У 1930-х Львів приймав етап "Гран-прі" з автоперегонів

20 травня 22:17
Переглядів: 950
Переможець Ґран-прі Львова 1932 Рудольф Караччіола

Стаття розміщена в рамках блогу : Стенограма думок швидкістю 300 км

"По вінця були заповнені балкони й вікна будинків, що прилягали до траси. Люди сиділи на дахах, а кілька найбільш відважних навіть видряпалися на високий комин цегельні", — описував варшавський "Спортивний огляд" автомобільні перегони "Ґран-прі Львова", які відбулися 19 червня 1932 року.

Ідея організувати такі змагання виникла ще в середині 1920-х. Тоді у Львові, який після Першої світової відійшов до Польщі, заснували автомобільний клуб. Та перші перегони вдалося провести щойно 1930-го. Їх учасниками були виключно громадяни тодішньої Польщі. Наступного року змагання стали міжнародними: участь у них взяли також двоє австрійців і німець — Ганс Штук. Останній, який їхав на "мерседесі", і став переможцем.

Стартували гонки навпроти теперішнього входу до парку культури ім. Богдана Хмельницького. "На вулиці Пелчинській навіть заливали гіпсом трамвайні рейки, а краї хідників обкладали мішками з піском, — пише у спогадах про місце старту "Ґран-прі" польський фантаст Станіслав Лем, дитячі роки якого минули у Львові. — Тоді відчувалося, що Львів є надзвичайно європейським містом. Про це свідчили ті величезні перегонові машини, які видавали пекельне ревіння". Коло траси вулицями мало протяжність 3 км 41 м. Установлені вздовж трибуни могли вмістити 4 тис. людей. Та глядачів збиралося й до 50 тис. За порядком стежили 500 поліціянтів.

1932-го львівські змагання отримали статус "Ґран-прі". Їх включили в міжнародну програму автомобільних перегонів разом зі ще трьома десятками європейських трас. Фаворитами того року вважали німців — Рудольфа Караччіола на "Альфа Ромео", Альберта Брошека на "мерседесі" і минулорічного переможця Штука. Окрім того, заявилися угорець Ласло Гартманн і четверо поляків — усі на "буґатті". Учасники мали проїхати 100 кіл.

"Уже після перших кількох кіл стало зрозуміло, що Караччіола панує над ситуацією і не дасть собі програти змагання, — пише "Спортивний огляд". — Велике піднесення настало, коли Штук раптом почав скорочувати серйозне відставання від Караччіоли. Однак це тривало недовго, бо вже на 34-му колі представник "Альфа Ромео" відірвався далеко вперед. А ще за хвилю побачили ми Штука, котрий пхав руками своє авто, з якого йшов сильний дим". Рудольф Караччіола отримав кубок з рук президента міста Львова.

1933-го на змагання з'їхалися учасники з 10 країн Європи — як ніколи доти. Переможцем став норвежець Ейґен Бьорнстад, також на "Альфа Ромео". Але це було останнє "Ґран-прі Львова": світ охопила економічна криза, яка добряче вдарила й по Польщі. Й у столиці Галичини стало не до перегонів

Декілька історичних фото:

Переможець ”Ґран-прі Львова” 1932-го німець Рудольф Караччіола за два роки змінить своє авто ”Альфа Ромео” на ”Даймлер Бенц”. 1935-го, 1937-го і 1938 року стане володарем ”Ґран-прі Європи” — попередниці ”Формули-1”. А ще встановить рекорд швидкості на дорогах загального користування. Він не побитий досі — 432 кілометри на годину. Німці Караччіолу називатимуть Реґенмайстер, тобто ”майстер дощу”. Бо саме в негоду Рудольфа перемогти було нереально.
фото з сайта www.audiovis.nac.gov.pl

Рудольф Караччіола

Траса автоперегонів ”Гран-прі Львова”, 19 червня 1932 року

Траса автоперегонів

Трибуни ”Гран-прі Львова”, 19 червня 1932 року

Трибуни ”Гран-прі Львова”

 

 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: