Спорт. Кримські ренегати

12 травня 08:24
Переглядів: 236
україна росія

Понад 100 кримських спортсменів отримають російські паспорти

Криму провели «інвентаризацію» українських спортсменів, російські чиновники радісно потирають руки. За їхніми підрахунками, вже 112 провідних кримських атлетів виявили бажання отримати російське громадянство. 

Це число озвучив голова постійної комісії Держради Республіки Крим з питань освіти, науки, у справах молоді та спорту Валерій Косарєв. Ми проаналізувала, хто вирішив таки зрадити Батьківщину, і наскільки суттєво від цього втратить наш спорт. 

Анексія спорту

Найперше — про очікування самопроголошеної кримської влади. На півострові проживають 263 українські атлети, які належали до збірних з різних видів спорту та вікових категорій. Валерій Косарєв очікує, що російське громадянство отримають 170 спортсменів, серед яких чемпіони Олімпіад, Європи та світу.

Причому він не приховує, що атлетів очікує непростий період у кар’єрі. «Отримавши російське громадянство, вони вибувають з чемпіонатів світу, Європи, Кубків світу та інших міжнародних змагань. Це для них катастрофічний момент, спортсмени повинні тренуватися», — цитує В. Косарєва ІТАР-ТАСС.

Однією з найгучніших утрат для нас є лідер збірної України з важкої атлетики Артем Іванов. Він уже прийняв російське громадянство й виступатиме відтепер за іншу країну. Важкоатлет змагається у ваговій категорії до 94 кг, є віце-чемпіоном світу (2010-го та 2011 року) та Європи (2010). Він уже повідомив про свої наміри українську та міжнародні федерації.

Також з України в Росію перебереться Роман Авраменко (метання списа). З огляду на те, що він є призером чемпіонату Європи 2013 року, наші сусіди отримали хороше підсилення. 

Ось, власне, наразі весь перелік найвідоміших ренегатів, перехід яких послабить позиції нашого спорту на міжнародній арені. Інші втрати будуть менш відчутними. Приміром, шестеро представників вітрильного спорту. Найкращі результати з них показує севастополець Олексій Борисов, який на Олімпіаді-2012 посів 19-те місце. 

Дехто з боксерів також вирішив спробувати щастя в Росії. Найвідоміший з них — переможець останнього чемпіонату України Сергій Лапін. Однак це — несуттєва втрата для української збірної. Особливих сподівань на нього тренери не покладали, а перемогу на національному турнірі він здобув завдяки тому, що не всі найсильніші бійці брали в ньому участь. 

Як повідомили «Газету» джерела у Федерації боксу України, С. Лапін отримав російське громадянство ще три роки тому, тож тепер йому потрібно лише здати український паспорт. Але на Олімпіаду він навряд чи поїде, оскільки не претендував на перше місце в збірній України, а в Росії конкуренція точно не слабша.  

Цікаво, що нестабільною ситуацією в Криму скористалася й Туреччина. Турки переманили до себе срібного призера чемпіо­нату України 2013 року з боксу, кримчанина Батиржона Ахмедова. В цій країні йому запропонували доволі щедрі фінансові умови, про які він і мріяти не міг в Україні.

Поживемо — побачимо

А ось олімпійський чемпіон 2008 року з кульової стрільби Артур Айвазян зайняв вичікувальну позицію. Хоча з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що він таки прийме російське громадянство. А. Айвазян проживає в Сімферополі й не­одноразово казав, що жити в Криму та виступати за нашу країну в теперішніх умовах неможливо. Тим паче, що, на думку спортсмена, Росія краще фінансує спорт, аніж Україна, тож зміна громадянства сприятиме його кар’єрі.     

Також роздумує Віра Ребрик з Ялти, яка є чемпіонкою Європи 2012 року, чемпіонкою світу серед юніорів, рекордсменкою України в метанні списа. 

Патріоти — і в Криму патріоти

А ось олімпійський чем­піон 2012 року з боксу Олександр Усик, який мешкає в Сімферополі, вирішив не змінювати громадянство. Він пояснює свій учинок дуже патріотично: «Я не боюся їхати додому, бо їду додому! Я — українець, Крим — це Україна. Для мене це так! На цей момент не маю наміру звідти переїжджати. Можливо, у майбутньому це знадобиться для моєї кар’єри, але не тепер. І паспорт міняти на інший не планую». О. Усик нині є боксером-професіоналом, підписав контракт з промоутерською компанією братів Кличків K2 Promotions. До поєдинків готується в Києві або за кордоном, контакту з українською федерацією не має, тільки з промоутерською компанією, яка й виплачує йому винагороду, тому особливих проблем через проживання в Криму для кар’єри Олександра Усика не буде.   

Аналогічну позицію займає і чемпіонка світу з художньої гімнастики Анна Різатдінова, на яку покладають надії 2016-го олімпійського року. Вона не має наміру змінювати громадянство України на російське. Її мама, яка є заслуженим тренером України й за сумісництвом віце-президентом Кримської федерації художньої гімнастики, заявила: «Щодо Ані іншого рішення й бути не може: вона залишається громадянкою України». Вона також розповіла, що тепер кримській школі гімнастики доведеться змінюватися під російські правила, на це може знадобитися тривалий час. На її думку, оскільки українські та російські школи гімнастики кардинально відрізняються, перебудовуватися доведеться близько шести-семи років. Тим юним гімнасткам, яким нині близько 10 років, буде дуже складно, оскільки вони не потрібні в Росії, тому що є вже переростками. І батьки повинні самі вирішувати, що робити далі.

Евакуація спортсменів 

Тим часом міністр молоді й спорту Дмитро Булатов розповів, що спортсменам із Криму, які хочуть надалі виступати під українським прапором, буде надано хороші умови для проживання та тренувань на материковій частині країни. «Ми запропонували всім кримським спортсменам та членам їхніх сімей гідні умови для проживання, а також заняття спортом. Гідні — це такі, що я сам готовий переїхати в аналогічне житло», — зазначив Д. Булатов.

«Ми підтримаємо всіх, хто захоче залишитися з Україною і надалі відстоюватиме її репутацію. Розумію, як складно опинитися в ситуації, коли доводиться покинути рідний дім. І мені складно сказати, як ми зможемо допомогти тим, хто не переїде на материкову частину України й залишиться в Криму. Хоча допомагаємо їм і тепер. Як саме — не скажу, тому що тоді в нас зникне така можливість. Розповім про це, щойно подолаємо загрозу», — розповів міністр.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: