Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів першого туру Ліги Парі-Матч

21 липня 18:36
Переглядів: 173
ступар

Матчам першого туру Ліги Парі-Матч відверто бракувало напруги. Тільки в кількох поєдинках була запекла і конкурентна боротьба. Відтак, в таких умовах арбітри почувалися спокійно і впевнено, в цілому відсудивши тур на належному рівні. Серйозні помилки були тільки в одному протистоянні. Про все найцікавіше і найрезонантніше в роботі "людей в чорному" ми поговорили з експертом, екс-арбітром ФІФА Мирославом Ступаром.

Мирослав Ступар. За винятком Юрія Грисьо, котрий обслуговував матч "Сталь" – "Динамо", арбітри в першому турі нового чемпіонату нормально виконали свою роботу. Зрозуміло, що багатьом матчам не вистачало напруги, але це не применшує заслуг суддів. Адже навіть в "стоячій" грі можна допустити помилки – і прикладом цьому слугує робота асистента Євгена Данильченка в матчі "Шахтар" - "Олександрія". Сподіваємося, що в подальшому кращим буде і футбол, і суддівство.

"Сталь" – "Динамо" 1:2
Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)

Мирослав Ступар. В цьому матчі були суддівські рішення, які відповідали рівню арбітра елітного дивізіону, і були рішення, правильність яких можна покласти під сумнів. Така непослідовність (або іншими словами - подвійні стандарти) Юрія Грисьо змусили арбітра приймати щодо Іщенка жорсткі дисциплінарні санкції. Зрозуміло, що гравці не мають права себе так поводити, але даний прецедент був спровокований саме суддівськими рішеннями.

36-а хвилина. Після подачі Юрія Путраша зі штрафного Мігель Велозу, перехоплюючи м’яча, у власному штрафному майданчику зіграв рукою. Арбітр вирішив, що не навмисно, тому пенальті у ворота "Динамо" не призначив.

Мирослав Ступар. Після подачі зі штрафного м’яч влучив у руку Мігелю Велозу, але Юрій Грисьо гри не зупинив. Гравці "Сталі" активно апелювали, вимагаючи призначити пенальті у ворота "Динамо", та Юрій не піддався, показавши, що він дійсно арбітр. Проте в другому таймі був момент, коли послідовності Грисьо не проявив.

51-а хвилина. Сидорчук навісив з флангу, з лівого краю штрафного майданчика м’яча перевели до центру, де Мораєс боровся з захисниками "Сталі". Шкіряний влучив в руку Миколі Іщенку, за що арбітр призначив пенальті. Крім того, оборонець "Сталі" ще й червону карточку отримав.

Мирослав Ступар. Микола Іщенко рукою доторкнувся до м’яча, та склалось таке враження – ніби до гарячої плити. Адже Іщенко миттєво руку забрав, відкинув до заду. Тут Грисьо мусив знову показати, що він є арбітром Ліги Парі-Матч, і мусив продовжити поєдинок. Але він клюнув на цей дотик м’яча до руки і призначив одинадцятиметровий удар. Я сумніваюся, що зараз Юрій зміг би підтвердити своє рішення тими критеріями, які він брав до уваги під час прийняття рішення. Навмисної дії гравця в цьому епізоді не було – як і в епізоді з Велозу. Але якщо в першому моменті Грисьо розібрався правильно, то тут помилився.

61-а хвилина. Під час розіграшу стандарту біля воріт "Сталі" Даніло Сілва грубо зіграв проти Карасюка, за що побачив перед собою пряму червону карточку.

Мирослав Ступар. Вилучення справедливе, адже це була небезпечна гра з ризиком нанесення травми. Даніло Сілва дуже грубо зіграв проти Карасюка, тому все закономірно.

"Шахтар" – "Олександрія" 2:0
Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)

33-я хвилина. Після розіграшу кутового пішла подача з лівого флангу у штрафний майданчик "Олександрії". Іван Ордець ударом головою подачу замкнув, але бригада арбітрів гол не зарахувала нібито через положення "поза грою".

Мирослав Ступар. Цей матч був нескладний для арбітражу, що підтверджується кількістю фолів. Особисто я ще не бачив, аби "Шахтар" за один матч сфолив всього-на-всього шість разів. Але до Бондаря немає претензій – від відсудив усе по справі. Претензії є до асистента Данильченка.

Євген зафіксував офсайд в епізоді, в якому Ордець забив гол з правильного положення. Цей момент не був складним, просто Данильченко проявив неуважність. Асистент з хорошим рівнем концентрації чітко б визначив, що Ордець не був в положенні "поза грою". Мене дивує те, чому Данильченка після двох епізодів минулого чемпіонату в матчах "Карпати" – "Металург" З, коли запоріжці забили гол з офсайду, та "Дніпро" – "Говерла", коли Калініч забив чистий гол, а Данильченко його відмінив, Колліна як ні в чому не бувало продовжує призначати на поєдинки. Ніби кращого за Данильченка асистента в Україні немає. Це безвідповідальність керівника. Це вже не вина Данильченка – бо він такий, який є. Це вина Колліни, який не може розібратися в тому, кого потрібно залишати на елітному рівні, а кого ні.

Зрозуміло, що ця помилка не вплинула на кінцевий результат матчу, але ж бентежить сам факт наявності цієї помилки, яка "годиться" для аматорського футболу, але аж ніяк не для професійного.

"Говерла" - "Дніпро" 1:1
Головний арбітр – Юрій Мосейчук (Чернівці)

Мирослав Ступар. До Юрія Мосейчука немає запитань – від відсудив добре. Навіть в епізоді, коли після подачі Матоса з лівого флангу гравці "Дніпра" апелювали до арбітра, вимагаючи у нього призначення пенальті за нібито гру рукою когось з захисників "Говерли", Юрій розібрався чітко. Такі пенальті призначати не потрібно, бо це не є навмисна гра рукою. Це є "неочікуваний м’яч".

"Металіст" – "Карпати" 2:0
Головний арбітр – Олександр Дердо (Одеська область)

45-а хвилина. Довгий, отримавши передачу з глибини, на швидкості увірвався до штрафного майданчика "Карпат". Пластун буквально зніс опонента, давши підстави арбітру призначити одинадцятиметровий удар.

Мирослав Ступар. Тут очевидне порушення правил, адже Пластун не встиг зіграти чисто в м’яч, а завалив Довгого на газон. Тут до Дердо питань немає.

"Ворскла" – "Волинь" 1:1
Головний арбітр – Сергій Березка (Київська область)

Мирослав Ступар. Сергій Березка навчився на своїх помилках. Він впевнено виглядав минулого сезону, от і в новому чемпіонаті бездоганно провів свою першу гру. Жодне з дев’яти попереджень (чотири у "Ворскли" і п’ять у "Волині") не можна брати під сумнів, адже кожне із них справедливе та обґрунтоване. Все це свідчить про певний рівень, на який Березка вже вийшов.

"Олімпік" – "Чорноморець" 2:2
Головний арбітр – Микола Балакін (Київська область)

Мирослав Ступар. У Балакіна є всі дані для того, аби стати хорошим арбітром. Відзначимо, що сама гра була не рівня Ліги Парі-Матч, але це не применшує заслуг Балакіна. Арбітр відсудив нормально, ляпів не допустив. Але в той же час ще є над чим працювати. Головне – що є задатки. Достатньо фактурний, фізично готовий, гру розуміє, хоча є молодим суддею. Та для того, щоб перевірити себе, потрібно судити не такі матчі як "Олімпік" – "Чорноморець", а більш складні, більш динамічні, де буде чимало складних для арбітражу епізодів. Та поки що вітаємо Балакіна з успішним дебютом.

"Металург" – "Зоря" 0:6
Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)

Мирослав Ступар. Рахунок катастрофічний; було видно, що одна команда просто знущається над іншою. Та навіть в такому матчі були епізоди, в яких Абдула мусив проявляти свій досвід. Анатолій в минулому сезоні нас розчарував, але перший матч нового сезону повинен Абдулу заспокоїти в психологічному плані, дати зрозуміти, що нічого ще не втрачено. Про минулий сезон потрібно забути, зробивши перед тим правильні висновки.

Були традиційні для будь-якого матчу моменти: поштовхи, влучання м’яча в руку після неочікуваного відскоку – Абдула правильно розбирався. У нього є фундамент для того, аби правильно будувати свою кар’єру на елітному рівні. Але про помилки минулого забувати не потрібно. Також потрібно психологічно правильно себе налаштувати, бути послідовним, безкомпромісним, і тоді Абдула зможе повернути собі колишній авторитет.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: