Свисток по-українськи. "Карпати" - "Металіст" під мікроскопом

13 травня 08:50
Переглядів: 1450
Арбітр

За підсумками передостаннього в українській Прем’єр-лізі туру наш традиційний щотижневий огляд резонансних суддівських рішень міг вийти «холостим». В тому плані, що приймаючи навіть складні рішення, арбітри керувалися буквою закону. Усі, крім одного. В Україні є суддя Сергій Бойко, який завдяки протекції куратора системи суддівства в Україні П’єрлуїджі Колліни невдовзі, цілком імовірно, стабільно працюватиме на матчах Ліги чемпіонів. Шлях цього арбітра до європейської топ-групи залишається стрімким і невпинним, навіть не дивлячись на постійні помилки як на всеукраїнській, так і на міжнародній аренах.

Ці похибки, які зазвичай свідчать не стільки про людський фактор, скільки про банальну некомпетентність, ставали об’єктом нашої уваги неодноразово. Достатньо сказати матеріали "Упередженість чи банальний непрофесіоналізм?" чи "Як суддя Бойко чеський "Слован" убив". Тому й не дивно, що в анонсі до матчу «Карпати» - «Металіст» UA-Футбол приділив персоні арбітра особливу увагу. Тоді ми зазначили, що в обох матчах за участю львів’ян у поточному сезоні Бойко допускав серйозні помилки. На жаль, побоювання виявилися небезпідставними. На суддівстві львівського матчу й акцентували свою увагу експерти нашого видання – колишні арбітри ФІФА Мирослав Ступар і Сергій Шебек.

«Карпати» - «Металіст» - 2:4. Суддя – Сергій Бойко (Іванків)

Мирослав Ступар: У цьому турі арбітри призначили найбільшу в поточному чемпіонаті кількість пенальті – відразу шість. Вистачало й червоних карток. Та всі вони були справедливими. Якби не дії Бойка, за підсумками цього ігрового дня могли б співати суддям виключно хвалебні оди.

Сергій Шебек: Завжди відзначав, що Бойко за рівнем суддівства до Прем’єр-ліги не дотягує і його планка – перша ліга. Після цього матчу переконався, що так думаю не тільки я, а й чимало колишніх футболістів і журналісти. Низький рівень арбітражу Бойка бачить вся країна, окрім однієї людини – П’єрлуїджі Колліни.

8-ма хвилина. Після довгої передачі з власної половини поля львів’янин Ярослав Мартинюк намагався заволодіти м’ячем у штрафному майданчику суперників. Але, намагаючись на швидкості випередити Сергія Пшеничних, Ярослав перечепився суперникові через ногу і впав. Арбітр призначив пенальті і покарав Пшеничних попередженням.

Мирослав Ступар: Одинадцятиметровий – неігровий. Якщо чітко придивитися, то помітимо, що Пшеничних не мав наміру вчиняти проти Мартинюка щось таке, що б суперечило правилам. Ярослав, випереджаючи суперника на швидкості, зачепився за його ліву ногу і впав. Звісно, карпатівцю здалося, що проти нього правила порушені. Але по-футбольному таких фолів фіксувати не треба. Та Бойко є Бойко. Футбол він розуміє по-своєму. Мало того, що Сергій призначив пенальті, так він ще й попередив Пшеничних. Ця картка взагалі за межею здорового ґлузду. Наміру порушувати правила харків’янин, повторюся, не мав. Таких моментів під час кожного матчу буває чимало.

Сергій Шебек: Цей момент мені пригадав майже аналогічну ситуацію з матчу «Карпати» - «Таврія» у першому колі, коли за схожих умов оборонець гостей порушив правила проти Олега Голодюка. Тоді арбітр теж вказав на позначку. Пшеничних та Мартинюк рухалися паралельним курсом і обидва дивилися вгору, на м’яч. Коли львів’янин впав, Бойко трохи завагався, а на позначку вказав після паузи, вочевидь отримавши підказку від додаткового асистента Олександра Іванова. Суперечок навколо цього моменту вислухав чимало. Одні вважають, що Мартинюк зачепився за ногу сам, інші бачать у його діях порушення.

Ситуація непроста. Я б у цьому моменті став на бік арбітра. Пшеничних дивився на м’яч, але коли «куля» почала опускатися, погляд Сергія зосередився на суперникові. Перебігаючи, харків’янин зачепив ногу Мартинюка. Безперечно, це несвідомий, навіть випадковий фол. Але це фол і пенальті справедливий. З чим не можу погодитися, так це з жовтою карткою для Пшеничних. У діях Сергія не було умислу, то було порушення з необережності.

37-ма хвилина. Гості подали кутовий, після якого львів’яни намагалися винести м’яч подалі від воріт. Оборонець «Карпат» Андрій Гітченко в боротьбі з Папою Ґуйє головою вибив «кулю» в район лінії штрафного майданчика і обоє футболістів помчали до місця приземлення. Втім, на шляху до м’яча капітан «Металіста» після контакту з ногою Гітченка впав. Суддя вказав на одинадцятиметрову позначку.

Мирослав Ступар: Коли суперники вибігали з штрафного майданчика, Гітченко чи то наступив суперникові на п’яту, чи то Папа перечепився через ногу опонента сам. Не втримавши рівноваги, капітан «Металіста» вже за межами карної зони впав. На мій погляд, цей одинадцятиметровий – то своєрідне виправдання Бойка за пенальті у ворота гостей. Як і в епізоді з падінням Мартинюка, тут ми спостерігали звичайне ігрове єдиноборство, коли жоден з суперників наміру порушувати правила не мав.

Якщо б Бойко залишив ці падіння без уваги, то міг би судити матчі англійської Прем’єр-ліги. З таким же трактуванням правил Сергія на Туманному Альбіоні не сприйме ніхто. Та нічого не поробиш, бо так Бойко трактує єдиноборства. Показовий у цьому контексті момент трапився на 68-й хвилині, коли у штрафному майданчику харків’ян неподалік від лінії воріт боролися за м’яч Сергій Пшеничних та нападник господарів Олександр Гладкий. Львів’янин зіграв класно, відтерши суперника плече в плече. Однак Бойко завершити атаку Гладкому не дав, зафіксувавши з його боку неіснуюче порушення.

Сергій Шебек: Ще одна дуже дискусійна ситуація, думки навколо якої розділилися. Якщо уважно придивитися, то незначний зачіп зі сторони Гітченка в межах карного майданчика таки був. Признач Бойко пенальті відразу після цього контакту, навіть без падіння Папи Ґуйє, його б ніхто не засудив. Принаймні, у діях судді тоді б простежувалася логіка. Але після зачіпу Папа зробив ще чотири кроки і лише на п’ятому, вийшовши за межі карної зони, впав. Тому цей одинадцятиметровий удар вважаю абсурдним.

52-га хвилина. Хавбек харків’ян Клейтон Хав’єр, отримавши на вході до штрафного майданчика коротку передачу від Володимира Гоменюка, прокинув м’яч собі на хід, але на лінії карної зони впав, отримавши удар ногою по обличчю від Володимира Костевича. Рефері вважав, що сфолив оборонець львів’ян у межах штрафного майданчика і призначив третій у матчі одинадцятиметровий удар, показавши порушникові попередження.

Сергій Шебек: Пенальті абсолютно справедливий. Ноги Хав’єра знаходилися за лінією штрафного майданчика, а голова в момент удару вже була в межах карної зони. Момент непростий, але Бойко прийняв вірне рішення за рахунок правильного вибору позиції.

Мирослав Ступар: Сумнівів у справедливості призначення одинадцятиметрового бути не може. Костевич вдарив Хав’єра бутсою по обличчі і справедливо отримав за свій вчинок попередження, адже то груба гра.

Нагадаємо, що помилки, пов’язані із призначенням пенальті Бойко допускав і в осінньому матчі «Карпат» і «Металіста» в рамках Кубка України. Не проігноруй тоді арбітр відвертий фол на гравцеві львівського клубу Валерієві Федорчуку, хід боротьби міг розвернутися в інший бік. То був початок другого тайму і у «Карпат» за рахунку 0:2 ще був шанс на порятунок.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: