Тернополянин у англійському футболі

02 серпня 08:40
Переглядів: 665
суддя

Лондонський клуб «Баку Юнайтед» захистив свій титул чемпіона Англії, ставши найсильнішим футзальним клубом у своїй країні втретє поспіль. Для чого ми розповідаємо про цю новину читачам газети «Свобода»? Справа в тому, що генеральним директором «Баку Юнайтед» є уродженець Тернополя Олександр Салій!

А ще він – єдиний у всьому англійському футболі арбітр, не народжений на Туманному Альбіоні, якому вдалося піднятися на дуже високий рівень у суддівській ієрархії. Уже більше шести років Олександр працює лайнсменом в професійних лігах – Чемпіоншипа, Лізі 1 і Лізі 2.

Будинок, у якому в дитинстві жив Олександр Салій, містився біля Тернопільської школи №14. За його словами, він бігав із м’ячем на шкільний стадіон уже з семи років, поки не пішов у дитячо-юнацьку спортивну школу. А після восьмого класу Олександра і ще одного хлопця з ДЮСШ (Ігоря Козуба) запрошували у львівський інтернат.

– Але, на жаль, з поведінкою у мене було не дуже добре, і батьки просто побоялися відпускати самого з дому.

Та з футболом хлопець не «зав’язав». Спочатку грав у «Старті», потім у команді «Сокіл» (Великі Гаї). Але вже тоді почав замислюватися, що в професійному футболі нічого серйозного не доб’ється, а тому вирішив зайнятися суддівством. Починав із міських змагань, обласних. Згодом від Тернопільської суддівської колегії його відправили на збори молодих суддів України. Раз на рік тоді збирали представників регіонів. У Севастополі проводили двотижневі курси підготовки, і після цього хлопці йшли судити колективи фізкультури, другу і першу ліги. Це був 1998 рік. Тоді з Олександром Салієм вчилися на курсах такі відомі згодом арбітри, як Грисьо, Швецов, Можаровський та інші.

Олександр почав суддею на лінії у змаганнях колективів фізкультури, але… виїхав до Англії. І суддівська кар’єра, яка тільки починалася в Україні, плавно перейшла до Англії. Салій був і залишається єдиним іноземцем у цій країні, який піднявся на такий високий рівень.

– А ви на той момент вже були громадянином Англії?

– Ні, я судив як українець. До мене навіть коментатори підходили, казали: «О-о, н’ю рашен». Вони так називали всіх із колишнього Радянського Союзу, але я їм говорив, що я з України. Вони кажуть, добре, ми будемо уточнювати, що ти з України.

Суддівство у Чемпіоншип, чемпіонаті, який за фінансовою привабливістю входить до п’ятірки кращих у світі, почалося в грудні 2006-го року – «Іпсвіч» зустрічався з «Колчестером».   В «Іпсвічі» у ті часи грав Сергій Балтача з київського «Динамо» – перший український футболіст у цій лізі.

Рівень суддівства колишнього тернополянина відзначали не раз. Тричі за 7 сезонів він потрапляв до двадцятки кращих суддів Чемпіоншип. Звідти вже рукою подати до англійської Прем’єр-ліги. Але на найвищий рівень брали п’ятеро найкращих, а він входив лише до двадцятки.

Та у Прем’єр-лізі Олександр Салій не один раз судив товариські ігри: і «Челсі», і «Тоттенхем», і «Арсенал», і «Вести Хем»… Добре знається і з Моуріньо, з яким познайомився до гри, а опісля попросив обговорити суддівство матчу.

Велику долю свого часу наш земляк віддає іншому захопленню – футзалу. Нині він – генеральний директор лондонського клубу «Баку Юнайтед». З командою досяг уже значних успіхів, але нарікає, що Англійська федерація футболу не хоче вливати у футзал гроші. Ні спонсорам, ні телебаченню це не цікаво, бо їм потрібна аудиторія.

Футбол в Англії – це великий бізнес, на ньому всі заробляють гроші. А Федерація не бачить, що на футзалі можна заробити гроші.

– Тому такі фанати, як я, об’єдналися і рухають футзал в Англії, – зауважив Олександр Салій.

Від недостатньої уваги до футзалу тут стаються і прикрощі. Скажімо, Олександр був вражений, коли англійський суддя Марк Биркетт судив фінал Чемпіонату світу в Таїланді. Тернополянин добре знає рівень суддівства Биркетта і впевнений: якщо він обслуговував фінал Чемпіонату світу, то це пов’язано з якимись закулісними справами.

– Чесно скажу, у мене є арбітри, наприклад, Ігор Лемішко із мого тернопільського регіону, який набагато краще судить від Биркетта, але він – іноземець. Ігор отримував кращі інспекторські оцінки, коли обслуговував матчі чемпіонату Англії. Але Марк вважається одним із кращих англійських суддів, – сказав Олександр Салій.

Як бачимо, і в Англії є певна дискримінація. Якби не вона, можливо, один тернополянин уже давно судив би матчі англійської прем’єр-ліги, а інший міг би обслуговувати фінал Чемпіонату світу з футзалу в Таїланді.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: