Тернопільська "Нива" використовувалася, як ширма, для незрозумілих фінансових оборудок

06 серпня 17:25
Переглядів: 375
нива

Тернопільська футбольна команда Нива і другий свій календарний матч із ФК Тернопіль попросила ПФЛ перенести.

Її керівництво таки сподівається вийти із затяжного фінансового піке. Але чи це можливо за непрозорого фінансування та відсутності аудиту, сказати не береться навіть тернопільський губернатор Олег Сиротюк.

Прояснити ситуацію з фінансуванням Ниви, а точніше його відсутністю, можуть лише люди, які володіють юридичною особою ФК Нива, тобто її власники. Натомість обласна адміністрація, яка не є засновником клубу і за законом не може здійснювати бюджетного фінансування приватної структури, тим не менше, намагається бути в курсі справ футбольної команди.

 — Футбольна команда Нива — це історія Тернополя, тисяч людей, які люблять футбол, які впродовж існування команди відвідували матчі за її участю. Але зараз ми бачимо, що існування ФК Нива під загрозою. Фактично люди, які взяли на себе зобов’язання по утриманню клубу, не демонструють фінансової спроможності займатися командою. Тому ситуація з фінансової точки зору є дуже складною. Я особисто і мої заступники неодноразово зустрічалися з представниками, якщо так можна сказати, власника клубу, бо справжнього власника в моєму кабінеті ще не було (офіційно власником клубу на сьогоднішній день, за нашою інформацією, одноособово є син Автанділа Мдінарадзе — Лука — авт.). Ми ставили питання про повноцінний аудит джерел фінансування та видатків. Щоб усім було зрозуміло, у скільки обходиться ФК Нива. Так, ми маємо інформацію про щорічне виділення 6-8 млн. грн. Бюджет таких коштів не має. На даний час листи, які ми отримали з Федерації футболу України, свідчать про те, що станом на травень жодного аудиторського висновку за 2013 рік з боку ФК Нива, зокрема і ФФУ, не надано. Ми розуміємо, що є цілий ряд боргових зобов’язань, але точної суми ніхто не може описати — скільки винні по зарплаті, по інших платежах (транспорт, готелі, харчування). Немає прозорого бюджету клубу, не зрозуміло, хто точно працює в клубі. Є дуже багато запитань, при цьому немає відкритості. Оці питання саме і стримують тих людей, які готові з патріотичних почуттів допомагати футболу. За відсутності інформації ніхто не хоче вкладатися в "чорну діру". Бо всі стикаються з тим розумінням, що до останнього часу Нива використовувалась як певна ширма для незрозумілих фінансових оборудок, — відзначив Олег Сиротюк.

В обласній адміністрації розуміють, що Ниву потрібно зберегти, але як це зробити, не відомо.

— Оскільки бюджетних фінансувань Нива не має, тому наша підтримка як влади може бути чисто організаційною та в рамках діючого законодавства. Ми не можемо використовувати тієї практики, яка була у попередніх керівників області. ТОДА відмовилася від практики, коли фінансові потоки бізнесу, наших аграріїв фактично силою скеровували на клуб Нива. При цьому ніхто не знав, скільки туди заходило фінансування, а скільки залишалося. Однозначно, Нива має пройти процес оновлення, тільки тоді вона може бути цікавою патріотичному тернопільському бізнесу, — зауважив губернатор.

Олег Сиротюк переконаний, що Нива має стати справді народною тернопільською командою і до оновленої Ниви повинні ввійти футболісти-вихідці з Тернопільщини, а також вихованці місцевих ДЮСШ. Фінансова діяльність Ниви має стати прозорою, а бюджет — відкритим і зрозумілим. Клуб необхідно забезпечити належною спортивною інфраструктурою. На сьогодні Нива не має ні стадіону, ні бази, ні транспорту, ні школи. Вона має тільки історію і, на жаль, великі борги та бажання простих вболівальників бачити цю команду на футбольному полі.

Коментуючи одному із ЗМІ ситуацію щодо команди, президент ФК Нива мав певні сподівання на "перемовини з однією серйозною структурою". "Ймовірно, до кінця цього тижня буде відома подальша доля команди", — зазначив Автанділ Мдінарадзе.

 Пройшов минулий, наступив новий тиждень, а позитивних новин від Автанділа Мамійовича так і немає. Як нам вдалось дізнатися, "серйозна структура" — це відомий український аграрій Олег Бахматюк. Останній — власник "Ukrlandfarming", один з найбільших орендаторів земель сільськогосподарського призначення, що займається виробництвом зерна та розведенням ВРХ. У березні 2011 року американський журнал "Forbes" оцінив статки Бахматюка в 1 млрд. дол. (7 місце серед українських мільярдерів і 1140 у світі).

 Минулої суботи, найпевніше, саме з ним планував зустрітися президент ФК Нива. Відбулася ця зустріч чи ні, жодної офіційної інформації наразі не озвучено. Водночас про можливу співпрацю Бахматюка з Нивою йшла мова ще минулого року. Можна не сумніватися, що Бахматюк не філантроп, тому його допомога «Ниві» може бути тільки на взаємовигідній основі. Очевидно, на Тернопільщині латифундиста цікавить родючий чорнозем. За нашою інформацією, представники Бахманюка висунули певні вимоги обласній владі. Чи піде вона на них — важко сказати? Але про одне можна говорити ствердно — якщо за "регіоналівської" влади подібні теми ще можна було провернути, то сьогодні, після революції Гідності, такі речі не допустимі. Тим більше, що про це його неодноразово просили і той не давав згоди в Івано-Франківську, звідкіля він родом і де професійний футбол перебуває у ще гіршому становищі, ніж тернопільський.

На сьогодні, сума боргу клубу перед футболістами та тренерами складає не одну сотню тисяч гривень (називається навіть сума в 2 млн. грн.). Це п’ятимісячна заборгованість, яка, як неодноразово повторює Автанділ Мдінарадзе, виникла, коли командою опікувався почесний президент ФК Валентин Хоптян. Разом з тим, у період, про який говорив Мдінарадзе, Хоптян був держслужбовцем, відповідно не мав законних прав займатися приватними справами. Тому логічно, що всіх "котів" вішати на нього, за великим рахунком, не доречно. Тим більше, що тих п’ять місяців, про які говорив пан Автанділ, він теж був власником клубу, тому борги за цей період лежать на ньому не менше, ніж на Хоптянові. А між тим, футболісти і тренери не збираються чекати манни небесної. Деякі з них уже подали скарги до ФФУ, щоб через вищий футбольний орган добитися виплати заборгованостей. А тому нові власники клубу, якщо, звичайно, такі знайдуться, мають добре подумати, з якими "мінусами" їм доведеться мати справу в Ниві.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: