Як правильно займатися спортом після 50?

02 серпня 11:32
Переглядів: 1350
спорт

Заняття спортом корисні в будь-якому віці. Адже в здоровому тілі — здоровий дух. Людмила Сребранець почала займатися спортом у 73 роки. Раніше, каже вона, на себе постійно не вистачало часу.

— Донька подарувала абонемент у фітнес-зал, і я вирішила піти, — розповідає вона. Спочатку було дуже соромно: усі молоді, а тут я — бабуся. Тренери виявилися дуже товариськими й переконали мене ходити на заняття.

Кожного ранку після легкого сніданку пані Людмила йшла у фітнес-зал. Півгодини тренувань — і  заряд бадьорості на весь день. Окрім поліпшення самопочуття, наша співрозмовниця ще й схудла на 30 кг. І це лише за рік.

— Про мене навіть у якомусь журналі написали, — посміхаючись, додає пані Людмила. — Не думала, що на схилі літ почну займатися спортом. Головне, що я почала краще почуватися: у мене перестали боліти ноги і спина, я вже думаю, що молодість минула. І в 70 можна почуватися, як у 20.

Жінка переконана, що помірні фізичні навантаження корисні і в похилому віці. Хоча займатися в групі зі своєю віковою категорією їй було б комфортніше.

Про те, що заняття у тренажерному залі не завадять у будь-якому віці, говорить і сертифікований персональний тренер з фітнесу, президент федерації бодібілдингу і фітнесу Віктор Мацикур.

— У дитячому віці заняття спортом закладає руховий фундамент і гартує всі системи організму до праці та життя, — каже він. — У середні роки спорт компенсує малорухливий, сидячий спосіб життя, дозволяє подолати стреси та підтримувати здоров'я. А у старшому віці фізичні вправи стають вкрай необхідними для боротьби зі старінням, задля збільшення тривалості активного життя, підтримки всіх систем організму.

Людям, яким вже за 50 і які прагнуть розпочати заняття спортом або ж відновлювати їх після тривалої перерви, тренер радить добре оцінити стан свого здоров'я. Важливо також отримати фахові консультації у лікарів, адже в осіб, які мають перенесені травми чи операції, можуть виникати різні ускладнення чи загострення недуг. У такому віці людина вже повинна добре знати себе та особливості свого тіла. І, відповідно, обирати посильні навантаження. Окрім того, необхідно ще й проконсультуватися у фахівця. Він допоможе знайти відповіді на питання в кожній ситуації.

— Тренер повинен обов'язково врахувати вікові особливості людини, — наголошує Віктор. — Якщо відвідувач тренажерного залу приймає якісь ліки, то потрібно на це зважати, враховувати особливості прийому препарату, його дію. Тому, обираючи спортзал, варто орієнтуватися не на близьке розташування закладу і ціну абонемента, а на те, яку користь дадуть тренування.

За словами Віктора, абсолютних протипоказів для занять спортом немає. Звісно, онкологічні хвороби, хронічні запальні процеси, ампутовані органи (наприклад жовчний міхур), шкірні захворювання, гіпертонія, остеопороз, виразки і проблеми зору накладають дуже багато обмежень на заняття. Літні люди повинні зважати на всі переваги та ризики. Перевантаження чи травми для них є неприпустимими.

— Вправи потрібно підбирати індивідуально, — додає співрозмовник. — Спочатку це можуть бути найпростіші гімнастичні комплекси — нахили, обертання кінцівками, вправи на гнучкість. Потім можна підключати вправи на кардіотренажерах (велотренажерах, бігових доріжках, орбітреках). Якщо поступово, грамотно та безпечно розширювати комплекс вправ, можна відновити і навіть здобути всі фізичні якості — силу, витривалість, гнучкість, координацію, швидкість.

На змаганнях із бодібілдингу дуже часто на арену виходять як 50, так і 60-річні спортсмени, додає тренер. Стан їхнього здоров’я та зовнішній вигляд набагато кращий. Приміром, його друг та наставник Василь Беспаленко, який уже 50 років займається цим видом спорту, — наочний приклад довголіття, ясного розуму, мотивації роботи над собою.

Щоб уникнути травм під час тренувань, потрібно обов’язково дотримуватися усіх правил безпеки та порад тренера. Особливу увагу старші люди повинні приділяти раціональному харчуванню, яке з віком стає більш актуальним.

— З раціону потрібно виключити смажені страви, молоко, жирні та консервовані продукти, алкоголь і тютюн, — говорить тренер. — Овочі, фрукти, каші, кисломолочні нежирні продукти, куряче м’ясо, риба, зелень — основа для здорового та повноцінного життя. А конкретний розрахунок кількості їжі, її складу та принципів харчування допоможе розробити тренер, виходячи з поставлених завдань, можливостей та стану здоров'я.

Наостанок Віктор Мацикур радить усім літнім людям жити за принципом, який здавна практикують китайці: "Першу половину життя людина витрачає здоров’я, щоб заробити гроші, в другій половині життя вона витрачає гроші, щоб повернути здоров’я. Розумний той, хто це зрозумів не запізно і має мотивацію бути здоровим та активним. Спорт — чудова зброя проти старіння".

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: