Таксисти та бармени відверто про те, що залишило у їхніх кишенях Євро-2012.
Євро-2012 промайнуло як мить, як райдужний сон. Минуло якихось два тижні, а таке враження, що це було давно і неправда. Кафе, ресторани, готелі, таксисти рахують заробіток. За день, коли у Львові грали матч, ресторани отримували місячний виторг, а кнайпи продавали по 400 літрів пива. Кожен турист залишив у місті від 100 до 400 євро в день. Кореспондент “Леополіса” поспілкувалася з таксистами та офіціантами: чи не мають ностальгії за єврозаробітками?
Фани просили таксистів везти їх до... повій
Двох таксистів звільнили з роботи. В період матчів ті “обдирали” іноземних фанів. За доїзд від аеропорту до фан-зони, що на проспекті Свободи, іноземці заплатили 100 гривень. Якби їхали за лічильником, заплатили б удвічі менше. Після цього інциденту більшість таксистів боялися завищувати вартість проїзду. Та були й такі, які все ж заробили на Євро-2012. Таксист пан Андрій похвалився “Леополісу”, що деякі його колеги так “намахали” туристів, що після Євро-2012 поїхали на відпочинок у Туреччину. Відпочивають на широку ногу – у п’ятизіркових готелях... “Найлегше було обманути п’яних фанів, вони були найщедрішими, – розповідає пан Андрій. – Були й такі, які просили нас везти їх до повій. Або просили порадити, де можна зняти на ніч дешеву жрицю кохання. Коли чули відмову, дуже дивувалися, мовляв, як це так? Скажу вам відверто: таксисти заробили незле. Тепер сумуємо за тими заробітками, бо більше простоюємо, ніж працюємо...”.
Голова правління Асоціації “львівське таксі” Леонід Бойко розповів “Леополісу” схеми обману іноземців. “Коли таксисти хапали іноземців, ціни підвищувалися у десять разів, – зазначає він. – За проїзд по місту замість 35 гривень з іноземців брали... 35 євро. На лічильнику таксист показував пасажиру цифру і казав заплатити в євровалюті”.
Він розповідає, що до Євро-2012 міська рада просила усіх таксоперевізників їздити за документами, налагодити роботу лічильників, не піднімати тарифів, працювати в охайній сорочці, краватці. За словами Леоніда Бойка, у травні 30% таксистів виконали вимоги. Але ближче до чемпіонату ставало зрозуміло, що жодного контролю за таксистами не буде. Таксисти-“нелегали” теж вийшли працювати”.
Леонід Бойко каже, що таксистам на Євро-2012 працювалося несолодко, бо центральна частина міста була перекритою, доводилося об’їжджати. “У зонах єврооб’єктів не було стоянок для таксі, – продовжує розмову пан Бойко. Іноземцю було складно пояснити, по яких вулицях йому пройти, щоб добратися до машини. Департамент Євро-2012 міської ради не видав жодних перепусток для легальних служб таксі”.
Найбільша проблема, яка виникла у таксистів, – втрата місцевих постійних клієнтів (підприємців, студентів), бо багато подалися за кордон на відпочинок, щоб втекти від Євро-2012. “Напередодні чемпіонату нам розповідали, що в місті буде наплив туристів, перекриватимуть дороги, тому частина людей, які користуються таксі, виїхали на моря...”, – зауважив Леонід Бойко.
Сьогодні тарифи на таксі знизилися, хоча ціна на пальне тримається. Нещодавно за проїзд від залізничного вокзалу до вул. Медової Печери кореспондент “Леополіса” заплатила 40 гривень. У лютому за проїзд цим маршрутом витягнула з гаманця 55 гривень, а в період єврочемпіонату – 60. Вирішила перевірити, скільки коштує проїзд з центру до мікрорайону Майорівка. Підійшла до кількох таксистів. Один водій просив 40 гривень (якщо їхати через вул. Личаківську), інший пропонував їхати через вул. Зелену – 45 гривень.
“Роботи стало значно менше, – пояснює Леонід Бойко. – Студенти – на канікулах, люди – у відпустках. Таксисти простоюють. Тариф – 15 гривень за виклик автомобіля плюс 3,5 гривні за кожен кілометр проїзду. У Львові менше заторів. Якщо таксі обладнано лічильником, то сума виходить меншою, бо раніше клієнт доплачував 5-6 гривень за простій у корках”.
Офіціанти ностальгують за чайовими та увагою
Офіціант кав’ярні, що на проспекті Свободи, пані Олександра розповіла “Леополісу”, що в період чемпіонату за день заробляли понад 100 гривень чайових, а в період матчів – 130. Сьогодні заробітки “в кишеню” скромні – 50 гривень. “Найщедріші на чайові були американці – 25 гривень, німці – 5-10 гривень, португальці – 1-2 гривні, українці та данці – нічого, але дякували за обслуговування і робили компліменти українським жінкам, – каже пані Олександра. – Один німець залишив 50 гривень чайових, були випадки, що по 2-3 євро давали. У період Євро-2012 працювала десять днів у дві зміни, заробила 2 тисячі гривень. Платили так, як пообіцяли, – за день виходило 200 гривень”.
У кав’ярнях, де торгували кавою, чайові та заробітки були набагато меншими (переважно фани зависали в кнайпах, де торгували пивом). Бариста Наталія Остап’юк розповіла “Леополісу”, що офіціанти кав’ярень не відчули особливого підвищення заробітків під час Євро-2012. За зміну традиційно заробляли 50-80 гривень чайових.