Юрій Дячук-Ставицький: "Прем'єр Ліга України закладає передумови для руйнування професійного українського футболу"

11 липня 23:28
Переглядів: 313
Дячук Ставицький

Відбулось жеребкування календаря матчів чемпіонату ПЛ сезону 2014/2015 рр., доцільність нагальності якого викликала величезні сумніви. Своїми думками про останні події навколо цієї теми, а також змін до Регламенту змагань, з Інформаційним центром ФК «Карпати» поділився заслужений тренер України Юрій Дячук-Ставицький.

– Як відомо, на початку червня відбулися Загальні збори учасників ПЛ, де було прийнято рішення про те, аби зробити все можливе, щоб зберегти 16 команд у ПЛ. Додатково адміністрація ПЛ мала зайнятися розробкою плану-календаря на наступний сезон. Реалії склалися так, що лишилось 14 команд, які заявили про готовність виступати в елітному дивізіоні. 2-го липня Дирекція ПЛ розіслала у клуби опитувальник, що мав на меті з’ясувати позицію клубів з двох питань: плану-календаря та стосовно змін до Регламенту.

Варіантів календаря було представлено два. Перший був розроблений Дирекцією ПЛ і передбачав турнір у два кола. Кожна команда мала провести по 26 матчів, а зменшення кількості учасників чемпіонату пропонувалось компенсувати тим, що на трьох етапах Кубка України (1/8, 1/4 та 1/2) проводився б не один матч як раніше, а два.

Другий варіант було запропоновано донецьким «Шахтарем». За його задумом, після завершення загального турніру у два кола команди Прем'єр-ліги будуть розбиті на три групи: з 1-го по 4-е місце (поведуть боротьбу за чемпіонство і путівки в Лігу чемпіонів), з 5-го по 8-е (боротимуться за місця у Лізі Європи) і з 9-го по 14-е (за збереження місця у Прем'єр-лізі). Причому дві перші групи мали б зіграти у два кола, а остання, з 6-ти команд, в одне.

ФК «Карпати» вивчив та проаналізував останній варіант з професійної сторони і визнав його таким, що не позбавлений здорового зерна, адже провести на завершальному етапі чемпіонату турнір з такою кількістю вирішальних матчів – значить суттєво підвищити глядацький інтерес. Єдине, що на нашу думку підлягало корекції – це саме поділ команд на фініші за схемою 4+4+6. Більш відповідною реаліям, принципам чесної гри та справедливості на той момент з декількох причин була модель 4+6+4.

Найперше, і найважливіше те, що за задумом «Шахтаря» група з 6-ти команд, що поведуть боротьбу за життя, має грати в одне коло. Відповідно, різні команди цієї групи проведуть різну кількість матчів вдома і в гостях, що може надати суттєву перевагу у цій боротьбі. Більш того, у цій боротьбі обов’язково будуть головні претенденти на вибування, котрі проведуть між собою лише один матч – і лише на полі однієї з сторін. Зрозуміло, що ціна збереження місця в еліті дещо більша, аніж ціна путівки до Ліги Європи, тому строго дотриматись принципу рівних можливостей все ж логічніше було у «нижній» групі, що забезпечується саме форматом у чотири команди.

По-друге, проаналізуємо в розрізі поділу на групи остаточний розподіл місць та набраних очок у турнірних таблицях трьох останніх чемпіонатів України:

• Останній сезон: відстань від 5-го по 8-те місце – 6 очок, з 5-го по 10-те – 12 очок. Бачимо, що навіть десята команда, якщо добре проведе останній етап, має шанси поборотися за місце в Лізі Європи. Якщо ж порівняти місця з 9-го по 14-те, то відстань між командами складає 23 очки, з 11-го по 14-те – 20 очок. Висновок – при поділі 4+4+6 двом командам більше, аніж при поділі 4+6+4, нічого на другому етапі не світить і нічого непотрібно.

• У сезоні 12/13 між 5-м та 8-м місцями відстань 10 очок, 5-м та 10-м – 12 очок, і навпаки між 9-м та 14-м відстань 11 очок , між 11-м та 14-м – 5 очок. Висновок: знову на другому етапі при поділі 4+4+6 на дві команди більше «курять бамбук», аніж при поділі 4+6+4;

• У сезоні 11/12 між 5-м та 8-м місцями відстань 14 очок (між 6-м та 8-м місцями – 8 очок), 5-м та 10-м – 18 очок (6-м та 10-м – 12 очок), і навпаки між 9-м та 14-м відстань 14 очок , між 11-м та 14-м – 9 очок. Висновок - аналогічний.

Отож – тенденція теж простежується повною мірою. І можливий результат цілком передбачуваний: якщо у «нижній» групі змагатимуться 6 команд, то будуть створені значно більші можливості для «закулісних ігор», коли частина команд не переслідуватиме жодних турнірних цілей і в кращому випадку закінчуватиме чемпіонат «показовими виступами», а в гіршому...

7-го липня на робочій нараді у Прем’єр-лізі ФК «Карпати» намагався підняти це питання з наведенням вищевикладених аргументів, але обговорення було дуже швидко закрито Дирекцією ПЛ, тож осмислення проблеми просто не відбулося.

Саме тому в опитувальнику ФК «Карпати» чітко позначили свою позицію: не підтримуємо у буквальному вигляді жоден із запропонованих варіантів, але підтримуємо принципово ідею ФК «Шахтар» у моделі 4+6+4.

Як відомо, 5 учасників ПЛ проголосували за варіант ПЛ, а 8 підтримали варіант «Шахтаря». Позиція ФК «Карпати» була протрактована Дирекцією ПЛ, як «свій варіант». Мотивація системи 4+4+6 залишилась незрозумілою, та й нібито в прямі інтереси клубу-автора ідеї друга та третя групи другого етапу змагань входити не мали б?

Вже після завершення голосування надійшла інформація про рішення УЄФА, за яким з наступного сезону у єврокубках братимуть участь лише 5 українських команд, (квота в Лізі Європи зменшена до 3 команд). Ця зміна тільки загострила проблему, адже якщо до цього призовими місцями у середній групі другого етапу були 5-те та можливо 6-те, то тепер тільки можливо 5-е. Така зміна, на жаль, поставила під сумнів саму доцільність хорошої ідеї ФК «Шахтар». Навіть напевно автор ідеї генеральний директор ФК «Шахтар» Сергій Палкін визнав учора, що після рішення УЄФА «треба думати, що робити» (http://www.ua-football.com/ukrainian/high/53bed010.html). Дирекція ПЛ думати не зуміла або не захотіла – і швидко провела жеребкування...

Ще критичніша ситуація з Регламентом змагань, а точніше – із запропонованими до нього змінами. ПЛ всупереч рішенню Загальних зборів у червні про збереження 16 команд-учасниць чемпіонату вже наперед запрограмувала те, що і в сезоні 15/16 буде представлено 14 команд. На голосування клубам пропонувався лише варіант про підвищення у класі, за яким одна команда залишає ПЛ, а одна команда першої ліги туди входить. Всі ми добре знаємо, хто лобіював і відстоював варіант скорочення ПЛ навіть до 12-ти команд. Виглядає так: те, що не вдалося проштовхнути на Зборах учасників ПЛ, нині протягнуто тихо і закулісно, без жодного обговорення. ФК «Карпати» неодноразово наголошував на тому, що ми категорично незгодні з будь-яким скороченням. На наше тверде переконання, поточний стан з браком клубів, що бажають підвищуватися у класі, є наслідком, у першу чергу, невиправдано і штучно завищених критеріїв атестації, а також невиправдано завищених фінансових умов участі у змаганнях ПЛ. Саме ПЛ повинна виступити ініціатором фінансового оздоровлення футбольного життя шляхом скорочення штучно завищених витрат практично по усіх статтях – заявкові внески, витрати на арбітраж, - необхідне також адміністративне встановлення верхніх меж зарплатних бюджетів клубів і т.д., а також виступити ініціатором перегляду Регламенту з атестації футбольних клубів. Скорочення кількості учасників без рішучих кроків по санації усієї фінансової системи взаємовідносин лише поглиблюватиме кризу в українському футболі.

ФК «Карпати» висловлював пропозицію про те, щоб у наступному сезоні два найкращі клуби першої ліги поповнили склад учасників ПЛ, а третій клуб ПФЛ грав з останньою командою ПЛ перехідні матчі. За підсумками ж голосування вийшло так, що підтримали тихенько підсунуту пропозицію у 14 команд-учасниць 12 голосів (а чи справді розуміли без обговорення, за що голосують?), і лише два клуби («Карпати» і «Говерла») висловили свої варіанти. Таким чином ПЛ, керуючись чиїмись вузькими інтересами (хоча, як нам видається, справжні інтереси цих сторін – зовсім в іншому кінці турнірної таблиці ПЛ, і навіщо їм втручатись у те, що їх безпосередньо не стосується – незрозуміло), зробила дуже небезпечний крок, заклавши на майбутній сезон цілком загрозливі передумови для знищення професійного українського футболу.

Вважаю, що тепер справою честі для виконкому Федерації Футболу України буде не допустити розвалу вітчизняного футболу і покарати Прем`єр-лігу та її конкретних посадових осіб за махінацію з кількістю учасників наступного чемпіонату. Видається, що легка поведінка Прем`єр-ліги, якою як хоче крутить один-єдиний клуб, вже перейшла всі мислимі і немислимі межі.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: