Футбол, який ми втратили. Частина третя

Спартак
31 грудня 12:05
Переглядів: 279

35 років тому

І «Динамо», і «Спартак»…

Мабуть, жоден з матчів-відкриття нового сезону не супроводжувався таким шаленим ажіотажем, як квітнева зустріч 1977 року з московським «Спартаком». Москвичі якимось дивом вибули з вищої ліги і свій єдиний сезон поза елітою розпочинали в Івано-Франківську!

Чи варто говорити, що робилося в обласному центрі в день матчу. Згодом газети повідомили про неймовірну кількість уболівальників – понад 17 000, що в півтора рази більше номінальної місткості стадіону «Спартак». Знову у нагоді стали тополі, що росли довкола арени. Правда, одному з вболівальників не пощастило – гілка під ним зламалася і він полетів униз…

Ажіотаж довкола гри підігрівався ще й вдалими виступами іванофранківців у розіграші Кубка СРСР. В 1/16 фіналу «червоно-білі» здолали в рідних стінах єреванський «Арарат», клуб вищого дивізіону. Перемога дісталася господарям у драматичній серії післяматчевих пенальті. Вирішальну крапку у своєрідній футбольній лотереї поставив голкіпер франківців Тарас Белей. Спершу він парирував удар суперника, а за мить сам вдало пробив з 11-метрової позначки.

У наступному раунді на франківців чекало київське «Динамо». За жеребом матч відбувся в столиці України. В день зустрічі федерація футболу змусила спартаківців провести… показове тренування. Подейкують, що таким чином насолити колективу намагався відставлений тренер «червоно-білих» Віктор Жилін. Ображений наставник сподівався, що прикарпатцям забракне сил на гру з майбутнім чемпіоном Союзу. Втім, на полі Республіканського стадіону (зараз – НСК «Олімпійський») середняк першого дивізіону мав достойний вигляд, поступившись з рахунком 0:2.

Ось так в одному сезоні франківці зустрілися з найпопулярнішими командами СРСР – київським «Динамо» і московським «Спартаком». В першості країни «Спартак» фінішував 14-м. З-поміж українських клубів франківці продемнострували восьмий результат…

25 років тому

Забуте слово «аншлаг»

Чверть століття тому, в 1987-му івано-франківське „Прикарпаття” не дісталося золотої вершини, зупинившись на третій сходинці. Та після прощання з першою союзною лігою і кількох років застою місцевий уболівальник нарешті зміг на повні груди вдихнути запаморочливий запах великого футболу.

З настанням перших теплих днів перелік дефіцитних товарів поповнила ще одна позиція – квиток на стадіон „Кристал”.

Після вильоту команди з першої ліги стадіон збирав дедалі менше глядачів – по три-чотири тисячі за матч. Попри посередні результати, «Прикарпаття» мало у своєму складі групу кваліфікованих футболістів. Про потенціал колективу свідчив його середній вік. Останньому з могикан, котрий застав ще першу лігу – Володимиру Цимбалу, було всього 28 років! Відзначимо ще одну деталь – у попередньому 1986 році франківці не поступилися у жодному з 20-ти домашніх матчів.

У міжсезоння прикарпатці, яких очолював заслужений тренер Росії Борис Стрельцов, зробили тільки чотири надбання. Повернулися додому кращі вихованці місцевого футболу 27-річний Ярослав Думанський і 26-річний Ігор Юрченко. Обидвох не хотіли відпускати їх попередні клуби – харківський „Металіст” та одеський „Чорноморець” відповідно, але питання якось владнали. З чернівецької „Буковини” перебрався бурштинець Михайло Савка, а вакансію на останньому рубежі команди заповнив Аркадій Баталов з херсонського „Кристала”.

У підготовчий період команда виграла усі без винятку матчі. Після кількох осічок на старті «Прикарпаття» видало серію з 16-ти безпрограшних ігор, в яких здобуло 13 перемог. Загалом у виснажливому 52-матчевому марафоні (!) підопічні Бориса Стрельцова здобули майже три десятки перемог, поступившись лише сімферопольській «Таврії» та тернопільській «Ниві». Шкода, що вже наступного року лідери залишили колектив і він знову скотився у «золоту середину»…

20 років тому

Привіт, вища ліга!

Двадцять років тому, навесні 1992-го, «Прикарпаття» дебютувало у новоствореній вищій лізі чемпіонату України. Сюди команда потрапила з другої союзної ліги, проминувши одразу два дивізіону. Такий несподіваний сюжет став можливим через розпад радянської імперії.

Ще за рік до того ніхто б про таке й не подумав. Тренерський штаб під орудою випускника Вищої школи тренерів Івана Краснецького зробив ставку на місцевих маловідомих гравців. Це згодом запрошені тренером зовсім юні Р.Русановський, П.Русак, Р.Максим’юк, Т.Ковальчук стануть відомі не тільки в Україні. А тоді їхні прізвища мало що говорили вболівальникам. З числа старожилів залишалися в строю Я.Ватаманюк, А.Хомин, М.Савка, І.Мельничук, Р.Григорчук, В.Гуменяк, А.Романчук…
Сплав досвіду і молодечого завзяття дозволив франківцям успішно пройти турнірний марафон довжиною у 50 матчів. Посприяла цьому грунтовна фізична підготовка. Про турнірні завдання напередодні сезону говорили мало і обережно, хоча результати контрольних матчів налаштовували на мажорний лад.

Звичайно, ми ризикуємо, ставлячи на молодь, – погоджувався головний тренер. – Але в багатій спортивній біографії івано-франківської команди подібні випадки вже траплялися. І тоді за кілька років копіткої праці вдавалося створити колектив, спроможний розв’язувати серйозні завдання. Цього разу чекати не довелося. Команда «вистрілила» одразу.

Майже в тому ж складі, повернувши до Івано-Франківська М.Волосянка та Ю.Шулятицького, «Прикарпаття» дебютувало в прем’єрному чемпіонаті України.

Закріпитися в еліті з першого разу не вдалося. Прикарпатці повернулися у вищий дивізіон через два роки. На провідних ролях далі залишалися гравці, котрих в 1991-му зібрав І.Краснецький (з місцевих повернулися І.Юрченко та С.Турянський). І за великим рахунком саме після того, як вони розлетілися світом, чи завершили кар’єру, розпочалося круте піке провідної команди краю…

Також читайте 

Футбол, який ми втратили. 

Футбол, який ми втратили. Частина друга


Автор: Володимир ГОРОЩАК
За матеріалами: zk.at.ua
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити