Веслувальник Ельнур Ахадов: "Нас серед претендентів на медалі до старту навіть і не називали"

24 липня 12:59
Переглядів: 241
Ельнур Ахадов

Тернопільський спортсмен Ельнур Ахадов розпочав навчально-тренувальний збір для підготовки до Чемпіонату світу з веслування на байдарках і каное. Право виступити на світовій першості наш земляк довів, здобувши бронзову медаль у складі каное-четвірки на дистанції 1000 метрів на Чемпіонаті Європи серед дорослих. Такі змаганнях нещодавно відбулись у німецькому місті Браденбурзі. Разом із веслувальником з Тернополя до перемоги долучилися Денис Коваленко з Харкова, Тарас Міщук зі Львова та Дмитро Янчук з Хмельницького.

- Умови проведення заїзду в Браденбурзі були досить складними – шквальний вітер, великі хвилі, – ділиться враженнями Ельнур Ахадов, – тому нам було надзвичайно важко.

Загалом, як повідомив тренер спортсмена Петро Горунович, каное вважається дуже важким видом спорту: потрібно тримати рівновагу, прикладати великі зусилля, і якщо хвиля висока, то їх потрібно ще більше, враховуючи, що каное-четвірка має довжину 11 метрів і володіє більшою вітрильністю.

- А якщо накласти все це на дистанцію 1000 метрів, то йти в гонку – це просто надзусилля, – наголошує Петро Андрійович. – І найбільший стимул, який примушує спортсменів за таких умов викладатися під час заїзду «на повну», – це патріотизм, прагнення підняти прапор своєї країни на найвищий щабель і на церемонії нагородження почути гімн своєї держави.

За словами Петра Горуновича, коли у Браденбурзі наші спортсмени підійшли до берега, то через надзвичайно сильну хвилю вони були по коліна у воді, – ще трошки і човен затопило би.

- Судді взагалі запитували, – як ви доїхали до фінішу?! А от так! Доїхали! І не просто доїхали, а ще й виграли.

Результат, який показали хлопці у Браденбурзі, – 3 хв. 20,0 с. Якщо порівняти, то угорські спортсмени, що стали срібними призерами, подолали цю дистанцію за 3 хв. 19,3 с, а переможці змагань – веслувальники з Білорусії – за 3 хв. 17,9 с. До речі, на Чемпіонаті Європи з веслування на байдарках і каное серед юніорів та молоді до 23 років, який на початку червня відбувся у Франції і передував змаганням серед дорослих, наші спортсмени у фінальній гонці на 1000 метрів прийшли першими із результатом 3 хвилини 17,127 секунди. Тоді вони вибороли золоті нагороди.

- До цієї Європи ми показали вдома час 3 хвилини 15 секунд, а на Україні у нас 3.18 був найкращий результат, – каже Ельнур Ахадов. – Потім ми поїхали у Францію і там пройшли дистанцію за 3.17: це «плюс» те, що набрали дуже багато води, бо теж були високі хвилі та ще й на 500 метрів – водорості, бо канал нормально не підготували до змагань. Коли повернулися додому, то тренери за часовими показниками розраховували, що ми в Браденбурзі будемо боротися за золоті нагороди. Правда, чимало було й таких, хто говорив, що ми там хоча б у фінал потрапили.

При цьому, як розповідає Ельнур Ахадов, до високого потенціалу українських спортсменів не були готовими і їхні суперники, тим більше, що двоє з їхньої четвірки ще не мають 19-ти років. Тому кандидатами на п’єдестал їх ніхто не називав.

- Вже ми коли приїхали до Німеччини, то розуміли, що можемо боротися за медалі, знаємо свої сили. При цьому попередньо бачили, як білоруси йдуть у гонку, німці, румуни, і підсвідомо до них готувалися, – каже Ельнур. – Тобто, вони не здогадувались, як ми їдемо, а ми знали кожен їхній метр проходження дистанції. І коли ставали на старт у Браденбурзі, то коментатори каналу «Євроспорт» нас серед претендентів на медалі навіть не назвали: сказали що це будуть румуни, росіяни, білоруси, німці.

Як пояснив Петро Горунович, Чемпіонату Європи традиційно передують три етапи Кубку світу, і екіпажі на цих змаганнях опробовуються, а через брак коштів наші хлопці пропустили один етап, тому про них ніхто не знав.

- Єдине, де вони «засвітилися», – це у Франції, – розповідає Петро Андрійович, – де стали першими, а команда із Білорусі, скажімо, була третьою. І саме білоруські спортсмени у Браденбурзі, вже після проходження дистанції, підійшли до наших зі словами, що чули про них після того, як вони їхню «молодіжку» «розвезли», і тому знали, що вони сильні та конкурентоспроможні.

Такий склад четвірки – Денис Коваленко, Ельнур Ахадов, Дмитро Янчук та Тарас Міщук – зібрався лише кілька місяців тому. Загалом, кожен із спортсменів, є досить сильним каноїстом. Так, за словами Ельнура Ахадова, хмельничанин Дмитро Янчук вважається одним із найсильніших в Україні каноїстів-одиночників, який виграв, скажімо, цьогорічний Чемпіонат України серед спортсменів до 23 років, а зараз у Франції був четвертим, та й то через те, що за п’ятдесят хвилин до свого старту «виклався» у «четвірці». Сам Ельнур донедавна досить успішно виступав у каное-двійці з Денисом Коваленком. І ініціатива зібратися разом у каное-четвірці належала саме Ельнурові.

- Я зимою дзвоню до Дмитра і кажу – давай цього року попробуємо «четвірку», – розповідає спортсмен. – Спочатку він вагався, але погодився попробувати такий варіант після на Кубку України. Я на Кубку ганявся в каное-двійці з Денисом Коваленком: дистанції 1000, 500 і 200 метрів, і ще «четвірку» йшли з одеситами. Тоді в «двійці» ми були другими. Буквально через двадцять хвилин після того, як вийшли на берег, до мене підходить Янчук: «Ну що, спробуємо «четвірку» до 23-років»? Я й відповідаю: «Пішли»! Але не було ще одного. А Тарас Міщук минулого року в «двійці» з Михайлом Мандзюком з Івано-Франківська був другим на Європі і третім – на Чемпіонаті світу у Канаді. І вони готували «двійку» на подальші змагання. Але так сталося, що у них щось, як кажуть, не пішло, і цього сезону вони вже не показували такого результату. Так, на Кубку, коли ми з Денисом стали другими, а Янчук прийшов третім, вони були сьомими. Отож, підходимо до Тараса і кажемо: «Давай до нас в четвірку». Він теж не зміг відразу погодитися, сказав, що має подумати. Але ми тоді все-таки на воду вийшли, проїхали буквально два кілометри, – ніби сподобалося, все зручно, все всім підходить. А через місяць вже мав бути Чемпіонат України до 23 років! То ми домовилися: «Давайте на три дні в середині збору з’їдемося до Дніпропетровська, потренуємося, попробуємо, щоб знати хоча б, як ту гонку іти». Звичайно, Тарас ще довго вагався, але все таки приїхав на ці тренування. Ми вийшли на воду один раз, – щось не дуже, другий. Потім вже краще було. Ми навіть мінялися, тобто, я сідав і четвертим номером, і Денис – на третій, і Тарас – на перший. Але найкраще було, як перший раз вийшли, тобто, Коваленко – перший, я –другий, тоді Янчук і Міщук. Отож, так ми потренувалися і роз’їхалися додому. А потім був Чемпіонат України до 23 років: стали на «четвірку» без особливого настрою, проїхали, фінішували, виграли, вийшли на берег, зважили човен, і тут кажуть, що наш час – 3.15. Тут у всіх очі на лоба й полізли! От так у нас все і склалося.

Отже, наразі «четвірка» українських каноїстів готується до Чемпіонату світу, який на початку серпня має пройти в Москві. Хлопці чекають офіційного запрошення на цю регату. Як повідомили у Федерації каное України, через загострення політичної ситуації з Росією наразі ведуться дискусії щодо доцільності участі української збірної у цих змаганнях, але у будь-якому випадку до боротьби за медалі наші хлопці готові.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: