Яна Шемякіна: "Нас не бояться - і ми цим користуємося"

05 червня 10:27
Переглядів: 179
шемякіна

До чемпіонату Європи з фехтування, який 5 червня стартує в Монтре, Швейцарія, провідна українська шпажистка підійшла на шостому місці в світовому рейтингу, маючи в активі два призових місця на етапах Кубку світу в Сюйчжоу та Барселоні. Лише раз цього року Яна Шемякіна не потрапила в Топ-32 - на Гран-прі, який проходив два тижні тому в Ріо-де-Жанейро.

В інтерв'ю Яна розповіла про початок Олімпійського відбору-2016.

«Загалом першою частиною сезону я задоволена. За винятком останніх змагань в Бразилії. Олімпійський відбір вже стартував, а високі місця на турнірах зі статусом Гран-прі дають більше очок в рейтинг, ніж на тих же етапах Кубка світу. Думаю, через це я трохи затиснулася, і було важко фехтувати. У результаті вийшло, що я десять тисяч кілометрів летіла заради якихось чотирьох хвилин. Стільки тривав мій єдиний бій на Гран-прі в Ріо з німкенею Імке Дуплітцер. Сподіваюся краще виступити на чемпіонаті Європи та світу, і не тільки в особистих, а й у командних змаганнях, яких не було в Бразилії».

А де, на Ваш погляд, ви були ближче до фіналу: в Сюйчжоу, де поступилися угорці Емеше Сас (13:15) або в Барселоні, де програли китаянці Сюй Аньцю (12:13)?

«І там, і там я програла з мінімальною різницею сильним суперницям, які знаходяться високо в рейтингу. Сас я поступалася практично весь бій, потім змогла наздогнати, але пропустила вирішальний укол. З Сюй ми весь час йшли укол в укол, а в кінці на пріоритеті я програла. Якщо чесно, думаю, не вистачило настрою. А точніше, я була в такій ейфорії, потрапивши в призери, що трішки розслабилася, так само, як це було на чемпіонаті світу в Казані. І потім цієї чуточки - одного уколу мені й не вистачило».

У цьому сезоні був один унікальний бій, який якраз на пріоритеті ви виграли, при цьому навіть в протоколі Кубка світу в Барселоні у вашому поєдинку з італійкою Бянка Дель Карретто залишився рівний рахунок - 3:3.

«З Дель Карретто ми часто зустрічаємося, добре знаємо один одного і тому, як правило, були обережними. У Барселоні у нас було три пасиви - 0:0. У такій ситуації за правилами бій відразу переводиться в останню хвилину. І якщо рахунок після закінчення хвилини залишається рівним, виграє той, у кого пріоритет. Він дістався мені, і я виграла, хоча на табло залишилося 3:3. У мене самої така перемога, якщо чесно, була вперше».

Італія, яка займає перше місце в рейтингу, об'єктивно найсильніша команда в світі на сьогоднішній день?

«Італія - в першу чергу, дуже дружна команда, там дівчатка фехтують, як одне ціле. Це те, чого не вистачає, наприклад, збірної Росії. Хоча окремо російські шпажистки будуть, мабуть, навіть по сильніше італійок».

А наше восьме місце серед європейських команд і одинадцяте в світовому рейтингу - наскільки відображає рівень українського фехтування?

«Будемо відверті, нас не особливо бояться ті команди, які знаходяться високо в рейтингу. Хоча в якійсь мірі нам це навіть на руку. У Йоганнесбурзі ми, наприклад, за вхід у вісім виграли у діючих віце-чемпіонок світу естонок. Видно було, як на них став тиснути тягар відповідальності, як тільки стартував олімпійський відбір. Нам в цьому відношенні трохи простіше, втрачати нічого - ми можемо свої позиції тільки покращувати. Розраховують на нас менше, хоча ми, звичайно, хочемо і прагнемо командою відібратися в Ріо».

Наскільки сильно змінилася розстановка сил у жіночій шпазі в порівнянні з минулим циклом і Іграми в Лондоні?

«Китай і Корея, які фехтували у фіналі Олімпійських ігор-2012, частково поміняли склад, підключивши молодих. Кореянки зараз у світовому рейтингу пристойно опустилися, але їх олімпійському майбутнього, думаю, нічого не загрожує. Оскільки китаянки, швидше за все, залишаться в четвірці, яка автоматом потрапляє в Ріо. І буде ще одне вакантне місце для команди з Азії».

Пам'ятається, прокладаючи собі шлях до Лондона, ви залишили за бортом Олімпіади не кого-небудь, а саму команду Франції. Судячи по сусідству в світовому рейтингу, не виключено, що й цього разу вам доведеться за путівку в Ріо боротися з співвітчизницями Д'Артаньяна?

«Я думаю, що француженки дуже скоро поліпшать свої позиції. До речі, другою на Гран-прі в Ріо стала Кораліна Віталіс, яка зовсім недавно в півфіналі юніорського чемпіонату світу в Ташкенті обіграла нашу Юлію Свистіль. Загалом, у француженок команда, м'яко кажучи, не слабенька. А ще відсотків на дев'яносто складається з темношкірих спортсменок. Вони всі дуже швидкі і як суперниці - незручні».

А чому саме?

«По манері фехтування відрізняються. Взяти навіть нашу Фейбі Бежуру. Вона від природи дуже пластична, руки і ноги довгі, і ті ж дії, що і у нас, в її і виконанні по-іншому виглядають».

Цікаво, а чим же славляться українки?

«Працьовитістю (посміхається)».

Яна, ви завжди командні зустрічі Україна завершуєте?

«Ні, іноді, якщо відчуваю, що суперниця для мене незручна, прошу Андрія Вікторовича Орліковського поставити когось іншого. З американками, наприклад, закінчувала Ксюша Пантелєєва».

А ви пам'ятаєте, щоб в жіночій шаблі останньою у нас фехтував хтось, крім Ольги Харлан?

«Хіба що коли її в команді не було ..»

А таке було, щоб її не було?

Не впевнена. (Посміхається). Якщо чесно, я не уявляю, як їй вдається витримувати постійну напругу. Потрібно бути неймовірно сильною людиною, а всередині просто звіром. Я бачила наших шаблісток у залі в останній день перед їх від'їздом до Москви. Оля Харлан настільки була налаштована на перемогу, що це навіть на тренуванні в очі кидалося. Анфіса Почкалова залишалася тоді в залі до кінця і розповідала потім, які там пристрасті палали, як дівчатка в емоціях кричали і як дзвеніли шаблі».

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: