Ймовірно, що учасників "Матчу смерті" розстріляли за роботу в НКВС

08 жовтня 16:31
Переглядів: 128

Під час німецької окупації України представники Третього Рейху до спорту ставилися дуже лояльно, адже використовували масові забави, як засіб відпочити від війни. Тоді українці зіграли більше сотні футбольних матчів. Та найвідоміший із них – зовсім не за спортивні досягнення. У 1942 році між командою київського хлібозаводу «Старт» та німецьким «Флакельфом» відбулись змагання, які згодом радянська пропаганда охрестила «Матчем смерті». За легендою, після фатального програшу асів «Люфтваффе», заради помсти, німці розстріляли чотирьох найкращих українських гравців – колишніх «динамівців».

Та як насправді завершився скандальний футбольний поєдинок 1942-го року і хто винен у страшному вбивстві зірок київського «Динамо»?

Із приходом нацистських окупантів у Києві була створена футбольна команда місцевого хлібзаводу «Старт». До неї входили футболісти колишніх команд «Локомотиву» і «Динамо». А влітку 1942 року «Старт» зіграв матч із німецькою командою «Флакельф» і переміг з рахунком 5:3. Саме цю гру згодом використали радянські пропагандисти для створення міфу про так званий «Матч смерті».

У радянській пресі, літературі чи кінематографі пропагандисти змальовують, на справді авіаційну аматорську збірну зенітників та технічних служб як елітну команду всього Рейху, яка не програла жодного матчу на окупованих територіях. Мовляв, гравці «Флакельфу» прилетіли із самої Німеччини, щоб футбольною перемогою підняти бойовий дух солдатів Гітлера. Та мужні гравці «Старту» гордо вийшли проти них у футболках кольору комуністичного прапора.

«Насправді інших майок просто не мали – тож грали в тому, що їм дали чи що знайшли», – розповідає спортивний історик Олександр Паук.

А далі, за совковою байкою, радянські футболісти посміли виграти гру – і їх за це розстріляли. Так народилась справжня красива легенда про радянських спортсменів, які ціною власного життя протистояли окупантам.

Проте пізніше з’ясування усіх обставин справи наводить на думку, що «Матч смерті» – не більше, ніж пропагандистська легенда.

«У певний момент на хлібопекарні зауважили, що пропадає борошно. Вишикували людей у шеренгу, арештовували на вибір. До трагічного списку потрапили і чотири футболісти київського «Динамо», – наголошує Олександр Паук.

Серед інших ймовірних причин розстрілу «динамівців» називають і той факт, що футболісти були співробітниками НКВС, отже мали радянські військові звання.

«Із суто формальної точки зору вони були «чекістами». Про це стало відомо нацистській адміністрації, тож саме через це і арештували колишніх гравців «Динамо». Їх вважали комуністами, та навіть більше – працівниками радянських спецслужб», – зазначає кандидат історичних наук Володимир Іванченко.

Та й безпосередній учасник гри, киянин Макар Гончаренко згадував, що ніхто тоді київським футболістам не погрожував. А гра відбувалася навіть у дружній атмосфері.

Прокуратура Гамбурга з 1974-го року вела справу про цей матч. Зрештою, слідчі між виграшем українців і їх розстрілом жодного зв'язку не знайшли. Відтак, у 2005-му справу закрили. Та це досі не заважає росіянам знімати «героїчні» фільми на основі вигадок сталінської пропаганди.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: