Нещодавно на Кубку світу в Китаї з вільної боротьби жіноча збірна України зайняла четверте місце. Серед наших дівчат була спортсменка з Калуша Мар’яна Квятковська.
У свої 23 роки вона є майстром спорту міжнародного класу та неодноразовим чемпіоном та призером міжнародних першостей. Кореспондент sport.if.ua зустрівся з прикарпатською борчинею.
Стопами молодшого брата
У спорт Мар’яна Квятковська потрапила по стопах свого молодшого брата Андрія. Він нині вже є призером європейської першості серед кадетів. Спершу батько повів на вільну боротьбу його. Брат багато розповідав про свої заняття, показував різні прийоми, врешті 13-річна Мар’яна не втрималась і теж пішла на заняття. І ось вільною боротьбою вона займається вже 10 років. Через це рішення переживала мати, але в Мар’яни не було проблем з травмами.
Першими тренерами були Ігор Барна та Ігор Кірілов. Згодом вона пішла на навчання у львівський спорт-інтернат. Там тренував Олег Сазонов. А нині вона займається у львівському спортивному клубі «Лідер», вже рік там її тренує Ігор Дух. За словами, Мар’яни, багато допомагає спортсменам президент клубу Юрій Копитко.
Квятковська займалася менше півроку, і вже перемогла на турнірі «Світ дитини» у Львові. Через півроку вона одразу стала третьою на чемпіонаті України серед кадетів.
Нині всі регалії калуської борчині можна перечисляти довго. Вона є триразовим чемпіоном України серед юніорів, чемпіоном серед кадетів, чемпіоном Європи серед молоді, серед дорослих, призерка європейської першості серед кадетів. Двічі вона ставала п’ятою на чемпіонаті світу. Як не дивно, чемпіонка Європи серед дорослих ще не ставала чемпіоном України на цьому рівні.
Травми не зламали
Важким видався 2007 рік. Мар’яна виграла чемпіонат Європи серед юніорів. Після нього, перебуваючи на підготовчих зборах до світової першості, травмувала собі коліно. Її все таки переконали їхати на чемпіонат світу. Першість мала дещо гіркий смак, вона стала п’ятою. А після того у листопаді Мар’яна перенесла важку операцію на коліні, був розрив передньої хрестовидної зв’язки та меніска. Це була не перша операція. У 2003 році їй вже оперували коліно, та тоді проблема була тільки з меніском.
Сьогодні Квятковська дякує лікарю Андрію Підлисецькому. Його майстерність додала їй впевненості, і операція не зламала спортсменку. І вже через рік, у 2008-у, Квятковська на подив усіх колег-борців навіть виграла чемпіонат Європи.
Кубок світу в Китаї
Зовсім недавно разом з українською збірною Мар’яна Квятковська побувала на Кубку світу у китайському місті Нанджінг-Сіті. Україна стала четвертою. Далася взнаки важка акліматизація: разом з усіма пересадками до Китаю добиралися близько доби.
У першій сутичці українки зійшлись з чемпіонками світу 2009 року — азербайджанками. Наші дівчата виграли 6:1! Друга сутичка була з монголками, і знову командна перемога 4:3. Для виходу у фінал треба було проходити американок, але, на жаль, тут чекала поразка 5:2. Усю команду підтримувала олімпійська чемпіонка Ірина Мерлені. Заряджали на боротьбу тренери збірної Володимир Євонов та Тетяна Комарницька.
Як каже Мар’яна, перший взірець для неї — земляк з Калуша Василь Федоришин. Взагалі наші борці дуже дружні. З Іриною Мерлені у Мар’яни Квятковської дуже хороші стосунки. Ірина завзято підтримує нашу краянку. Коли Квятковська була на чемпіонаті Європи, Мерлені буквально засипала її смс-ками. Товаришує Квятковська з Наталею Синишин, дворазовою призеркою чемпіонату світу.
Після Китаю борці одразу мали короткий тренувальний збір у Києві. Там зустрічали і Великдень. Усією командою їздили до церкви, потім спортсменам на тренувальній базі накрили стіл, тож вдалося зберегти святковий настрій.
Боротьба розвиває
«Боротьба — це такий вид спорту, який розвиває усі м’язи тіла, зміцнює людину морально та психологічно, — говорить Мар’яна. — Мені тренери поставили дуже хорошу техніку. Це усі відзначають. Та часом не вистачає фізичного боку. Трохи важко психологічно, бо пам’ятаю про свої травми».
Квятковська встигає вчитися у двох вищих навчальних закладах — Прикарпатському університеті імені В.Стефаника та київському МАУПі. Звісно, непросто гризти граніт науки, маючи щільний спортивний графік. Саме тому вона дякує керівництву вишів та викладачам, які з розумінням ставляться до спортсменів. Дякує за допомогу міському голові Калуша Ігорю Насалику та директору Калуської ДЮСШОР Петру Олійнику.
Найближчий важливий старт Квятковської — чемпіонат України в липні у Дніпропетровську. А ще збирається їхати з братом та підтримати його на чемпіонаті України серед молоді у Харків.
https://sport.if.ua