Товариству "Луг" - 90!

13 листопада 16:00
Переглядів: 160
Луг

2015 рік, відбув уже кілька значущих ювілейних дат. Одна з них - дев’яностоліття товариства «Луг», яке мало за завдання виховувати молодь здоровою та національно свідомою, а у потрібний час бути готовою стати на захист своїх і навіть державних прав.

Учора, 12 листопада в одній із аудиторій Львівського державного університету фізичної культури відбулося засідання комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства ім. Шевченка, яке учасники приурочили до 90-ї річниці з часу заснування руханково-пожарничого товариства «Луг».

- Варто згадати, що дане товариство, головою якого був полковник і доктор Роман Дашкевич, стало спадкоємцем і продовжувачем спортивних і національних традицій товариства «Січ», на який наложило заборону тодішнє львівське Староство. Лугова ідея пробуджувала національну гідність і проникала у найвіддаленіші села Галичини. «Луг» сповідував культурно-освітнє завдання. Плекав тіловиховання у середовищі молодих українців. Разом із цим займався піднесенням патріотизму серед українців-галичан.

Виховував молодь у гордих членів української нації. «Луг» допомагав розвивати не тільки фізичну силу і справність, але й наказував своїм членам бути завжди дисциплінованими і готовими поспішити із допомогою тому, хто її потребував. Чи то під час пожеж, чи інших пригод, - зазначив у своїй промові Ярослав Тимчак, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, завідувач кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури.

Олександр Паук, спортивний журналіст – розповів про становлення і розвиток руханково-пожарничого товариства товариства «Луг» у Галичині за матеріалами газети «Вісти з Лугу».

«За редакцією цього часопису можна простежити становлення і роботу Товариства, яке у своїх спортивних секціях пропагувало біг навпростець, стрибки в довжину і висоту, штовхання кулі, метання спису і диску. Були вправи і для дівчат. Впровадили секції боксу і важкої атлетики. Започаткували і шаховий кружок. На думку лугового кекрівництва, ця гра користувалася у Товаристві найбільшою повагою і назвали її королівською.

28 серпня 1938 року провели футбольний турнір приурочений ювілею «Просвіти» серед сільських команд Львівщини, у якому перемогу святкувала команда «Стріла» (Сулимів).

А бувало й таке. Незважаючи на те, що в селі Березовці Великі, що у тернопільському повіті, вирувало спортове життя, а «Луг» існував із 1928 року і нараховував 180 членів та мав свою футбольну команду, яка через брак м’яча частіше займалася виставленням …веж. Незважаючи на великий історичний позитив, луговикам не бракувало негараздів. Але попри труднощі луговики не здавалися і були горді з того чим займаються».

Степан Кость – кандидат філологічних наук, професор, завідувач кафедри української преси Львівського національного університету імені Івана Франка, професор кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури у темі «Преса Товариства «Луг»: ідеї, проблеми» у своєму виступі зазначив, - «Луговий рух у великій мірі охопив села. Товариство багато зробило для того аби українська молодь після заборони «Січі» отримала змогу залишатися у тому спортивно-пожарничому колі, на якому виховувались січовики. Ідея заснування даного Товариства належала Роману Дашкевичу, який власним прикладом надихав українську молодь Галичини бути господарем на свої землі та щоб вона, завдяки гімнастично-спортовим заняттям, отримала змогу підносити не тільки свій фізичний стан, але й здобувати знання та освіту. Нація повинна бути національно свідомою. Однак через низку політичних протиріч не все вдавалося виконувати так, як цього хотілося керівникам «Лугу».

Раз, що влада тримала під пильним оком усю діяльність Товариства і ледь не у всіх заняттях українців вбачала мілітарний вишкіл чи заклик до боротьби.

Два - луговики не завжди знаходили порозуміння і в українській еліті, серед якої не бракувало опозиційних сил. Тим не менше Товариство гідно пронесло свій Пропор, який не схилило перед противниками лугової організації».

Андрій Сова, кандидат історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури у доповіді «Символіка Товариства «Луг» у Галичині» приділив велику увагу питанням сфрагістики і фалеристики. «З багатьох причин до наших днів в архівах Львова чи приватних колекціях збереглися одиниці відзнак, медалей і печаток. Але радіймо з того, що є. Луговики залишились єдиною організацією, яка під час своїх виступів не полишала власні однострої у роздягальні. Кожен свій виступ чи парад проводили в повному обмундируванні (у хлопців кашкет з обов’язковою металевою відзнакою, біла сорочка, зелена блюза і чорні штани та взуття - дівчата вдягали білі сорочки і вишиванки та червоні спідниці). Кожне, навіть найменше, Товариство мало власну печатку, яку використовували при укладенні та підписах листів.

Дані історичні дисципліни потребують глибшого дослідження і вивчення джерел походження усього, що мало відношення до Товариства «Луг».

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: