"В основі програми підготовки молодих футболістів ФК "Карпати" – європейський досвід"

04 вересня 07:14
Переглядів: 291
безубяк

У ФК «Карпати» розробили і презентували нову програму розвитку дитячо-юнацького футболу – «Програма виховання та підготовки футболістів-професіоналів ФК «Карпати». Концепція, яку розробляли кілька останніх років, лягла в основу навчальної програми молодного покоління. Детально про програму розповів один із розробників проекту Володимир Беззуб’як.

– Під час участі у різноманітних міжнародних турнірах ми звернули увагу на те, що наші діти поступаються за рівнем підготовки вихованцям західноєвропейських клубів, - розпочав розмову Володимир Беззуб’як. – Виникла потреба підготувати ефективну систему підготовки молодого покоління. По суті програма існувала ще два роки тому, але потребувала певних коректив, було потрібно перевести її на сучасні методики. «Карпати» запрошували іноземних фахівців із Іспанії, Голландії, Білорусі, Хорватії, які провели серію  теоретичних і практичних занять, ознайомили із програмами, що діють в їхніх країнах. Дав уроки і нинішній тренер «Карпат» Ігор Йовічевіч. На базі отриманої інформації ФК «Карпати» підготував свою програму. Маємо орієнтовний річний план із підготовки юних футболістів від першого до 11-го класу. План складається із мікроциклів.

– Що таке мікроцикли?

– Мікроцикл – це по суті робочий тиждень: гра, відпочинок і тренувальний процес. Для учнів 10-11 класу ми розписали 46 таких мікроциклів. Тобто кожен тиждень детально розпланований. Мікроцикл містить задачі і завдання, які маємо виконати упродовж семи днів. Також у мікроциклах розписані режими навантаження, відпочинку, харчування – все із урахуванням вікових особливостей дітей. Також за рекомендаціями Ігоря Йовічевіча ми включили у підготовку таку річ як командні завдання – система гри у захисті, в атаці, перехід від захисту в атаку. Ці вміння дозволять молодим футболістам швидше адаптуватися на вищому рівні, скажімо, при переході у команди U-19 і U-21.

– Хто став ініціатором створення цієї програми?

Передусім з такою ініціативою виступив почесний президент ФК «Карпати» Петро Петрович Димінський.

– Якими є головні акценти у програми?

– Програма – комплексна, містить кілька підрозділів. Це філософія клубу «Карпати»,  система підготовки, технічна і тактична підготовка, фізіологія, харчування, профілактика травматизму. Важливо, що всі ці моменти детально розписані для кожної вікової групи юних футболістів. Визначено, коли треба «ставити» швидкість, коли – витривалість, коли напрацьовувати техніку гри головою тощо.

– Які клуби в Україні, Європі працюють за схожими програмами підготовки молодих футболістів?

– Практично всі європейські клуби працюють за такими програмами. Особливо потужні вони в Іспанії, Голландії, Німеччині, Хорватії, які славляться підготовкою молодих гравців.

– Коли «Карпати» відчують  перші результати від застосування такої програми?

– Непросте запитання, але... Я прийшов працювати в Академію футболу «Карпат» два роки тому. За це час – це помітив і я, й інші тренери – вже суттєво покращилася система підготовки футболістів. Не випадково цьогоріч три команди «Карпат» різних вікових груп зайняли призові місця в Україні. Раніше програми, як такої, взагалі не було. Існувала стара – радянська, але за нею діти мали займатися 36 годин на тиждень. Та майстри стільки не працюють! Для прикладу у Німеччині – до 13-річного віку діти мають три заняття на тиждень. І лише потім починається серйозна робота.  Саме цей досвід і переймаємо, багато уваги приділяємо індивідуальним заняттям з молоддю. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: