Суперники України по Євро-2016: ми з вами десь зустрічалися?

24 лютого 08:48
Переглядів: 1946
Чорногорія - Україна 0:4

Відбулося жеребкування відбіркового турніру чемпіонату Європи-2016, яка визначила в суперники збірної України Іспанію, Словаччину, Македонію, Білорусь і Люксембург. У цілому ( і враховуючи, що тепер з групи безпосередньо виходять дві команди) - вельми непоганий жереб. Перше місце можна заздалегідь віддати іспанцям, а от зі словаками, македонцями і білорусами цілком можна поговорити по-чоловічому.

Давайте - но згадаємо, чим раніше закінчувалися розмови України з цими країнами у футболі.

***

Найчастіше - сім разів - наша збірна зустрічалася з білорусами. Три матчі закінчилися нашими перемогами, тричі була зафіксована нічия, один раз вітчизняна дружина капітулювала. Різниця м'ячів - 7:4 на нашу користь. Вперше гра з Білоруссю пройшла ще в 1992-му, коли збірна України не мала можливості грати у відборі до ЧС-94 і грала товарняки. Матч відбувся в Мінську, закінчившись внічию 1:1. У господарів забив Гоцманов, у нас відзначився Юрія Максимов. Збірній України тоді керував дует тренерів Микола Павлов - Леонід Ткаченко.

Через два роки відбувся повторний товариський матч, що пройшов у Києві. Наші під керівництвом Олега Базилевича перемогли 3:1, голами відзначилися Леоненко, Беженар і Михайленко, а у гостей забив Валентин Белькевич. Причому він відкрив рахунок у кінцівці першого тайму, Україна свої три вколотив після перерви.

На початку XXI-го століття шляхи-доріжки України та Білорусі перетнулися у відбірковому турнірі ЧС-02. У Києві гра закінчилася нульовою нічиєю, а в Мінську українці перемогли з рахунком 2:0 завдяки дублю Шевченка. Нашій збірній тоді керував Валерій Лобановський. Втім, на чемпіонат світу українці все одно не потрапили, тому що програли в плей-офф німцям.

У 2002-му Україна і Білорусь зіграли товарнячок в Москві, який закінчився поразкою нашої дружини, керованої Леонідом Буряком - 2:0. Голи забили Глєб і Белькевич, що став буквально злим генієм збірної України. Ну а останнє побачення збірних датована відбором до ЧС-2010. І знову наша команда не змогла взяти максимум очок! Дома (у Львові) колектив Олексія Михайличенко з величезною працею завдяки пенальті Шевченко на 90+4-й хвилині виграв 1:0 - якщо я нічого не плутаю, Тимощук 11-метровий заробив, хитро потрапивши м'ячем у руку захиснику, який стояв у штрафному. А на виїзді знову була зафіксована нічия 0:0.

***

З іспанцями збірна України грала тричі і, ясна річ, жодного разу не перемогла - одна нічия і дві поразки, різниця м'ячів 3-8. Два з трьох м'ячів припадають на один поєдинок, хронологічно перший. У 2003-му році команда Буряка билася за право потрапити на Євро-04 (не потрапила), зігравши вдома внічию з "фурією Рохой" 2:2. Довгий час збірна України вела в рахунку завдяки швидкому голу Вороніна, але точні удари Рауля на 84-й хвилині і Ечеберрія на 87-й перевернули все з ніг на голову. Лише дальній "удар відчаю" від Горшкова вже в компенсований час врятував Україну...

Друга гра пройшла в Ельче і закінчилася поразкою наших з рахунком 1:2. Шевченко лише на 84-й хвилині підсолодив пігулку при 0:2, а на 54-й хвилині за 0:0 Шовковський ще й пенальті потягнув від Торреса. До речі, з того далекого дня у збірній Іспанії залишилося досить багато гравців: Хаві, той же Торрес, Хабі Алонсо, Касільяс.

Ну а остання гра проти іспанців напевно в пам'яті у кожного вболівальника. У дебютній для збірної України грі на чемпіонатах світу Іспанія розгромила команду Олега Блохіна з рахунком 4:0.

***

Зі Словаччиною наші також грали тричі, але з куди більш позитивним підсумком. Дві гри закінчилися внічию, а одну збірна України виграла. Різниця м'ячів 5:4. Всі ігри були товариськими, так що на офіційному рівні належить дебют.

Вперше команди зустрілися в Трнаві в 2002-му році і розійшлися внічию 1:1. У команди Леоніда Буряка гол забив Олександр Мелащенко, який врятував Україну на 84-й хвилині. Склад тоді наші виставили вкрай експериментальний, що не дивно для товарняка... У словаків відзначився Мирослав Кархан з пенальті в середині другого тайму. У 2004-му Словаччина прибула до Києва з відповідним дружнім візитом, той матч завершився з таким же рахунком 1:1. Гол на рахунку Олега Венглинського, який на короткий час зазирнув до лав національної збірної. Ротань грав, Гусєв, Назаренко, Тимощук - всі вони, напевно, зможуть зіграти проти словаків і у відборі Євро-2016.

Ну а в останній поки що раз наші грали проти словаків у 2009-му, перемігши з рахунком 3:2 під керівництвом Олексія Михайличенка. Матч пройшов в лютому в рамках товариського турніру на Кіпрі, і вийшов дуже напруженим. Наші тричі виходили вперед, голами відзначилися Валяєв, Селезньов та Мілевський, на 83-й хвилині реалізував рятівний пенальті.

***

Македонія ставала нашим суперником двічі, і жодного разу збірна України не змогла перемогти - нічия і поразка, різниця м'ячів 0:1. Обидва матчі були товариськими. Спершу, в 2003-му, в Києві дружина Олега Блохіна зіграла з суперником внічию 0:0, а потім, в 2004-м, програла в Скоп'є - 0:1. То був той самий матч, коли Андрій Шевченко зірвав з себе капітанську пов'язку і самовільно покинув поле перед самою перервою. Стояновський дав йому в обличчя, ледь не вибивши два зуби, що і стало причиною такого вчинку форварда "Мілана". Пам'ятається, народні маси вирували - як же, наші всі не повинні поводитись в такий спосіб! Інші захищали Шевченка, а сам Андрій, охолонувши, сказав, що македонці весь час грали грубо," а пішов з поля я, тому що перший тайм практично завершився і залишатися в грі з кров'ю з рота не було сенсу".

***

З Люксембургом наші поки що грали всього раз, і теж в товарняку. Готуючись до виступу у фінальній частині ЧС-2006, Україна обіграла збірну мікроскопічної країни з рахунком 3:0 на початку червня. Голи забивали Воронін, Шевченко та Калініченко.

***

Що можна сказати в підсумку? Іспанію і Люксембург винесемо за дужки - відразу домовимося, що вони займають перші місця зверху і знизу. У залишку маємо достатньо міцних суперників, які не стануть розклеюватися при рахунку не на їх користь, а можуть і ліктиком махнути, і в контратаку збігати, і стандарт вміло подати. Як видно з вищенаведеної статистики, що зі словаками, що з македонцями що з білорусами наші в різний час мали великі проблеми з досягненням результату.

Це означає що прохідних матчів у групі не буде (виключаючи зустрічі з Люксембургом) і підсумковий розподіл місць може бути неясним аж до останнього туру. Що ж, тим цікавіше буде вболівати за наших!