Як перший президент ФФУ Банніков протистояв Маркевичу, Буряку, Павлову і Яремченку

03 травня 22:00
Переглядів: 353
банніков

Розповідаємо про період, коли Вища ліга могла скоротитися до… 8 клубів. 28 квітня першому президентові ФФУ Віктору Баннікову могло б виповнитися 79 років.

Віктор Банніков  унікальна фігура в історії українського футболу. Знаменитий голкіпер київського "Динамо" 1960-х не побоявся взяти на свої плечі важкий хрест – розвивати наш професіональний футбол практично з нуля і (не без того) наживати собі ворогів серед людей, які бачили шляхи в майбутнє кардинально по-іншому.

Вкорочений формат найпершого чемпіонату України серед команд Вищої ліги мав на меті очистити зерно від полови, а також вивести нашу першість на європейську модель "осінь – весна". Ті 20 клубів, які зарекомендували себе найкраще в останньому "союзному" сезоні, розбили на дві групи – по 10. Два кола по 9 турів, а тоді переможці груп – у чемпіонському фіналі, ті ж, хто фінішував на другому місці, розіграли "бронзу".

У сезоні 1992/93 зіграла вже класична кількість команд – 16. Після закінчення розіграшу, в якому першим до фінішу прийшло "Динамо", розпочалися гарячі дискусії, які згодом переросли у відверті образи.

Що сталося? Пояснюємо.

На виконкомі ФФУ ухвалили рішення розширити елітний дивізіон до 18 клубів. Проти цього гаряче запротестували "Динамо", "Чорноморець", "Дніпро", "Шахтар", "Карпати", запорізький "Металург", тернопільська "Нива" і ще ряд клубів не тільки з елітного дивізіону, а й, наприклад, з Другої ліги, як от "Газовик" (Комарно). Головних претензій до Баннікова було дві: порушення регламенту, а також нехтування думкою згаданих вище клубів.

"Шановний пане президенте! Із засобів масової інформації ми довідалися про Ваш намір розширити Вищу лігу. Сказати, ця новина нас неприємно вразила. За Вашим проектом, останні матчі першого кола відбудуться 5 грудня, а друге коло розпочнеться 20 лютого. Невже у нас у кожному місті вже є футбольні поля з підігрівом, чи, може, Ви, шановний пане президенте, бажаєте остаточно загубити наявні поля, експлуатуючи їх нефутбольної пори року?

…Плануючи розширити ліги, Ви навіть не порадилися з тренерами команд і керівниками футбольних клубів…

…У разі прийняття рішення про розширення ліги буде порушено головний футбольний закон – регламент. Адже про заплановані зміни в ньому потрібно повідомити всіх учасників чемпіонату України напередодні змагань, а не після них.

…Ми вимагаємо скликання ради тренерів і керівників футбольних клубів Вищої ліги для того, щоб разом із членами виконкому ФФУ ретельно вивчити дане питання".

Під відкритим листом підписалися, зокрема, головний тренер збірної України Олег Базилевич, президент "Динамо" Віктор Безверхий, головний тренер "Дніпра" Микола Павлов, президент і головний тренер "Карпат" Богдан Кобрин та Мирон Маркевич, керманич тернопільської "Ниви" Леонід Буряк.

Віктор Банніков відповів миттєво, підловивши опозиціонерів на помилці.

"…При 16-ти командах II чемпіонату України перше коло починалося 8 серпня і закінчувалося 20 листопада, при 18-ти командах початок I кола – 8 серпня і закінчується 28 листопада, тобто календар збільшився на один тиждень. Отже, про "футбольну зиму" мови бути не може.

…Ми не змогли погодитися з О. Базилевичем, який запропонував нам перейти на систему 8 команд Вищої ліги та грати у 4 кола або 14 командами у два кола.

…Ми перейшли на змагання "осінь – весна". Так грає вся Європа, і ми прагнемо до найкращих європейських команд Німеччини, Англії, Італії, Іспанії, Франції, де чемпіонати проводять понад 18 команд. Ми хочемо вже 1994-1995 рр. перейти на професійний футбол, а Ви, шановні панове, нас тягнете знову кудись назад.

…Я вельми шкодую, що президенти "Динамо" і "Чорноморця" не прислухалися до здорового глузду тренерів М. Фоменка, Й. Сабо, В. Прокопенка, якою кількістю грати в чемпіонаті".

Президента Федерації підтримувала більша кількість клубів, щоправда серед них було лише два тодішні "титани" - "Таврія" і "Чорноморець". З одеситами узагалі цікава ситуація: їх президент В’ячеслав Левчук підписався під листом обурення на адресу ФФУ, але Банніков вперто зараховував "моряків" до прихильників нового формату. Ну а масовку створювали клуби на кшталт "Кривбаса", "Кременя", "Темпу", "Буковини".

26 липня, менше, ніж за два тижні до старту нового сезону, вийшла постанова виконкому ФФУ про збільшення кількості команд у Вищій, Першій, Другій та Перехідній лігах до, відповідно, 18, 20, 22, 18 команд (сезон 1993/94) і 18, 22, 22 команд (сезон 1994/95).

І ось новий лист від опозиції.

"...Рішення виконкому федерації футболу про розширення Вищої ліги вразило нас якоюсь зухвалою безпринципністю. Це кричуще порушення прийнятого тим же виконкомом положення про чемпіонат країни 1992-1993 перекреслює підсумки турніру.

…Для чого це зроблено? Виявляється, що для врятування авторитету голови Федерації футболу України Віктора Баннікова та його найближчих помічників, котрі допустили ряд грубих огріхів при проведенні чемпіонату країни. Чесне виправлення цих помилок привело б до розподілу турнірних очок. В. Банніков злякався – і "протяг" рятівне для нього, або вбивче для українського футболу рішення.

Ми вважаємо образливим для себе мати подібного керівника футбольної федерації.

…Така зміна подій примушує нас форсувати створення професіональної футбольної ліги, існуючої в усіх країнах з розвиненим футболом.

…Всі наші численні спроби знайти спільну мову з нинішнім президентом ФФУ В. Банніковим не дістали розуміння з його боку. Говорячи про професіоналів, він уперто не бажає враховувати думку професіоналів.

…Ми вимагаємо:

1. Скликати розширений виконком ФФУ за участю тренерів і керівництва клубів, скасувати рішення про розширення ліг, почавши третій чемпіонат згідно з "Регламентом чемпіонатів і першостей України з футболу на 1992-1993 і 1993-1994 рр.".

2. Скликати в місячний строк надзвичайну конференцію ФФУ з обов’язковою участю в її роботі в ролі делегатів представників усіх команд Вищої, Першої, Другої та Перехідної ліг.

3. Встановити точну дату проведення конференції до 5 серпня цього року. В іншому випадку залишаємо за собою право бойкотувати матчі чемпіонату України".

Під офіційним документом з’явилися нові прізвища. Це Володимир Мунтян (олімпійська збірна), Анатолій Коньков (юніорська збірна) і – увага! – Михайло Фоменко, якого Банніков зараховував до прихильників розширеного формату чемпіонату.

Невідомо, як президенту ФФУ вдалося "розрулити" вибухонебезпечну ситуацію, але через кілька днів він бадьоро відрапортував в інтерв’ю "Українському футболу", що на його бік пристали "Карпати", запорізький "Металург", Володимир Мунтян.

"Щоб не бути голослівним, зачитаю документ: "Львів. Телеграма. Президенту Федерації футболу Баннікову. Керівництво футбольного клубу "Карпати" не заперечувало проти 18 команд Вищої ліги. Кобрин, Маркевич". Телеграма з печаткою. У мене є 15 документів. Ось ще один. "Шановний Вікторе Максимовичу, футбольний клуб "Металург" підтверджує рішення Федерації про збільшення кількості команд Вищої ліги до вісімнадцяти і включення до заявочного списку 24-х футболістів. Межейко", - усміхався Віктор Банніков, відкладаючи папери.

...Восьмого серпня розпочався новий сезон у Вищій лізі. На старт вийшло 18 клубів.

Через два роки, у травні 1996-го свою роботу розпочала Професіональна Футбольна Ліга. Першим президентом став Григорій Суркіс.

Того ж року Віктор Банніков залишив посаду президента ФФУ. На його місце прийшов Валерій Пустовойтенко.

За матеріалами газети "Український футбол" (1993 рік).

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: