Юрій Веремчук: "Правила існують для всіх"

05 жовтня 21:06
Переглядів: 161
ураган лтк

Позаду практично усі етапи підготовки арбітрів до нового сезону. Після зборів арбітрів Першої ліги ми поспілкувались з Головою комітету арбітражу АМФУ Юрієм Веремчуком:

Дані збори – останні в цьому сезоні для арбітрів?

- Ні, ми підготували ще одні збори, на цей раз для молодих арбітрів, яких плануємо залучати до обслуговування дитячо-юнацьких змагань. Це буде група арбітрів з двадцяти чоловік…

Яка кількість арбітрів буде залучена до обслуговування Екстра- та Першої ліг?

- Конкретної формули для кожного змагання немає. При підготовці арбітрів першої групи ми  запрошували також перспективних арбітрів, які будуть долучатись до Екстра-ліги, усього у першій групі збори проходило 30 чоловік. Друга група нараховувала 27 чоловік. Але це не означає, що одна група обслуговує одні змагання, на протязі сезону ми будемо слідкувати за кожним арбітром і відповідно або давати шанс на підвищення в класі, або навпаки.

А яка взагалі повинна бути ця формула?

- Взагалі ми вирішили притримуватись наступного правила: кількість команд помножена на два, плюс резервні арбітри.

Яке навантаження згідно плану повинно бути у кожного арбітра?

- Цього сезону ми хочемо дати максимально багато матчів нашим арбітрам. Тому на даний момент плануємо: для Екстра-ліги 12-17 матчів на одного арбітра, для Першої ліги 10-12. Звичайно, хто буде краще працювати, той буде більше обслуговувати ігор.

- Стосовно самих зборів. Як арбітри впорались з теоретичними тестами та тестом на фізичну підготовку?

- Спостерігається дуже неприємна тенденція. Часто арбітр добре біжить, рухається, а знання з правил погані. Чи навпаки…. Наше завдання підготувати арбітрів, які комплексно будуть показувати високі результати на зборах, але не у всіх це виходить. Нажаль, були арбітри, від яких ми очікували більшого. Але загалом ті результати, які ми отримали, досить очікувані.

В чому причина, на вашу думку, низьких показників з теорії деяких арбітрів?

- Причина досить проста – або людина не готувалась, або просто не розуміє суті Правил гри. Вибачте, якщо з 12 питань неправильно відповідати на 6-8 – це вже багато про що говорить. Можливо, арбітри думають, що тут, у нас в країні, це пройде. Можливо, але якщо ми розраховуємо на кожного, як на майбутнього представника України на євро-арені, то вони повинні знати, що там усе повинно бути ідеально, як по рухам та фізичній підготовці в загальному, так і по знанням Правил.

Цього року з УЄФА прибули нововведення в Правила гри. Ваша думка: наскільки вони суттєві і коротко про найважливіші…

- Суттєвими нововведеннями цього троку можна назвати зміни до процедури заміни. Тепер заміна гравця відбувається лише за допомогою передачі манішки з рук в руки…

Тобто тепер команда не може використати прийом, коли польовий гравець покидає майданчик на початку технічної зони, а інший одночасно виходить на поле у кінці технічної зони…

- Абсолютно правильно, хіба що це будуть гравці з довжиною руки близько п’яти метрів…. Насправді це зроблено більше для того, щоб арбітри могли точно визначати, хто з гравців є основним, а хто запасним…

- А якщо польовий гравець отримав травму і не може покинути межі майданчика в технічній зоні?

- Тоді той гравець, який має вийти на поле, повинен передати манішку в руки третьому арбітру…

- Це зрозуміло. Які ще нововведення?

- Цікаве нововведення наступне. Якщо запасний гравець виходить на поле (шостим гравцем) і лишає суперника явної можливості забити м’яч, або скоює інше порушення, яке заслуговує на видалення, то його команда після зупинки гри і винесення дисциплінарних санкцій продовжує гру не у повному складі, як було раніше, а у меншості. Також зміни торкнулись і введення м’яча з-за бокової лінії. Якщо гравець встановлює м’яча за межами поля не далі 25 сантиметрів, і м’яч після дотику не входить до майданчика, то введення ауту проводить команда суперників.

Чому у футзалі кожного року змінюють правила, на відміну від великого футболу?

- Великий футбол існує вже більше як 100 років, а от футзал – порівняно молодий вид спорту. І якщо щось сталось в житті, в матчах – функціонери одразу вносять правки в Правила. В принципі, і у великому футболі відбуваються зміни…

Чи є суттєва різниця у дотриманні правил гри між нашими командами та закордонними?

- Нажаль, є. минулого року на турнір до Львову приїздили команди з Прибалтики та Польщі. Приємно подивитись – усі запасні в манішках, сидять на лавці. А от наші команди до цього ще не привчені, і часто бувають ситуації, коли третій арбітр підходить під час матчу до лави запасних, просить одягнути манішку або сісти – і його ще й роблять винуватим, що він заважає грати, придирається. Так не повинно бути, адже арбітри не вимагають нічого, крім як дотримуватись правил, у яких як ми знаємо, не буває дрібниць…

Пройшло вже чотири тури Екстра-ліги. Чи змінилось відношення арбітрів до роботи порівняно з минулим сезоном?

- Зараз нами узятий курс на омолодження суддівського корпусу, і цей курс поки що себе виправдовує. Арбітри стараються працювати за зразками європейських суддів, особливо молоді, яким ми будемо довіряти.

Чи є вже якісь резонансні випадки?

- Вже є випадки, коли за підсумками переглядів матчів арбітрам змінюються оцінки на спеціальну оцінку 7,8 та 7,9 (це означає, що в грі була допущена одна серйозна помилка…). Таких матчів у нас вже три. Тобто, комітет арбітражу працює над відслідковуванням роботи кожного арбітра.

Яка найбільш розповсюджена помилка у наших арбітрів?

- Найчастіше відбуваються дискусії стосовно трактування гри рукою. Ці моменти є дуже складними, і ми будемо працювати над тим, щоб арбітри були одноголосні у трактуванні цього правила.

Були розмови, що цей сезон комітет арбітражу планує присвятити контролю за дисципліною. Як ведеться робота у цьому напрямку?

- Загалом, арбітрам була дана вказівка більш суворо карати за прояви недисциплінованої поведінки. Гравці повинні розуміти, що завдяки прямим трансляціям в інтернеті на них дивиться уся Україна, а це дуже серйозний привід контролювати свої емоції. За минувші тури я не можу сказати, що ми мали багато випадків недисциплінованої поведінки, але один такий епізод вже був, у відношенні до гравця застосоване суворе покарання.

- Наразі дуже актуальне питання – форма для арбітрів. Багато хто нарікає, що нинішня форма зразка 2009 року вже достатньо застаріла, а арбітрам, які тільки розпочали працювати, складно її знайти. Що робить Комітет арбітражу для вирішення цього питання?

- Дійсно, питання дуже актуальне. Сказати, що існуюча форма погана, я не можу. Вона якісна і зручна у роботі. Але от знайти її стає дедалі важче. Тому зараз наше керівництво веде перемовини з декількома фірмами, і я вже можу сказати: існує велика імовірність, що арбітри як Екстра-ліги, так і Першої ліги скоро будуть «переодягнені».

- Ваші побажання усім читачам на сезон?

- Хочу побажати усім високої культури та міцного здоров’я, а ми у свою чергу будемо робити усе, щоб питання арбітражу звучало якомога рідше.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: