Турнір-пам’яті, об’єднаний національний чемпіонат та турецька авантюра - фігурне катання у Словаччині

15 серпня 15:50
Переглядів: 2123
Ніколь Раїчова

Стаття розміщена в рамках блогу : Крижане мереживо

Натхненна подорожжю до Словаччини

Ніч у потязі, після - “мальовничий” вокзал із панно “Робітник та колгоспниця” на стінах, дорогою до центру міста багато дивних закинутих місць… Дуже неоднозначні відчуття від перших днів відпустки, відразу пригадалися слова друзів, які, почувши, що я їду у Братиславу, із задуманим виразом обличчя говорили: “Все, що мені спадає на думку, це фільм Євротур”. Щось у цьому є, звісно багато перебільшень, та доля правди є. Братислава не вражає  архітектурою, підходами до організації міського простору чи сервісом, і вдруге я б сюди точно більше не поїхала, якби не кілька “але”.

Відкривши календар змагань з фігурного катання на сезон 2017-2018 можна знайти кілька турнірів і у Словаччині. Тож не виключено, що доведеться завітати до держави-сусідки цього року ще раз. То як у Словаччині з фігурним катанням?

Якщо вірити сайту Slovakia.travel, традиції фігурного катання у Словаччині досить тривалі, і сьогодні - це один з найпопулярніших видів спорту. У країні функціонує близько тридцяти відкритих ковзанок, більшість з яких доступні для широкого загалу. Навіть більше, у Словаччині є популярними різні атракції на льоду - дискотеки, карнавали та святкування Геловіну. 

1871 - цифра, яку зображено на емблемі Асоціації фігурного катання Словаччини, - означає рік заснування першої ковзанки у Братиславі. У період існування Чехословаччини фігурне катання також користувалося популярністю, а спортсменита спортсменки, які представляли Чехословаччину неодноразово ставали найкращими на різних міжнародних турнірах. Мабуть, найвідомішим та найтитулованішим серед когорти фігуристів Чехословаччини є словак за походженням Ондрей Непела, восьмиразовий чемпіон Чехословаччини, п'ятиразовий чемпіон Європи, триразовий чемпіон світу та  Олімпійський чемпіон 1972 року в чоловічому одиночному катанні. У 2000 році Непелу назвали спортсменом століття Словаччини.

У Братиславі частина Словнафт Арена для зимових видів спорту названа іменем Ондрея Непели.

У 2016 році на цій ковзанці відбувся чемпіонат Європи, до слова, це 4 турнір в історії чемпіонатів Європи з фігурного катання, який відбувався у Братиславі. Раніше столиця Словаччини була господинею європейських першостей у 1958, 1966 та 2001 роках.

Також на честь Ондрея Непели названо щорічний міжнародний турнір Меморіал Ондрея Непели, який з 1993 року щороку відбувається у Братиславі (лише у 2009 році - у курортному місті П’єштани). Спортсмени змагаються у чотирьох категоріях - чоловіче та жіноче одиночне катання, парне катання та танці на льоду. З 2014 року Меморіал Ондрея Непели входить до  ISU Challenger Series (серія міжнародних змагань з фігурного катання, що мають включати, як мінімум три дисципліни, є нижчими за рангом, ніж серія Гран-прі з фігурного катання, та мають відбуватися у період між 1 серпня та 15 грудня). Призерами та переможцями згаданого турніру кілька разів ставали й українські фігуристи та фігуристки. У змаганнях чоловіків-одиночників - Євген Плеута (3 місце у 1998 році), Дмитро Дмитренко (2 місце у 2000 році), Віталій Данильченко (3 місце у 2001 році), Антон Ковалевський (3 місце у 2010 році). Галина Маняченко дві ставала переможницею у змаганнях жінок-одиночниць у 2000 та 2003 роках. У танцях на льоду двічі перемагали Юлія Головина та Олег Войко у 2001 та 2002 роках, Ганна Задорожнюк та Сергій Вербило стали першими у 2004, а Алла Бекназарова та Володимир Зуєв у 2005.

Цьогоріч Меморіал Ондрея Непели відбудеться 21-23 вересня, традиційно у Братиславі. Списку учасників ще немає, але оскільки сезон олімпійський, спортсменам та спортсменкам потрібні рейтингові бали та високі показники оцінок, то, думаю, можна очікувати, що до Братислави приїдуть цікаві фігуристи та фігуристки, як мінімум, з Європейського континенту.

Загалом, у 2017 році Словаччина прийматиме 3 міжнародні турніри з фігурного катання. Окрім, Меморіалу Ондрея Непели, ще 2-5 листопада - Tirnavia Riedell Ice Cup, та 15-17 грудня - Grand Prix of Bratislava.

Щодо внутрішніх турнірів з фігурного катання у Словаччині, то до 2007 року відбувалися традиційні національні чемпіонати. У 2007 році з метою економії коштів та у зв'язку з невеликою кількістю учасників та учасниць було прийнято рішення провести спільний чемпіонат з Чехією. Те ж саме повторили й у 2008 році, а у 2009 році до спільного чемпіонату Словаччини та Чехії доєднався чемпіонат Польщі з фігурного катання, а згодом і чемпіонат Угорщини. Тепер турніри відбуваються почергово у кожній з країн, що забезпечує хоч і невелику, але конкурентність, а також дозволяє економити.

За результатами чемпіонату світу з фігурного катання 2017 поки що на Олімпійських іграх 2018 року Словаччина матиме представництво лише на турнірі серед жінок-одиночниць. Проте, у жовтні відбудеться турнір Nebelhorn Trophy, на якому ще буде можливість отримати олімпійські ліцензії, які, до слова, у фігурному катанні не є іменні, а надаються окремим національним олімпійським комітетам. Тому доволі часто трапляються ситуації, коли право країни бути представленою на Олімпіаді здобувають одні, а користуються цим правом - інші, відповідно до результатів у поточному сезоні.

Зважаючи на невелику кількість діючих спортсменів та спортсменок у Словаччині, найбільш ймовірною кандидаткою для участі у Олімпійських іграх є чотириразова чемпіонка Словаччини Ніколь Раїчова, яка народилася у США в сім’ї вихідців зі Словаччини.

Ніколь Раїчова виконує довільну програму на Чемпіонаті Європи з фігурного катання 2017 (6 місце)

До 2016 року за Словаччину виступала  пара Федеріка Теста / Лукас Чолі у танцях на льоду,  яка вирізнялася цікавими знахідками у програмах, артистичністю та власне танцювальністю програм. Проте, минулого літа Федеріка несподівано оголосила про завершення активної спортивної карєри.

 

Федеріка Теста та Лукас Чолі виконують довільний танець на Чемпіонаті Європи з фігурного катання 2016 (14 місце) під саундтрек з фільму “Малена”

Зі словацькою фігуристкою Ольгою Бестендіговою пов'язана цікава історія. У парі зі своїм братом Йозефом Бестендігом Ольга була чотириразовою чемпіонкою Словаччини у парному катанні. У 2007 році брала участь та перемогла у турецькому аналозі Зірок на льоду. Партнером Ольги був Ільхан Мансиз, футболіст, призер Чемпіонату світу з футболу 2002 року. У 2013 році Ільхан Мансих заявив, що у парі з Ольгою Бестендіговою вони розпочали підготовку до Олімпіади в Сочі. Пара дебютувала на Nebelhorn Trophy 2013, де посіла 19, останнє місце, та на Олімпійські ігри відібратися не змогла, та все ж продовжила змагатися. І у 2015 році Ольга Бестендігова та Ільхан Мансих стали першими чемпіонами Туреччини у парному катанні. Виглядає все місцями навіть лячно, але ж здійснюється мрія!

Дебют пари Ольга Бестендігова / Ільхан Мансих

Цього літа якось я не оцінила каву в Братиславі, яку називав фантастичною Президент України Петро Порошенко, можливо, восени чи взимку під звук скреготу ковзанів вона смакуватиме краще? Треба випробувати!)

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: