Як живе стадіон "Арена Львів" взимку?

16 січня 16:00
Переглядів: 687
арена львів

Мабуть, більшість львів´ян уже встигли за три роки побувати на львівській євроарені на футбольних матчах, екскурсіях чи конференціях, але далеко не всі знають як живе стадіон і його «серце» - футбольне поле, взимку. Управління освітленням і обігрівом, он-лайн відеоспостереження, еко-система поливу, «зачіска» для футбольного поля – про усе це в ексклюзивному інтерв´ю з людиною, яка 24 години на добу слідкує за полем, головним агрономом ДП «Арена Львів» Віктором Книшуком.

Як усе починалося... 
«У вересні 2011 року 24 рефрежераторами рулонний газон привезли до нас зі Словаччини, де його вирощували два роки. Газон на «Арені Львів» такий самий як і на НСК «Олімпійський» - він найбільше підходить для наших умов та кліматичної зони», - розповідає головний агроном стадіону. 
Далі відбувався процес укладання. Насправді, зелена частина газону – це лише верхівка айсбергу, адже під нею є ще прошарок глибиною 1 метр, у якому заховано від стороннього ока дренажну систему, опалення, полив.

У результаті стадіон отримав ідеальний газон розміром 72 м х 111 м та ігрову зону, що відповідає правилам FIFA, – 68 х 105 м. Цікавою деталлю є те, що футбольне поле є рівним, а його боки знаходяться під нахилом - у вигляді конверту, для того, щоб стікала зайва вода.

Міряємо температуру 
«По усьому периметру поля у трав´яний покров вмонтовано 12 датчиків контролю за температурою поля. Тобто, навіть знаходячись у себе вдома, я можу слідкувати і управляти обігрівом поля. До цього ж система настільки розумна, що сама підлаштовується під зміну температури зовні», - ділиться таємницями життя поля на «Арені Львів» Віктор Книшук.

Полив 
Цікавою на стадіоні і є система поливу поля, яка, щоправда, взимку не використовується. Проте влітку для того, щоб «напоїти» газон потрібно від 60 до 100 кубів води на добу. На інших українських стадіонах, полив газону становить чималі витрати, «Арена Львів» ж спроектована з врахуванням принципу екологічності – уся дощова та тала вода стікає у два спеціальних резерувуари біля стадіону. Там вона відстоюєтсья і потім через власну насосну станцію подається на поле. При цьому її хімічний склад оптимальний для газону, адже це та сама ДОЩОВА вода! 

Сама система поливу складаєтсья з 26 форсунок, 6 з яких заховані у полі, і піднімаються разом з травою, щоб не пошкодити покриття (фото!!), а ще 20 довкола поля. При цьому кожна форсунка може вмикатися автономно. Так, зазвичай, найчастіше додатково поливають зону біля воріт, де трава після запеклих футбольних баталій найбільш пошкоджена. Система поливу також є автоматичною і якщо падає дощ, то полив блокується.

«Штучне сонце» 
З поливом розібралися, а що ж із сонцем, якого взимку не вистачає? «Для цього існує спеціальна система досвітки трави – т.зв. «штучне сонце», - далі розповідає пан Віктор. – Завдяки цій системі навіть взимку трава росте і розвивається». 
Потужність однієї такої лампи, яка має замінити сонце - близько 60 КВт, тому якщо проїжджаючи повз стадіон Ви бачите яскраве світіння, то це не нічний концерт, а «штучне сонце» на «Арені Львів».

Вентиляція 
А чи знали Ви, що газон повинен «дихати»? Саме для цього на «Арені Львів» спроектовано напіввідкритий дах, променаду, численні виходи, що забезпечують природню вентиляцію поля.. Агроном «Арени Львів» розповідає, що проблема вентиляції є на багатотьох українських і навіть європейських стадіонах, які нехтували тим, що без достатнього руху повітря газон просто вмирає і починає загнивати.

Захищаємось від опадів 
Як же врятувати такий делікатний газон від перепадів опадів? Для цього є спеціальні захисні плівки. При цьому для поля не стільки страшний навіть проливний дощ (ця вода збирається дренажною системою), не страшний і сніг (при -2 ºС поле також закривають і травичка зберігаєтсья у своєрідній теплиці), а найстрашнішою є льодова кірка, утворена після опадів. Цей льодяний шар спеціально розбивається, щоб не пошкодити газон, та цьогорічна м´яка зима вберігає поле від таких катаклізмів.

Скільки «живе» футбольний газон? 
Газону на «Арені Львів» цього року виповнюється 4 роки, чи вірніше сезони, адже вік футбольного газону вичисляється саме у «футбольних сезонах», які були на ньому зіграні. «У 2014 році було велике навантаження на газон, за увесь рік було зіграно близько 25 матчів, а перед кожним матчем ще тренування команд. Крім того, на «Арені Львів» проходили два великі концерти «Океану Ельзи» та боксерський поєдинок, перед якими поле накривали спеціальним захисним покриттям. Загалом, наш газон з достоїнством витримав ці навантаження, та уже влітку 2015 року ми плануємо зробити його реновацію (відновлення)», - розповідає пан Віктор.

Загалом, утримання поля доволі непроста і коштовна справа, адже окрім уже перечислених систем, які забезпечують функціонування поля, його ще двічі на тиждень стрижуть, перед кожнем матчем роблять спеціальну розмітку, «латають» вирвані футбольними буцами шматки газону та підсаджують нове насіння і так по колу...

«Цікаво, що кожен тренер обирає зручну для його команди висоту трави футбольного газону, так перед матчами Ліги чемпіонів газон косили на 2,5 – 2,6 см, а от перед матчем Ліги Європи стригли на ще меншу висоту», - розповідає Віктор Книшук та додає: «косарка, вартість якої дорівнює вартості легкового автомобіля, дозволяє регулювати висоту трави до міліметрів, майже як у перукарні...».

У 2013 році взимку газон стадіону консервували, щоб зекономити витрати на його догляд, це доволі сумне видовище – «потрохи зменшуєтсья температура опалення і поле наче впадає у зимовий сон, з якого так само довго виходить і відновлюється», - каже агроном. Цю зиму поле «Арени Львів» буде жити, адже уже 17 лютого воно має бути готовим прийняти відповідальний матч Ліги чемпіонів між «Шахтарем» та «Баварією».

Тож поки увесь Львів поливає незвичним зимовим дощем і він поринає у сірість та одноманітність, на «Арені Львів» пробивається крізь землю свіжа зелена трава, яка немов символізує, що не зважаючи на усі незгоди і перепитії і в державі, і на самому стадіоні, все буде добре!», - з усмішкою додає головний агроном «Арени Львів» Віктор Книщук.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: