У дев'ятнадцять років він став кращим бомбардиром чемпіонату України, у двадцять - виграв чемпіонство, у двадцять один - забив два голи на Камп Ноу і став володарем Кубка УЄФА. Але після такого різкого злету продовження не було.
Олександр Гладкий втратив позиції в Шахтарі, не став своїм в Дніпрі, і тепер намагається прижитися в Карпатах. Тільки от самі львів'яни несподівано провалили першу частину сезону. Спробуємо розібратися, в чому справа з "десяткою" Карпат.
"Штіліч - кращий на своїй позицій"
- Чотирнадцяте місце це не та позиція, яка відповідає рівню клубу?
- За змістом гри в заключних перед зимовою паузою поєдинках було видно, що Карпати знаходяться не на своєму місці. У низьких результатах винні тільки ми самі. Думаю, по поновленню чемпіонату, ми виправимо своє положення. Тим паче попереду Карпат група колективів, які випереджають нас всього на кілька очок.
- З чим пов'язаний невдалий старт Карпат у сезоні?
- Можна навести масу факторів, але я не бачу сенсу. А тим більше шукати причини в тодішньому тренерському штабі. Найголовніше, що зроблені правильні висновки. Результати і гра в нашому виконанні під кінець року помітно покращилися. Це показник. Це той футбол, на який не соромно ходити нашим уболівальникам.
- Але якщо у команди не йдуть результати, вина тренера очевидна?
- Напевно, в цьому провина не тільки головного тренера, а всіх гравців в тому числі. Обговорювати попереднього тренера немає сенсу. Що було, те загуло.
- Багато фахівців відзначають, що не на своєму рівні проводять сезон колишні лідери Карпат Худоб'як і Голодюк.
- Це стосовно лише до початку футбольного року, коли гра у всієї команди не йшла. Худоб'як і Голодюк піддалися загальній меланхолії. Були провальні ігри. Але ті ж фахівці повинні відзначити, що в листопаді вже обидва виконавця вийшли на свій колишній рівень. До того ж треба зазначити, що у Голодюка, наприклад, була травма. Це теж зіграло певну роль. Відновившись від травми, Олег став показувати хороший футбол.
- На провідні ролі в команді вийшли новачки Штіліч і Кенія. З їх підписанням Карпати вгадали як не можна краще?
- Так. Це прекрасні виконавці. З ними і справді керівництво потрапило в яблучко. Штіліча я вважаю кращим гравцем на своїй позиції в чемпіонаті. Він чудово вписався в гру Карпат, став ключовим виконавцем. Грав здорово, особливо до незрозумілого вилучення в грі з Металістом.
- Вони і Лукас - це головні творці гри Карпат. Нічого, що ще в одному клубі погоду роблять легіонери?
- Якщо з боку так здається, нехай буде так. Але в Карпатах всі гравці грають на максимумі, приносять результат. Здорово, що Лукас забив вісім голів. Молодець! Але без усієї команди він цього не зробив би.
- З ким з легіонерів ви тісно спілкуєтеся?
- Я хочу відзначити, що в Карпатах прекрасний мікроклімат. Ділення на угруповання за національною ознакою немає. Той же Лукас намагається говорити на нашій мові і багато хто вже його розуміють. З балканцями взагалі немає проблем - наші мови схожі.
- Тренер у Карпат теж іноземець. Він без перекладача спілкується?
- Так. Костов чудово говорить по-російськи.
- Що вніс в команду Нікола Костов?
- Перераховувати можна довго. Але головне, що з приходом Костова футболісти повірили у свої сили, можливості. Мікроклімат покращився. Хлопці почали частіше спілкуватися поза футбольним полем.
- Ви працювали у Мірчі Луческу та Хуанде Рамоса, тепер у Костова. Що об'єднує цих трьох фахівців і в чому вони кардинально відрізняються?
- Усі троє - прекрасні фахівці. У кожного своє бачення футболу. Об'єднує їх те, що всі вони воліють грати в атакуючий футбол. Цього в них не відняти.
"Про єврокубках будемо думати вже з наступного сезону"
- Що приємніше: перемогти 6:0 або вигризти перемогу в меншості?
- Результат все одно один. Як розгромна перемога над Кривбасом, так і вирваний на зубах матч у Таврії - ми в обох випадках поклали в скарбничку три пункти. Забиті голи не мають значення. У футболі головний показник - цифри на табло. Якщо вони в твою користь, яким способом досягнута перемога - другорядне.
- Враховуючи ситуацію, що склалася в українському футболі Карпатам під силу потрапити в єврокубки в цьому році? Завдання така перед командою стоїть?
- Завдання такого немає. Давайте не будемо загадувати на майбутнє. Два роки Карпати фінішували п'ятими, але в цьому сезоні трапився збій. Настільки багато надолужити навряд чи вже вийде. Тим більше команда зараз тільки будується, прийшло багато хлопців влітку. Думаю, в плані єврокубків треба дивитися вже на наступний сезон.
- У чвертьфіналі Кубка України Карпатам належить зустрітися з Шахтарем на Донбас Арені. Безнадія?
- Нічого нереального немає. І фаворити часто бувають повержені. Це футбол, а в ньому можливо всяке. Ми не боїмося імені Шахтар. Навпаки, будемо подвійно мотивовані, щоб перемогти кращу команду України. Виходити на гру з опущеними головами точно ніхто не стане.
- Трансферу Касьяна в Спартак (Нальчик) зраділи? Все-таки він ваш прямий конкурент.
- Він мій друг! І не я вирішував, залишиться він в команді або піде в оренду. Я бажаю йому тільки успіхів, і сподіваюся, що у нього вийде закріпитися в новій команді.
- У тандемі з Лукасом приємно грати?
- Мені зручно грати в команді з будь-яким футболістом. Я не поділяю гравців за принципом «зручний і незручний».
- Те, що він забив на п'ять м'ячів більше, вас чіпляє?
- Абсолютно. Це все йде на користь команді. Забив - молодець! Я свої моменти десь не використовував. Ось це проблема. Про це треба думати.
- Ваш контракт належить Дніпру. Ви відчуваєте себе дніпрянином?
- На сьогоднішній момент я гравець фк карпати (Львів). Далі буде видно.
- Влітку закінчується термін оренди з Карпатами. Хотіли б залишитися у Львові і підписати повноцінний контракт?
- У мене контракт з Дніпром до літа 2014-го. Хотів би чи ні - це питання не актуальне. Доживемо до кінця сезону і потім поговоримо. Попереду важкий друге коло і думками я тільки з Карпатами. Четвірку лідерів чемпіонату ми приймаємо вдома. Ось що мене хвилює.
- Ви пограли в Металісті, Шахтарі та Дніпрі. Яка команда ближче до серця?
- Кожна з них залишила певний відбиток у моєму житті. Скрізь я відчував себе чудово, у мене залишилося багато друзів у кожній з команд. І ні на кого з наставників у мене немає образи.
"Скоро у мене буде дві вищі освіти"
- Олександр, день вашого народження збігається з днем незалежності України. Це щось означає для вас?
- Ні краплі (сміється). Чистої води збіг.
- А я думав, це викликає у вас підвищене почуття патріотизму?
- До цього я спокійно ставлюся.
- У цей день також народився знаменитий бразильський письменник Пауло Коельо. Ви знали?
- Ні.
- До його творчості як ставитеся?
- Не читав. До читання взагалі ставлюся постільки-поскільки. Хіба що на зборах зрідка читаю детективи.
- Вважаєте, футболіст зобов'язаний бути утворений або йому не до цього, занадто багато часу приділяється тренувань?
- Я вважаю, кожна людина повинна здобути освіту. Не важливо, в якій професії. У мене скоро буде дві вищі освіти. Інфіз харківський я вже закінчив. Влітку закінчую харківський юридичний університет ім. Бандурко.
- Чи переглядаєте гри зі своєю участю?
- Так. Але я аналізую свої дії, а не оцінюю зовнішність.
- Часто залишаєтеся незадоволеним своїми діями?
- Напевно, жоден футболіст не може бути задоволеним усім. Звичайно, є багато моментів, де можна було зіграти краще.
- Краща ваша гра в цьому сезоні?
- У будь-якому випадку найкращий матч попереду.
- Це зрозуміло. А якщо з тих, що вже пройшли?
- З Кривбасом і Таврією.
- Поєдинок з Барселоною на Камп Ноу - кращий у кар'єрі?
- Це було дуже давно!
- І неправда?
- Ха. Це просто матч, в якому мені вдалося відзначитися дублем. Ні більше, ні менше. З турнірної точки зору він нічого не вирішував. Особливої радості від цього я не випробував.
- Не кожному судилося забити два голи Барселоні!
- Це приємно, не більше. Не бачу сенсу зациклюватися на цьому. Я дивлюся вперед!
- А тепер поверніться назад, і згадайте, коли востаннє забивали два м'ячі в одній грі!
- О-хо-хо. Відразу так і не пригадаєш. Якщо не помиляюся, то два м'ячі я забивав запорізькому Металургу. Це ще за часів Дніпра.
- Кращі ваші бомбардирські сезони припадають на юний вік. У дев'ятнадцять років ви стали найкращим бомбардиром чемпіонату України, а у двадцять встановили особистий рекорд, забивши 17 м'ячів за чемпіонат, будучи гравцем Шахтаря. У наступні сезони ваші показники стрімко падали, більше шести ви не забиваєте. У чому загадка?
- Я багато думаю про це. Роки йдуть, а результати погіршилися. Десь можна списати на відсутність постійної ігрової практики. Ось в Карпатах сподіваюся розкритися заново і стати забивати як раніше.
- Хто кращий нападаючий в українському чемпіонаті сьогодні: Браун Ідей, Крістальдо, Луїс Адріано, Калініч ...?
- Складно прямо відповісти. Їх багато. У цей список я б ще включив Селезньова і Девіча. Селезньов у Дніпрі проводить відмінний сезон. Менше став забивати, але це тільки тому, що Рамос став використовувати його глибше.
- Та от тільки біда, що нападники з українським паспортом в число кращих не входять, точніше взагалі зникли з горизонту?
- Думаю, якби той же Девіч чи Селезньов справно грали на вістрі, ви не були б так категоричні. Все може змінитися вже навесні.
- У збірну України розраховуєте повернутися?
- Звичайно, мрію. Зроблю все, що в моїх силах і навіть більше. Треба почати забивати.
- У вашій колекції багато трофеїв. Є такий, про який мрієте?
- Я давно вже нічого не тримав в руках. Хочу чемпіонат і Кубок ще виграти. Є до чого прагнути.