Зимова Олімпіада у... субтропіках

03 лютого 07:29
Переглядів: 1349
Олімпіада

7 лютого о 20.14 за московським часом на Олімпійському стадіоні Сочі розпочнеться церемонія відкриття ХХІІ зимових Олімпійських ігор. “Путінські ігри”, як після виходу однойменного фільму, який зняв російський емігрант Олександр Гентелєв (Австрія — Німеччина — Ізраїль), охрестили Білу Олімпіаду-2014, обіцяють пройти з розмахом. Коли 4 липня 2007 року у Гватемалі на 119-й сесії Міжнародного Олімпійського комітету столицею зимових Олімпійських ігор-2014 проголосили курортне містечко у субтропіках, Сочі, у багатьох прихильників спорту Земної кулі на якийсь час відняло мову. “На мапі Росії треба довго шукати місце, де ніколи не буває снігу. І Путін його знайшов”, - обійшли світ слова російського опозиціонера Бориса Нємцова. І хоча влада Російської Федерації кинулася доводити усю логічність зимової Олімпіади в Сочі, наголошуючи, що в горах у них завжди багато снігу, а якщо раптом і не випаде, то снігові гармати “наметуть” його по самі вуха, зарубіжні атлети не можуть позбутися сумнівів. Середня температура повітря взимку — +60С, а найбільша кількість опадів у вологих субтропіках, зазвичай дощів, припадає акурат на лютий...

Змагання проводитимуться в 15 дисциплінах, що об’єднані у сім зимових олімпійських видів спорту. Загалом олімпійці розіграють 98 комплектів нагород, що на 12 більше, ніж на попередніх Іграх у Ванкувері. 2011-го виконком НОК включив до олімпійської програми нові змагання. Уперше олімпійські медалі розіграють жінки у стрибках на лижах з трампліна. Також у Сочі дебютують командні змагання у фігурному катанні, естафета в санному спорті, змішана естафета в біатлоні, хафпайп та слоупстайл у фристайлі (чоловіки і жінки), слоупстайл та командний паралельний слалом у сноуборді (чоловіки і жінки). Вага кожної медалі коливатиметься від 460 г до 531 г (паралімпійська нагорода буде важчою — 585-686 г). Всього виготовлено близько 1300 нагород – це рекорд для зимових Олімпійських ігор.

«Сніговий рай»... у субтропіках

Щоб побудувати у субтропіках “сніговий рай”, Росія витратила понад 50 млрд. доларів (Ванкувер-2010, для прикладу, – 6 млрд.). Як аналізує тижневик The Economist, ця сума рекордна не лише за абсолютним показником за всю історію Олімпіад, а й за відносним — за ступенем перевищення початкового кошторису. Видатки на субтропічну Олімпіаду перевищують вказані в офіційній заявці 12 млрд. доларів США більш ніж у чотири рази (300%), тоді як у середньому для Олімпійських ігор таке перевищення становить близько 180%.

“Спортивні об’єкти росіяни побудували з притаманним їм розмахом, - не приховував здивування директор департаменту міжнародного співробітництва та туризму Львівської облдержадміністрації Сергій Стрельбицький, який наприкінці минулого року у Сочі взяв участь в організованому МОК форумі “Спорт і довкілля”. - Балки і перекриття усі хромовані — усередині льодові палаци сяють, наче Версаль. Члени МОК та інші іноземні учасники форуму довго не могли прийти до тями. Зарубіжні колеги коментували, що вони не бачать сенсу у будівництві таких масштабних споруд. У світі існує інша практика: зимові палаци і стадіони передусім повинні бути дешевими... До Олімпіади у Сочі усе будували з нуля: розчистили ділянку і звели спортивне містечко, яке включає понад 200 об’єктів. На будівництві працювало 640 тисяч осіб. Мені складно було повірити, що у Сочі не було каналізаційних стоків, що в будинках часто вимикали світло, а коли електрика “пробивалася” до осель, напруга зазвичай не перевищувала 200 вольт... Завдяки Олімпійським іграм у Сочі з’явилася нова потужна електростанція та й очисні споруди. У самому місті, і в Красній поляні (там проходитимуть змагання з лижного санного спорту, біатлону, бобслею) збудували нові муніципальні лікарні”.

Олімпіада «зелена» і «безсердечна»?

“Я поцікавився в організаторів Ігор, що буде з тими гігантськими спорудами після Ігор? - веде далі Сергій Стрельбицький. - У відповідь вони показали мені “Державну програму розвитку Сочі до Олімпійських ігор і в постолімпійський період”. Але, як на мене, це питання не надто якісно опрацьовано. Частина об’єктів (прес-центр і один із зимових палаців) виконуватимуть функцію закладів торгівлі. Інші споруди залишаться спортивними. Представники оргкомітету заявили, що багато росіян прагнуть практикувати зимові види спорту. Але навряд чи усі спраглі зимової розваги зможуть заповнити ці гігантські споруди. Як показує світовий досвід, доля таких велетнів — стати “білими слонами”, щороку вимагаючи державного фінансування на своє утримання. Ось у Ріо-де-Жанейро, де відбудеться Олімпіада-2016, будують об’єкти так, щоб вони зі самого початку були багатофункціональними. У манежі для гандболу після Олімпіади відсвяткують новосілля чотири середні школи. Прес-центр можна буде легко розібрати і в разі необхідності перевезти в інше місце. У Лондоні будували олімпійські об’єкти за тим же принципом, і все “зайве” уже демонтували”.

Президент Міжнародної федерації лижного спорту Жан-Франко Каспер в інтерв’ю швейцарській телерадіокомпанії SFR заявив, що “третину коштів, виділених на організацію Ігор у Сочі, вкрали”. Тобто близько 17 млрд. доларів осіли у кишенях чиновників! Каспер також непокоїться, що Біла Олімпіада-2014 може стати найбільш “безсердечною”, оскільки за безпекою учасників і глядачів стежитимуть 50 тисяч солдатів та правоохоронців. На багатьох змаганнях силовиків буде більше, ніж глядачів.

“Найважливіше в олімпійському русі — “зелені” стандарти: не нашкодь природі”, - пояснює Сергій Стрельбицький. У Сочі організатори Ігор-2014 зібрали будівельників і пояснили, що будуватимуть об’єкти з використанням “зелених” стандартів. Один із майстрів запитав: “Навіщо фарбувати усе в зелене, якщо є багато інших гарних кольорів?”.

У підсумку МОК запевнив, що сочинська Олімпіада відповідає “зеленим” стандартам: коефіцієнт нових насаджень становить 3,5 (замість кожних двох зрубаних дерев посадили сім нових). Та це не переконало “Грінпіс Росії”, який заявляв про неприпустимість забудови спортивними об’єктами буферної зони Кавказького біосферного заповідника, який є під опікою ЮНЕСКО, а також Сочинського національного парку. Будівництво олімпійських об’єктів, на думку російських екологів, - це хороший привід зміни меж національного парку. Щоб у подальшому на найцінніших природних ділянках проводити приватні забудови...

Екстрим по-російськи

На спортивні змагання у Сочі деякі країни делегують атлетів, наче в екстремальні зони. Так, Центр з контролю і запобігання захворюванням США для своїх спортсменів видав перелік рекомендацій, де поряд з необхідністю зробити щеплення від гепатиту А, часто мити руки з милом, кашляти у рукав, а не в руку, є прохання запастися великою кількістю теплих речей. А також бути обачними, переходячи через вулицю, оскільки російські водії не мають звички давати дорогу пішоходам.

Яке враження залишиться у росіян від домашньої Олімпіади, залежить від виступу російських олімпійців, вважають міжнародні експерти. Якщо олімпійське “золото” сипатиметься у скарбничку, люди будуть готові пробачити Володимиру Путіну усі попередні гріхи... Перші особи багатьох держав заявили, що відмовляються їхати до Сочі. У такий спосіб проти порушення прав людини у Росії виступає федеральний президент Німеччини Йоахим Гаук. Не поїде на Олімпіаду й канцлер ФРН Анґела Меркель. Через переслідування меншин вдома залишиться Європейський комісар з питань юстиції, фундаментальних прав та громадянства Ван Редінг. Сочинська Олімпіада стане першою з 1988 року, на якій у складі делегації США не будуть присутніми ні президент, ні віце-президент та члени їхніх сімей. Залишаться вдома і президент Франції Франсуа Олланд, президент Польщі Броніслав Коморовський, президент Латвії Даля Грібаускайте, прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон та ін.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: