Жити по-новому. Чому ФФУ не слід повертати "Карпатам" 9 очок

04 травня 11:57
Переглядів: 660
карпати

Недавно натрапив в Інтернеті на цікаву новину: начебто львівським "Карпатам" готові повернути 9 пунктів, які були "відібрані" після рішення Палани спорів ФФУ щодо невиплати зарплат колишнім футболістам команди (насамперед мова йде про Мартіна Богатінова). Федерація натомість накладе вето на трансферну діяльність ФК "Карпати". "Футболісти і тренер не повинні страждати через діяльність керівництва. Є команда і є клуб - це дві різні речі", - поспівчував львівській команді Микола Павлов. Можна погодитися? Звісно. 

Йовічевіч та його хлопці кров'ю та потом здобували дорогоцінні бали й закономірно повинні перебувати на 11-й сходинці в турнірні таблиці, а не плестися в хвості пелотону. "10+9 =19", - львівські вболівальники у головах вже розв'язали нескладну задачу й втішено зітхнули: "До міста Лева повертається справедливість". Та й хто приймав рішення про зняття очок? "Підпільний синдикат, наче кістка в горлі якого застрягли "Карпати", - гендиректор львівського клубу Ігор Дедишин був різким у своїх словах. Молодчинка, аякже ж! Не кожен бо здатен відкрито говорити про "таємне". Дедишин, правда, обіцяв конкретні факти та докази корупції у Будинку футболу, та футбольна громадськість їх не отримала. Цікаво, що на засідання виконкому ФФУ, основною темою якого були саме слова представника "Карпат", Ігор не з'явився. Всі дружно усміхнулися - говорити про всім відомі речі загальновживаними фразами може кожен. Та без фактів, ці слова - популізм чистої води. 

Байдуже. Проїхали. Головне, що зараз цей "підпільний синдикат", це "джерело корупції" українського футболу має намір повернути "Карпатам" законно зароблені очки. Хехе. Не важливо, що у березні пройшли вибори президента. Люди у федерації залишилися практично ті ж. "Футбольні ділки" (знову процитую Дедишина) Ігор Гатауллін (член виконкому) і Валентин Скворцов (голова Палати вирішення спорів) також там. Ні з того, ні з сього ці люди (чи близькі до них - у Федерації всі родичі) готові повернути "Карпатам" очки. ОК. Повіримо у вищі сили, напишемо шаблонні "люди змінюються" й "Україна - це Європа". Стоп. А чи справді львівський клуб заслужив того, щоб йому повернули очки? Чи слушно тішаться львівські фанати можливому поверненню "награбованого"? 

Відкинемо "справедливість ФФУ" та "корупцію у Будинку футболу" й спробуємо зрозуміти, на яких підставах львівського клубу замість зняття очок накладуть вето на трансфери:

 

1. "Карпати" виплачують заборгованості перед колишніми футболістами

Заборгованостей, як бачимо нижче, цілий ряд й жодних погашень не відбулося. Клуб, як і раніше, не виконав рішення Палати по вирішенню спорів.

 

Член виконкому ФФУ й головний редактор журналу "Футбол" Артем Франков жодних підстав для повернення очкового багажу "Карпатам" не бачить й з ним важко не погодитися:

"Останнім часом різко розплодилися чутки про те, що львівському клубу повернуть зняті 9 очок, а "натомість закриють їм трансферне вікно". Вважаю, що такий поворот вкрай малоймовірний, якщо взагалі можливий. Апеляційний комітет, можливо, має право прийняти таке рішення, але, на мій погляд, відсутнє головне - нововиявлені обставини! Судіть самі: перше рішення на користь Богатінова було винесено ще в січні 2014 року, і лише через 8 місяців, після кількох попереджень та штрафів, що не увінчалися успіхом (а саме відшкодуванням заборгованості), вперше були зняті очки. Більше того, клуб як і раніше винен Богатінову - і скільки б ми не міркували про дієвість того чи іншого виду покарання, підстав для перегляду рішення я не бачу". 

Та й навіть при ліквідації заборгованостей очки повертати не треба. Де таке бачено? Так же ж можна робити вічно: не виплачувати роками зарплати, дочекатись санкцій (зняття очок), віддати гроші й "забрати назад" очки. Хороша схема, чи не так?

 

2. ФФУ вирішила не карати команду, а клуб

Абсурд, погодьтеся. Гендир "Карпат" відверто заявляє - офіційна зарплата в "Карпатах" становить 5 тисяч гривень, решта - бонуси. Наприклад, за якість гри, принесену для команди користь та інші речі, які не мають під собою конкретних підстав. Умовно кажучи, бонус у 20 тис. доларів можна отримати, якщо ти є основним гравцем команди, але поняття "основний гравець" можна по-різному трактувати: три матчі з чотирьох - це "основа"? а три матчі в старті й один вихід із лавки? Відтак, гравці, підписуючи такі хитро складені угоди, потрапляють в капкан, вибратись з якого - справа не з легких. А ти спробуй доведи, що ФК зі Львова неправий. Яким чином ті бонуси записані в контрактах і як ті папери перечитують футболісти, можна тільки здогадатися. В Україні, не мені вам розказувати, не люблять довго читати нудні й довгі документи. Звичайно, цікаво, як здійснюються виплати бонусів. Вони опадатковуються взагалі? Якщо так, то з чиїх кишень? 

Припустимо, Федерація розуміє, що Йовічевіч і команда не винні у вчинках керівництва й хоче знизити рівень покарання на невинних. Ось чи справді невинні вони? Є сумнів. Чомусь впевнений, що контракти нинішніх футболістів "Карпат" не сильно відрізняються від тих угод, які підписували Богатінов, Федецький чи Ощипко. Хтось змушує гравців йти на вмовляння агентів, яким лиш швидше комісійні подавай, й нашвидкоруч підписувати контракт? Усні домовленості про привабливі сумі, віра "на слово", "поняття". Про такі речі треба забути, якщо справді хочеться жити по-новому. 

Вето на трансферну діяльність? Смішно. Враховуючи пасивні дії львівського клубу на ринку, такий розвиток подій буде для них за щастя. Треба подумати: а варто "карати" тим, що не завдає ніякої шкоди? Хм. Можна ще ввести заборону грати на "Арені-Львів" або окремий ліміт на легіонерів - максимум один на полі. Жорстко. 

Відтак, своїм потенційним рішенням ФФУ не покарає ані команду, ані клуб. Й футболісти, перед якими "Карпати" так і не розрахувалися, можуть забути про львівські гроші - без трансферів "леви" при нинішніх умовах можуть довгенько прожити.

 

3. ФФУ вигідно віддати очки "Карпатам" 

Варіант, звичайно, найбільш нереальний. Припустимо, що пан Дедишин володіє неймовірною інформацією про корупцію у Федерації, про що він неодноразово заявляв, й вічно обіцяє надати беззаперечні факти. ФФУ ж боїться гендира львів'ян і йде на поступки "Карпатам". Очки повернути? Без питань. Може, конкурентів позбавити балів? Добре. "Шахтар" зі Львова вигнати? Постараємося. Ви вірите у такий розклАд? Я - ні. Якщо би пану Ігорю не було чого втрачати, то, впевнений, всі вже б у деталях знали корупційні схеми в Будинку футболу всіх часів. Ось вам і висновок - Дедишину не вигідно говорити. 

Відтак, бачимо, що жодних підстав для скасування рішення ФФУ не бачимо. Преценденту для подання апеляції нема. Основний удар "санкцій" від Федерації має лягти саме на гравців і тренерський штаб - клубним босам фіолетово на те, які рішення виносить Палата спорів й, грубо кажучи, треба бити того, кому боляче. Інше справді дієве покарання є - опустити "Карпати" у Першу лігу й це буде справедливо. Та цього не станеться - український футбол перебуває на грані катастрофи й свідомо залишити УПЛ без однієї команди гріху подібно. А по-іншому не можна. Наш футбол погруз у болоті безкарності, абсурду й хаосу. Треба шукати вихід, а не дозволяти беззаконню панувати там, де це апріорі неможливо. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: