Жовто-блакитна спортивка на біло-червоній підкладці

11 лютого 15:00
Переглядів: 343
чарні

Історія старовинного міста Лева, включає декілька діб панування ним різними державами. Поляки досі рахують Львів своїм і з задоволенням це підкреслюють під час регулярних туристичних та родинних наїздів. Місто дійсно досі не втратило того своєрідного колориту, в якому  одним з компонентів є польський присмак. І хоч вже не прогулюються вузькими вуличками чопорні старенькі пані в екзотичних капелюшках з дрібними песиками, мелодії польської мови продовжують бути невід’ємною частиною львівської лексики.

З часів Австро-Угорського панування, а, особливо у власно польський період з 1919 по 1939 роки в місті точились українсько-польські змагання. Це стосувалось навчальних закладів, літератури, штуки ну і, ясна річ, спорту. Обійдемо гострі політичні кути протистояння з їх доволі часто репресивно-антагоністичним забарвленням. Політичних протистоянь та жорстоких співвідношень вистарчає і в сучасному сьогоденні. Розглянемо винятково спортивну сторону українсько-польських протиборств з повагою до обох сторін і  вшануванням їх досягнень.

Якщо починати відлік львівського спортивного життя з заснування гімнастично-руханкового товариства «Сокіл», то польське сокільство було засноване в нашому місті куди як раніше, в 1867 році, тоді, як український «Сокіл» спромігся на це лише у 1894. Перше спортивне товариство «Україна» організував Іван Боберський у 1911 році. Польські «Погонь» і «Чарні» почали історичний шлях львівськими теренами відповідно у 1904 і 1905 роках. Ці дати наводяться не з метою підкреслення якоїсь першості, а винятково, як «де факте».  До того ж українська гординя а ні на йоту не поступається польському гонору.

Навіть скаутизм, що польські харцери Львова започаткували у 2011 році, не має спільного народження з українським Пластом. В 2012 році Пласт святкував сторічний ювілей організації, взявши за початок відліку прийняття присяги, що відбулась у тому році. Проте відомо, що перші організовані пластуни з’явились в стінах міської академічної гімназії, де викладав Іван Боберський ще восени 1911. З того року ведуть відлік і наші рідні діаспорівські українці, що підтверджується заокеанськими філятелістичними випусками ювілейних блоків та марок. Та це для львівських пластунів не факт. Маємо інший від харцерів рік народження – 1912…

Проте у польську добу було у Львові багато спортсменів українського походження, які своїми виступами за збірну цієї держави прославили рідне місто. З цього приводу не можна не згадати славетних хокеїстів Омеляна Бучацького та синів відомого українського художника Івана Труша, Мирона та Романа, які крім хокею та футболу чудово стріляли з лука і неодноразово перемагали у цій спортивній дисципліні. Так, Мирон в 1937 році привіз з чергового чемпіонату світу, що відбувся у Парижі, золоту медаль.

Отже старовинний Львів кінця ХІХ - початку ХХ століття на спортивних теренах Польщі відігравав одну з провідних ролей. Відлік багатьох подій українського спортивного руху розпочався саме тут. Напевно  правильно так рахувати, хоча тоді місто, столиця Галичини, було у складі Польщі, а до першої світової війни ще й Австро-Угорщини. Менше з тим, чиновники порішили і край. То ж знаменних подій в історію українського спорту Львів вписав чимало.

Першим національним спортивним товариством рахують «Руський сокіл», який розкинув крила у 1894 році. Однак, допитливі дослідники відшукали і довели, що у польському «Соколі», утвореному в 1867 році у Львові, українці були рівноправними членами. Підтвердженням цього було те, що під фундаментом першого спорткомплексу цього «Соколу» закладено два пергаменти, написані українською та польською мовами, а в спеціальній відправі взяли участь польські священики разом з українськими.

По утворенні перших спортивних товариств з’явились клуби, які проводили різноманітні змагання. Так, серед основних видів спорту, які нині включено до олімпійської програми, вперше відбулись змагання у Львові:

- футбол – 14 липня 1894, матч між командами польського «Соколу» і Кракова;

-  хокей  -  16 січня 1905, матч команд польського товариства «Чарні»;

баскетбол -  29 липня 1909, показовий турнір серед жіночих команд «Світ», «Гражина», «Свитязянка» на святі «Товариства забав рухових» (польський «Сокіл»);

-  водне поло -  26 серпня 1914, матч команд товариства «Погонь» на Пелчинських ставках (зараз фонтани парку культури та відпочинку по вул. Вітовського).

Львів був одним з найпотужніших центрів фігурного катання. В 1902 році в нашому місті відбувся всеавстрійський чемпіонат. А в 30-их роках львівські парні фігуристи постійно посідали призові місця у чемпіонатах Польщі. Тоді ж, у Львові відбувались знамениті міжнародні автоперегони, у яких приймали участь гонщики з Норвегії, Швеції, Франції, Німеччини, Італії. Переможцем одного з чотирьох проведених так званих «Трикутників», став славетний німець Рудольф Каріччіоле. До речі, з 2011 року зусиллями місцевого фанклубу ці змагання поновлено. Вони проводяться на старовинних авто паралельно з парадом ретромобілів і користуються неабиякою популярністю.

Повертаємось до історії львівського спорту. Перші професійні стадіони та спортивно-архітектурні об’єкти теж виникли тут. Жодне місто у світо не мало такої кількості спортивних національних товариств. Скажімо, перший спортклуб євреїв утворено саме у Львові у 1908 році, це знаменита «Гасмонія». У Львові існували австрійські спорттовариства, англійські, чеські, польські та звісно, українські. Розвиток українського спорту у Львові був настільки потужний, що окремі національні види були включені до програм великих спортивних форумів. Як приклад, кидання гуцульських топірців в мішень.

Український спорт своїм розвитком багато в чому завдячує місту Лева. Ми вдячні спортсменам початківцям, які надали багатьом видам спорту львівську прописку. Вітаємо і наших сусідів поляків, в яких дні народження деяких спортивних дисциплін співпадають з українськими. Не біда, прямуємо до Європи.

А поки що, Слава Україні!

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: