"У сім'ї козака має бути не менше як п'ятеро дітей" – Володимир Пилат

20 лютого 18:50
Переглядів: 282
hopak

182 хлопці та 18 дівчат у вишиванках, шароварах та чоботях - ось такі козаки й козачки приїхали з різних куточків України до міста Лева, аби показати свою вправність у цьому давньому бойовому мистецтві. Ініціювали виступи учасників досвідчені козаки, серед яких і характерник, засновник цього бойового стилю - Володимир Пилат.

...На змагове коло до публіки виходить наймолодший учасник. Робить уклін та стає у центр. У хлопчика в руках — дерев'яний меч. Козачок виступає у дисципліні однотан: бореться з уявним ворогом, підрізає, завдає стусанів, копняків. Не віриться, що цьому малому хлоп'яті всього чотири роки... Виступають гопаківці у національних костюмах — вишиванках, шароварах. Колір шароварів має відповідати рівню учасника, яких є вісім: це жовтяк, сокіл, яструб, джура, козак, характерник та волхв. Вони одягають відповідні шаровари: білі, зелені, блакитні, сині, малинові, червоні або зелені шовкові та полотняні з льону.

Кожен виступ козака завершується оплесками захопленої публіки. Й усім уже не терпиться подивитись на змагання у наступній дисципліні — тан-двобій. Тут уже — цікавіше, адже на змаговому колі виступають двоє учасників, і суперник уже не уявний — а стоїть перед тобою. Щоправда, удари заборонені.

"Тан-двобій учасники готують заздалегідь, стаючи самі авторами техніки бою, яку демонструють, — каже головний суддя змагань Володимир Пилат. — Це так звана імітація сутички. Хлопці, правду кажучи, не дуже люблять виступати у цій дисципліні, адже вони хочуть справжнього бою. Тож з нетерпінням чекають на наступні дисципліни — забаву і борню".

Забава — це вже не завчений наперед поєдинок. Тут ти не знаєш, чого чекати від суперника. Кожен твій рух — імпровізація. Однак є суворе правило: коли завдаєш удару, зупиняєшся від суперника на відстані десяти сантиметрів. Удар, затриманий на ближчій чи дальшій відстані, не зараховується.

...Учасники забави після поєдинків обмінюються закликами: "До зустрічі в борні! Отам я тебе переможу!" Перед борнею кожен одягає шолом, рукавиці та бере щити. Це — знаряддя для поєдинку, в якому вже дозволені удари.

"Головне у цьому змаганні — не побити суперника, а показати техніку, — каже головний суддя. — Тож удари в спину, потилицю, по ногах, у пахвину — заборонені. А удар, який спричиняє нокаут, — це дискредитація для учасника. Так ми хочемо виховати у наших козаках майстерне вміння контролювати свою силу". Закони для тих, хто займається бойовим гопаком, — суворі не лише на змаганнях. Гопаківці мають свій кодекс. За ним, кожен козак має вести здоровий спосіб життя.

"Курити та вживати спиртне суворо заборонено, — каже Володимир Пилат. — До 27 років — узагалі сухий закон. А якщо хтось із гопаківців має шкідливі звички, то за два тижні повинен їх полишити. Інакше — виганяємо. Так само, за нашим законом, у сім'ї козака має бути не менше як п'ятеро дітей".

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: