Під час програми журналістських розслідувань «Народний контроль» на телеканалі ZIK було доведено: якби Львівська міська рада ще сім років тому виконала свої зобов’язання перед ФК «Карпати», то «Арена Львів» не перетворилася б на мертвий вантаж для міста і країни.
«Арена Львів» оживе лише тоді, коли оживуть її трибуни, а
футбольний стадіон почнуть використовувати за його прямим призначенням – для проведення спортивних поєдинків. Єдиним кандидатом приймати домашні матчі на новій арені був і залишається ФК «Карпати».
Саме такого висновку в ефірі програми «Народний контроль» на тему «Що робити з «Ареною Львів» одностайно дійшли запрошені у студію експерти – представники міської й обласної влади та ФК «Карпати», народні контролери і глядачі, які висловили свою думку через традиційне sms-голосування.
«Народний контроль» до найменших дрібниць дослідив історію «Арени Львів» і підсумував: нинішні проблеми стадіону – наслідок рішень Львівської міської ради, які приймали без погодження з громадою.
Саме міська влада свого часу наполягла на зведенні у Львові нової арени до Євро-2012. Саме міська влада для старту будівництва взяла кредит у 200 млн грн під 20% річних. Саме дії міської ради призвели до того, що, як відзначив ведучий та автор програми Дмитро Добродомов, «місто втратило гроші, місто й досі за рахунок громади повертає позику, місто віддало 33 га землі біля арени, а сам стадіон Львову не належить».
Міська влада погодилася на колосальні збитки для Львова, зате впродовж семи років зволікає з передачею 17 га землі навколо стадіону «Україна» ФК «Карпати», хоча попередня домовленість між клубом та містом була підписана ще наприкінці 2006 року.
Земельну ділянку клуб хотів отримати як компенсацію за готовність спочатку реконструювати стадіон «Україна» для матчів Євро-2012, потім будувати «Арену Львів», а тепер – зробити стадіон домашнім полем «Карпат» і взяти на себе витрати на його утримання.
«Будувати й утримувати футбольну арену – це шалені кошти. Тому у відповідь хочемо, щоби влада дозволила нам реалізовувати комерційні спортивно-розважальні проекти на стадіоні «Україна» та прилеглій до нього ділянці», – пояснив у студії генеральний директор ФК «Карпати» Ігор Дедишин.
Щоб отримати бажану нерухомість, «Карпати» мали розробити комплексний план розвитку території біля «України». За словами директора департаменту містобудування ЛМР Андрія Павліва, його ФК «Карпати» надавали лише раз – 2006 року. Проект повернули на доопрацювання. «Інших звернень від клубу не було», – пояснив пан Павлів «Народному контролю». Звинуватив «Карпати» у бездіяльності і очільник міста Андрій Садовий.
«Мені образливо чути відмовки пана Павліва та міського голови, – відреагував у студії Ігор Дедишин. – Це відверта неправда. Усі зобов’язання перед містом клуб виконав. Ми тричі надавали у мерію містобудівельне обґрунтування розвитку території, тричі його розглядали на слуханнях, але щоразу просили щось удосконалити. Останнє побажання – збудувати тунель, який з’єднував би вулиці Стуса та Зелену. Думаю, це вартує шалених грошей. Виникає враження, що міська рада навмисне створює перепони, щоби не віддавати нам землю».
Слова пана Дедишина підтвердив і народний контролер керівник «Містопроекту» Віталій Дубина, який зазначив, що на замовлення клубу було виготовлено три варіанти проекту містобудівельного обґрунтування.
«Тож що ми маємо? Справді небажання міста посприяти клубу?» – поставив запитання наприкінці програми Дмитро Добродомов.
Воно залишилося без відповіді.
Однак резюме від усіх учасників ефіру було однаковим.
«Арену Львів» не використовували і не будуть використовувати, поки на ній не виступатиме футбольний клуб», – переконаний експерт у студії депутат міської ради Володимир Гірняк.
«Думаю, буде прийнято правильне рішення, яке дозволить сповна використати потенціал і «Арени Львів», і ФК «Карпати». І гарна команда гратиме на гарному стадіоні», – зазначив перший заступник міського голови Львова Олег Синютка.
«Треба залишити всі конфлікти позаду і знайти оптимальне рішення в цьому питанні за «круглим столом», проведенню якого я обіцяю посприяти», – підтримав Олега Синютку голова Львівської обласної адміністрації Віктор Шемчук.
Журналісти «Народного контролю» відстежуватимуть подальший розвиток перемовин між ЛМР та ФК «Карпати», щоб обіцянки влади, які прозвучали під час ефіру, не залишилися невиконаними.
«Правильне рішення слід прийняти якнайшвидше, – каже Дмитро Добродомов. – Так, протягом цього року «Арену Львів» фінансуватиме Міністерство молоді та спорту. А що далі? Врешті, ці мільйони можна було б використати не на мертву з вини чиновників арену, а на, скажімо, розвиток дитячого футболу.
Зведення стадіону вже з’їло мільярди народних грошей, і в наших інтересах не допустити, щоб і на його утримання намарне витрачали шалені кошти. Сподіваємося, міська рада це зрозуміє – і вже незабаром на «Арену Львів» разом із футболом повернеться і її душа. Інакше будуть великі сумніви у тому, що місцевій владі важлива думка громади».