Тренер ватерпольного "Слобожанця" Сергій Колточихін: "Перші ігри давали надію, що ми близькі до успіху – так воно і вийшло"

11 березня 10:30
Переглядів: 144
Сергій Колточихін

Харківський «Слобожанець» здолав львівське «Динамо» у 4-ому турі чемпіонату України з водного поло серед чоловіків - 7:6 (5:3, 0:0, 2:1, 0:2). Це вже друга поспіль перемога "Слобожанця" над "Динамо" (у 3-ому та 4-ому турах). А ось у 1-ому та 2-ому турах сильнішими були львів'яни. Тож головний тренер «Слобожанця» Сергій Колточихін хоч радості і  не приховує, але знає: основна боротьба за чемпіонство ще попереду.

— Я поки не перескочив, «гоп» не кажу, — розпочинає розмову Сергій Колточихін. — У грі першого туру в Дніпродзержинську ми більше відігрувалися, і все ж рахунок практично до закінчення матчу був рівним – 3:3. На другому турі у Дніпродзержинську три періоди ми перемагали, але тоді везіння було на боці львів’ян і вони нас здолали. Тож перші ігри давали надію, що ми близькі до успіху – так воно і вийшло у 3-ому та 4-ому турах. По-перше, ми зробили певні висновки по тренувальному процесу, та й хлопці стали ставитися краще і відповідальніше, ніж на початку сезону. А ще до команди повернулися Віталій Петров з Їзраїлю та Микита Апостола з астраханського «Динамо».  Віталій —  перший воротар в Україні, хоч у львів’ян такий самий сильний голкіпер Денис Волончук. Не беруся судити, хто  з них сьогодні кращий. Перші два тури грали без Петрова і Апостола і, вважаю, на рівних з львів’янами.  А коли додалися до «Слобожанця» ці два гравці, ми посилились і дуже вагомо. Тож все пішло на нашу користь.

— У матчах минулого сезону я помітила, що «Слобожанець» постійно поступався «Динамо» у другому періоді. Проаналізувала і цього сезону ваші ігри та побачила, що у всіх програли 4-ий період. Втома дається взнаки у завершальній чверті матчу?

— Певно, і втома. Але хочу зауважити інше. Минулого сезону динамівці безумовно мали перевагу у фізичній підготовленості, а тепер ми їм не поступаємось. А чому? Втома не лише буває від фізичної праці, але й від недостатнього досвіду гравців. Бо коли приходить досвід, ватерполіст починає ігрову ситуацію фільтрувати, оцінювати – де можна себе зберегти, де, навпаки, треба викластися стовідсотково. Ось за нас грає В’ячеслав Скрипник, якому за тридцять, він мало тренується, бо йому бракує часу, та все ж він спокійно витримує усю гру. Звичайно, тут і вроджені здібності, але й той досвід, про який говорю. А ще у басейні, де ми тренуємося, нам стали виділяти на півгодини більше у порівнянні з минулим роком. І саме на ці півгодини стали більше плавати. Ось вам і два ключових моменти, як наздогнали львів’ян:у моїх з’явилося більше досвіду та додаткові півгодини тренування використали власне для фізичної підготовки.

1

— «Динамо» серйозно поставилося до поразки від «Слобожанця» у третьому турі і свою підготовку до ігор 4-го туру провело за кордоном. А як ви готувалися?

— Так, я чув, що вони виїхали перед 4-им туром за кордон, де зіграли два турніри. А ми готувалися, як і до третього, – з розрахунком, спокійно…

І холоднокровно….

— Ні, якраз холоднокровності їм бракує, вони ще юні. Ну скільки їм років?! 17-19. Якщо не рахувати нашого ветерана Скрипника, то найстаршим  — Олександру Абрамову та Вадиму Євстратову по 21 року (це я про польових гравців). Тож команда ще молода, зате є куди рости, розвиватися, нам би ще спонсора знайти для цілковитого щастя, а так все добре.

— Динамівці привітали вас з перемогою?

-Так, цього разу все було дуже пристойно, пройшли назустріч один одному, потиснули руки.

— А власне гра? Обійшлося без тренерських видалень? Адже минулого туру і наставника львів’ян Ігора Зінкевича судді «попросили» покинути тренерський місток, і вашого колегу, ще одного тренера «Слобожанця» Сергія Столярова відправили на глядацькі трибуни.

— Вважаю, Сергія Борисовича Столярова видалили формально. За те, що встав з тренерської лави, а згідно правил другий тренер має сидіти. Що поробиш – емоції! Цього разу все було спокійно.

2

— А у воді виникали порушення?

— Ми постійно вели у два-три м’ячі, поки динамівець Олексій Шведов на останніх хвилинах не скоротив рахунок до мінімуму. Хоч гру і судив харків’янин, на мій погляд, ставлення до нас було суворіше, ніж до динамівців.  Певно, щоб не викликати нарікань львів’ян. Так що, думаю, у них претензій немає. Тут вже швидше я можу обурюватись, що занадто критично саме нас оцінювали.

— Все ж, якщо звернутися до статистики матчу, гравців частенько видаляли: вісім разів динамівців та сім разів харків’ян…

— Це небагато. Та й ватерполісти обох команд були втомлені. У нас того дня це була друга гра. Зранку зустрічалися з одеською командою, де початок матчу хоч і був легким, але наприкінці довелося випустити стартовий склад. А Львів хоч і мав легшу гру з Маріуполем, але треба врахувати їх тривалу дорогу, та й певну затрату сил у тій грі. Особливо важким у протистоянні «Динамо» — «Слобожанець» був другий період – гравці виглядали втомленими, навіть дещо «зависли». Якщо подивитися команди, які виступають на європейських кубках, то наш темп з їхнім не варто навіть зрівнювати.

— Чого ж так?

— У львів’ян лише один-два гравці на заміні, те саме у мене. Якщо ж візьмемо європейські команди, вони більш укомплектовані, і темп підтримується завдяки частим замінам. А ні Зінкевич, ні я собі цього дозволити не можемо. Тому темп падає. Запускати ж гравців, які темп гри хоч і пришвидшать, але у той же момент можуть помилитися – ризиковано. Знаєте, як кажуть: краще не вийти один на один, ніж вийти і не забити. Тому ми перетримуємо досвідчених гравців у воді, відповідно темп падає.

— Попередня гра 3-го туру  глядачам запам’яталась не лише  перемогою «Слобожанця» над «Динамо», але й бійкою у воді, винуватців якої так і не визначили…

— Я читав інтерв’ю Ігоря Ілліча з цього приводу, утримуюсь від коментарів, але наші думки діаметрально протилежні стосовно того, хто спровокував бійку і т.п.

— Я Вас не про це хотіла запитати, то вже залишимо у минулому. Цікавить інше: цього разу бійок не було, принаймні помітних для спостерігачів… Як тренери дисципліну гравців перед туром покращували?

— Покращували не тренери, а судді. На грі працювали арбітри, які судили чемпіонати та Кубки світу та Європи. Тож всі розуміли, та й це відчувалося по грі, що будь-яка провокаційна дія могла закінчитися червоною карткою. Судді взяли гру у свої руки і все пройшло спокійно.

3

— Переможців не судять, але тренери завжди критично оцінюють ігри своїх підопічних. Тож у цьому турі, на вашу думку, як впоралася команда? 

 Звичайно, могли і краще, вони й самі це усвідомлюють. Тут точно і не визначиш: чи мої недостатньо спрацювали, чи воротар львів’ян Денис Волончук блискуче впорався. Денис відбив доволі багато м’ячів у таких ситуаціях, де б інші голкіпери точно не впорались. Не зіграй так впевнено Волончук і рахунок міг бути інакшим. Наприклад, була ситуація, коли наш гравець виплив до воріт, а захисник львів’ян був на відстані 15-ти метрів, і Волончук врятував свої ворота. Причому ці ситуації виникли двічі. Спершу за рахунку 6:3  Олександр Єрмаков не зміг реалізувати момент. І в третьому періоді за рахунку 7:5 подібне виникло у В’ячеслава Скрипника. Тобто ми мали  шанси зробити свою перевагу у рахунку ще більшою. Тож, відзначивши надійний захист воріт  Волончуком, висловлю претензії і своїм ватерполістам. Так, голкіпер може врятувати ворота, але не в ситуації, коли ватерпольний буліт: тут немає ліміту часу, гравець може довго знущатися над воротарем, тримаючи м’яч і прокачуючи воротаря – у таких ситуаціях зазвичай забивають відсотків на вісімдесят. Мої ж не зуміли скористатися такими моментами.

— Реалізація зайвого також кульгає: 8/2, тобто з 8-ми моментів голами завершили лише два.

— Тут і Волончук добре спрацював, і львів’яни грамотно захищалися. У попередній грі ми добре впоралися – Львів не зумів реалізувати жодного моменту з шести. Цього разу «Динамо» добре підготувалося до нашої тактики. Але хоч реалізація зайвого у цьому матчі у нас незадовільна, зате забили декілька гарних голів, про які минулого сезону ще й мріяти не могли. Олександр Єрмаков два хороші голи забив, Микита Апостол – один, тут ми Денису Волончуку просто не лишили шансів.

4

- Перед 4-им туром Ігор Зінкевич прокоментував: «я не сумніваюся, що в наступних іграх з «Слобожанцем» перемога буде за нами»

- Тренер не може сказати інакше – має вірити у свою команду. Все ж думаю, Ігор Зінкевич з огляду на попередні три гри добре розумів, що результат матчу у Києві непрогнозований. До речі, після поразки у третьому турі, львів’яни нарікали, що суддівські помилки вплинули на результат гри. У відповідь пригадаю перший тур, коли при рівному рахунку 3:3 судді призначають пенальті, якого, на мою думку, і близько не було. Тоді ми програли. Та що зараз говорити, подивимось, як буде далі. Усім відомо — м’яч круглий, вода мокра.

- У 5-ому турі, якій відбудеться 28-31 березня, ви приймаєте «Динамо» у себе вдома в Харкові. Як вважаєте, це допоможе «Слобожанцю» чи навпаки — зіграє злий жарт?

- Може зіграти і  злий жарт. Минулого сезону ми якраз програли динамівцям у двох харківських турах – 4:6 і 6:8. В свою чергу у Львові «Динамо» поступилося нам. Коли я грав, мені було легше вдома, за підтримки вболівальників, комусь це заважає — важко сказати. Скоро все з’ясуємо, головне, щоб суддівство було рівним, як у Харкові, так і у Львові.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: