Десять ідей для УПЛ. Найбільш незвичні схеми національних чемпіонатів

22 березня 08:37
Переглядів: 62
УПЛ

Слова гендиректора донецького "Шахтаря" Сергія Палкіна про необхідність реорганізації внутрішнього чемпіонату, а також близький старт другого етапу в УПЛ підштовхнули нас поглянути на нестандартні розіграші внутрішніх турнірів у світі.

  • БЕЛЬГІЯ

16 команд вищого дивізіону спершу грають двоколовий турнір, після в середині березня відбувається розподіл на дві підгрупи. У першу потрапляють шість найсильніших, які розігрують дві путівки до Ліги чемпіонів і ще одну – в Лігу Європи. Команди починають нову боротьбу з половиною очок, набраних на першому етапі.

Паралельно у другому дивізіоні вісім команд рубаються в чотири кола, де переможці кожного двоколового турніру потім зустрічаються у фіналі за звання чемпіона ліги. Він безпосередньо завойовує путівку до еліти і завершує для себе офіційну програму до наступного сезону. Невдаха фіналу плюс дві кращі команди із загальної таблиці (зрозуміло, що в цей список не входять два фіналісти) отримують право зіграти у другій частині чемпіонату з нижньою групою команд Ліги Жюпіле.

Тобто нижній половині набирається дванадцять клубів (дев'ять - з Ліги Жюпіле і три - з Ліги Проксімус), які діляться на дві підгрупи по шість команд, і починають боротьбу з нуля. Кожна з кожною у своєму секстеті грає по два рази, після чого переможці підгруп проводять матч плей-офф за визначення найсильнішої, а тріумфатор зустрічається в "суперфіналі" з четвертою командою верхньої шістки, розігравши останню путівку до Ліги Європи.

До слова, остання команда регулярного чемпіонату достроково йде у відпустку і також стежить за всім зі сторони.

В наших реаліях. "Дніпро", який зараз йде на останньому місці, завершив би сезон на минулих вихідних, що на руку Коломойському. Наступного разу команда по ідеї повинна була б зібратися в червні, але не факт, що це б сталося. У "Ворскли" залишається шанс через нижню частину таблиці пробитися до єврокубків, покаравши в плей-офф "Олімпік". "Геліос", який йде на четвертому місці у першій лізі, якщо виграє всі етапи, може з літа стартувати в єврокубках.

  • ГРУЗІЯ (МИНУЛИЙ СЕЗОН)

Попередній чемпіонат для грузинов був перехідним, тому й формат для нього підібрали відповідний. Чотирнадцять клубів поділили на дві підгрупи, де почалися ігри в два кола, після яких переможці розіграли чемпіонство, другі-треті місця визначили володаря ще однієї путівки до ЛЄ, дві найгірші команди вилетіли напряму, а ще чотири клуби в стикових матчах визначили двох невдах, які залишили вищий дивізіон.

В наших реаліях. "Динамо" з "Шахтарем" під кінець чемпіонату проведуть "суперфінал", і його переможець стане чемпіоном. "Волинь" з "Дніпром" (якщо відштовхуватися від поточної таблиці) вилітають напряму. Можна удосконалити систему, наприклад, якщо вилітає три команди. В такому випадку, "Сталь" з "Карпатами" проведуть в кінці сезону матч за виживання, і переможений покине УПЛ. "Зоря", "Олександрія", "Олімпік", "Чорноморець", "Ворскла" і "Зірка" зіграють по одному поєдинку в плей-офф, визначивши трьох учасників Ліги Європи від України. В такому випадку, буде неважливо, завершив ти регулярну частину третім або восьмим, головне - виграти поєдинок плей-офф.

  • АВСТРАЛІЯ

Десять команд грають у три кола, визначаючи шістки найсильніших. Чотири клуби, що зайняли місця з третього по шосте, у протистояннях з одного матчу визначають пару учасників півфіналу, де до них приєднаються два лідери за підсумками регулярного чемпіонату. В 1/2-й та фіналі також зіграють суперники по разу, дізнавшись ім'я найсильнішого.

В наших реаліях. "Динамо" з "Шахтарем" все одно не залишать суперникам жодного шансу.

  • США

Два десятки учасників поділені на дві групи і проводять за регулярний чемпіонат по 34 матчі. До жеребкування сезону кожна команда знає, що проведе дві зустрічі з опонентами зі своєї конференції і що половина ігор буде домашніх. З представниками із сусідньої конференції ігри незбалансовані. За підсумками чемпіонату кожна з підгруп визначає по шість найсильніших команд. По чотири з них стартують у 1/8 фіналу, граючи вдома і на виїзді. У чвертьфіналі до них приєднуються по два перших місця в таблиці і продовжують грати на виліт. Варто зауважити, що до півфіналу включно проводяться матчі тільки з командами зі своєї конференції, а в фіналі, який складається з однієї гри, сходяться представники "Заходу" і "Сходу".

В наших реаліях. І знову "Динамо" з "Шахтарем" у фіналі (при правильному розподілі команд на конференції). У іншому - частково повторює поточний формат Кубка України.

  • УЕЛЬС

Дванадцять команд проводять по два матчі з кожним суперником, після чого діляться на дві рівні половини, де починають боротьбу ще в два кола за життя без урахування очок, набраних раніше. Верхня шістка розігрує чемпіонство і два єврокубкові місця. У нижній шістці визначається одна команда, яка вилітає і одна, яка буде грати в плей-офф за місце у Лізі Європи.

В цьому плей-офф зіграють чотири команди: краща з нижньої шістки і три, що залишилися не при справах, з верхньої. Після нехитрих ігор на виліт (півфінали і фінал, що складаються з одного матчу), визначається ще один щасливчик, якому влітку належить стартувати в єврокубках.

Кілька років тому таким шляхом пройшов "Н'ютаун", забравшись до верхню шістку тільки завдяки неймовірному збігу обставин, але там успішно завершивши шлях останнім. Проте в "єврокубковому плей-офф" виграв обидва своїх матчі і дебютував у Лізі Європи.

В наших реаліях. "Шахтар" ще не чемпіон і навесні буде зобов'язаний знову доводити всім, що він здатний набрати більше очок, ніж "Динамо". Побудова нової команди в Кам'янському може дозволити "Сталі" вийти до Ліги Європи вже влітку. Взагалі, при розкладах, коли у всіх зі старту нулі в графі очок, є можливість зайняти місце вище, ніж це було в регулярці.

  • САН-МАРИНО

П'ятнадцять команд діляться на дві групи. По ходу дистанції кожна по два рази зіграє з опонентами зі своєї зони і по разу – із сусідньої. По три кращих учасника групи відправляються до плей-офф. Далі краще дати сухий розклад, бо зрозуміти, хто з ким грає дуже важко.

Перший раунд

Команда2 групи А – Команда3 групи Б (матч A)

Команда3 групи А – Команда2 групи Б (матч B)

Другий раунд

Переможець матчу А – Переможець матчу В (матч C) (відразу відправляється до чвертьфіналу)

Переможений матчу А – Переможений матчу В (матч D)

Третій раунд

Переможець групи А – Переможець групи Б (матч E)

Переможений матчу А – Переможець матчу В (матч F)

Чвертьфінал

Переможець матчу С – Переможець матчу А (матч G) (відразу відправляється до фіналу)

Переможений матчу С – Переможець матчу D (матч Н)

Півфінал

Переможений матчу G – Переможець матчу Н (матч I)

Фінал.

Переможець матчу G – Переможець матчу I

В наших реаліях. Важко сказати, на якому етапі організатори з клубами заплутаються, і вирішать не догравати цей шедевр.

  • ІНДІЯ

Один із швидкоплинних варіантів. У чемпіонаті всього вісім команд, які стартують на початку жовтня і грають до грудня. Після цього четвірка кращих виходить до плей-офф, де через півфінали (у два матчі) і фінал (один) визначають найкращий клуб країни.

В наших реаліях. "Динамо" з "Шахтарем" дійдуть до фіналу, де доля чемпіонства буде вирішуватися протягом дев'яноста хвилин, що підніме градус скандалів навколо цих ігор до неймовірних висот.

  • ПЕРУ

Ще нещодавно аперитивом до чемпіонату був Кубок Інків, переможець якого отримував путівку до "суперфіналу" і міг валяти дурня практично рік, але останнім часом місцевих футбольних чиновників трохи відпустило, що призвело до невеликого спрощення схеми. На першій фазі команди розділені на дві підгрупи по вісім команд у кожній. проводячи двоколові турніри. Переможці груп проводять фінал, визначаючи учасника першого раунду Копа Лібертадорес.

Після цього починаються звичні Апертура і Клаусура, де кожен з клубів проведе ще по 15 матчів. Переможці обох чемпіонатів у плей-офф визначають кращу команду країни, а також учасника групового етапу Копа Лібертадорес. До речі, найкраща команда в загальній таблиці, яка не виграла жоден з трьох попередніх турнірів, також отримує путівку в головний міжнародний турнір континенту.

Тут же скажемо декілька слів і про Кубок країни. Спершу шістнадцять команд грають півфінали, а вісім - відповідно, фінал, визначаючи квартет учасників фінальної пульки. Протягом тижня чотири колективи проводять по одному матчу з кожним із суперників, розігравши трофей.

Інші країни Латинської Америки нами було вирішено не розписувати, бо формати їх турнірів практично ідентичні з наявністю Апертури і Клаусури.

В наших реаліях. "Динамо" з "Шахтарем" можуть стати двома різними чемпіонами, після чого на гілках форумів і в соц. мережах може розгорітися нова війна, який чемпіонат офіційніший.

  • ОСТРІВ СІЛЛІ

Тут немає нічого складного, але пройти повз цей чудовий турнір ми просто не могли. На острові є тільки два клуби, які ріжуться між собою протягом всього сезону. Є тільки один стадіон, тому кожна гра для обох сторін фактично є домашньою. Тепер про найцікавіше - протягом сезону суперники зустрічаються між собою сімнадцять разів! Щоб якось урізноманітнити життя остров'яни до "регулярного чемпіонату" додали також пару турнірів: Кубок оптовиків, Кубок нижньої палуби (з двох матчів), а також матч ветеранів, який проходить в Boxing Day.

В наших реаліях. Для тих, хто втомився від різних форматів і вимагає, щоб тільки "Динамо" з "Шахтарем" грали в еліті.

  • НІДЕРЛАНДСЬКА ЕРСТЕДИВІЗІ

Два десятка команд проводять звичний двоколовий турнір, граючи з кожним із суперників вдома і на виїзді. Сезон ділиться на чотири періоди: з 1 по 9 тур, з 10 по 18 тур, з 19 по 27 тур, з 28 по 36 тур. 37-й і 38-й ігрові дні не прив'язані до якогось періоду. Ліга визначає не чотири кращих команди дивізіону за підсумками регулярного сезону, а квартет клубів, які виявилися сильнішими тільки в конкретному періоді. Якщо комусь вдалося виграти два періоди, то в плей-офф потрапляє колектив, що посів друге місце. Найкраща команда регулярного сезону відправляється напряму до Ередивізії, До чотирьох переможців періодів додається дві команди з вищого ешелону і ще чотири з другого дивізіону, які в плей-офф розіграють дві путівки до класу найсильніших.

В наших реаліях. Зрозуміло, що це більше підходить для обміну команд між лігами. В такому випадку, дев'ята команда першого дивізіону (у нас зараз це краматорський "Авангард") може через шість стикових матчів завоювати путівку в еліту.

За матеріалами: ua-football.com
Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах:
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити