Скільки коштує український футзал?

Футзал
04 січня 21:55
Переглядів: 136

Не секрет, що футзал багато хто вважає молодшим братом футболу. Не дивно, адже м'яч - менше, ворота-менше, гравців - менше, а головне менше грошей обертається у футзалі, цілком логічне порівняння. У цьому матеріалі спробуємо розібратися з останнім порівнянням, а саме з фінансами. Тема вельми важлива, для декого може не приємна, але ж в сучасному спорті це основа всього і наявність великих капіталів безпосередньо впливає на розвиток і популярність того чи іншого виду спорту, тому тактовно обходити цю тему немає сенсу. Подібні матеріали про футзал зустрічаються не часто, сподіваємося, що ця тема знайде своїх читачів. Та й, до того ж, рахувати чужі гроші завжди цікаво.
Перш ніж читати далі, пропонуємо ознайомитися зі схемою.

футзал

Відразу обмовимося, що представлена нами схема, як, загалом, і вся стаття, не відображає всієї глибини і всіх нюансів взаємодії і будучи швидше наочним зразком, зробленим на основі приватних даних і логічного аналізу.

Для початку розберемося в кого з наших футзальних діячів взагалі є гроші. Отже, найбільш забезпеченими суб'єктами футзального господарства є:
• Професійні клуби, загальний бюджет клубів Екстра та першої ліг досягає 6-7 млн $ на рік. Не секрет що бюджет найбагатших клубів Української "Екстра-ліги", таких як Локомотив, Енергія, Ураган, Єнакієвець, ЛТК досягає, а то й перевищує, 1 млн $ / рік
Для порівняння в сусідній Росії бюджет кращих команд досягає 15-18 млн $ / рік. В Європі в провідних клубах Іспанії 25-30 млн $ / рік, Італії 10-12 млн $ / рік.

• Аматорські (неофіційні) турніри
Подібних турнірів за останні 10 років розплодилося вже дуже багато. Ставитися до цього можна по різному, з одного боку ці турніри розвивають інтерес до занять спортом широкого кола людей, локально підігріваючи інтерес до футзалу. З іншого ж боку всі ці турніри абсолютно самобутні і в більшості своїй незалежні один від одного, а значить говорити про комплексний підхід, комплексний розвиток футзалу в країні не доводиться. Справедливості заради варто відзначити, що більшість цих турнірів відмінно пристосовуються до сучасних реалій, не соромляться впроваджувати сучасні технології і вже зараз інформаційна, організаційна та спортивна складова на три голови перевершує рівень Національної Асоціації футзалу. Та й рівень самих гравців у вищих лігах дуже навіть пристойний. Крім всього вищесказаного наведемо цифри: за нескладним підрахунком, загальний річний бюджет усіх подібних турнірів України досягає близько 3 млн $ / рік. Судіть самі, внески на подібні змагання складають від 300 $ до 2000 $ з команди. А скільки в Україні подібних команд? В одному Харкові близько 400 команд. При цьому ці турніри проходять кілька разів на рік.

• Асоціація міні-футболу (футзалу) України
Організація, яка повинна керувати всім футзального, що є в Україні. Практично всі державні (Міністерство у справах сім'ї, молоді та спорту), організаційні збори (професійні, ветеранські, жіночі футзальні команди) стікаються туди. Крім цього Асоціація не забуває користуватися адміністративно-фінансовим ресурсом ФФУ. Дуже важко припустити який же бюджет цієї організації, адже європейські принципи "фінансової прозорості" чужі для керівників цього об'єднання. Але ми постаралися, скажімо так, прикинути на око, беручи до уваги витрати на утримання всього цього апарату, національні, молодіжні, жіночі збірні, вийшло 160 000 $ / рік.

• Екстра - ліга
Тут все просто, ця організація на сьогоднішній день живе виключно за рахунок внесків кращих команди України. Внесок за участь у Екстра-лізі для команд потрапили у плей-офф складає 15 000 $ за рік, а для команд, що зайняли місце нижче четвертого - 10 000 $. Отримуємо 90 000 $. Плюс до цього додамо 25 000 $ спонсорських, які-вдалося залучити в минулому році. Бюджет Екстра-ліги становить приблизно 115 000 $ / рік. Так само у Екстра-ліги були фінансові зобов'язання перед АМФУ та Національної збірної (50 000 $), які вдалося погасити.


Власне мораль цієї байки така. Ніхто не сперечається, що футзал, по масовості, спорт № 2 після футболу і таким в наступні роки, мабуть, і залишиться. Але чи заслуговує він того, що б жити повноцінним життям, а не виживати завдяки жменьці людей, закоханих у цей вид спорту, людей які на сьогоднішній день дійсно вкладають чималі гроші у функціонування професійних клубів, дитячий футзал, побудову спорткомплексів. Адже всі так звані аматорські (комерційні) турніри не думають про популяризацію. Їх голови зайняті виключно кількістю команд і прибутком яку вони отримають, втім звинувачувати їх і нема в чому.
Як створити сприятливий клімат для інвесторів і партнерів, що б слово "футзал" стало по справжню сильним, що притягає брендом? Неможливо залучити інвестиції в структуру, яка розвалюється і конфліктує між собою, на жаль саме дієслово "конфліктують" асоціюється з футзалом останнім часом. Чому так вийшло це тема наступного матеріалу. Зараз же хочеться оцінити потенціал українського футзалу.

В першу чергу футзал може стати відмінним фундаментом для нашої збірної команди з великого футболу, яка намагається сповідувати технічний і комбінаційний малюнок гри. У футзалі, як відомо, це аксіома.


"Іспанські футболісти грають у футзал з малих років, починаючи зі школи. У них є ця вроджена потреба контролювати м'яч. Потім вона стає в Іспанії і здатністю. Вони ведуть гру через дрібний пас, це футбол, який народжується в залах. Я працював в Іспанії і можу сказати це точно. "- Фабіо Капелло

З комерційної точки зору, футзал теж може бути досить цікавий. Якщо вони там розберуться з усіма своїми Лесинчуками, Ассоціаціями, Екстра-лігами та ліквідовують кабінетні конфлікти, тільки тоді можна буде говорити про розвиток. Потрібна конкретна програма дій. Потрібні конкретні люди, професіонали, які готові взятися за цю непросту справу - за відродження Українського футзалу. Зараз немає сенсу говорити, скільки можна заробити на рекламі, на партнерстві, ТБ і т.д. (знаючи в якій країні ми живемо). Все це може приносити дохід лише тоді, коли вдасться створити дійсно цікавий і якісний продукт.

Які конкретні реформи повинні відбутися, що б футзал вийшов на якісно новий рівень? Ставлячи ці питання мимоволі дивишся у бік Асоціації міні-футболу України, яка відповідає за все футзального господарство що у нас є. Ми зі своєї дзвіниці можемо не бачити всього що відбувається всередині цієї організації, але все ж, що буде якщо, наприклад, узяти завтра і закрити АМФУ, просто взяти і повісити замок на всі їхні кабінети? Хіба стане наш футзал від цього ще гірше? Правильно, навряд чи. Нещодавно на одному з популярних сайтів було проведене голосування серед відвідувачів "За яким сценарієм може розвиватися ситуація у футзалі", так от на першому місці варіант з повною ліквідацією АМФУ. А чому власне й ні. Наприклад в тій же Іспанії чи Італії не існує Асоціації футзалу, там є всього лише комітет, який відповідає за цей вид спорту і в якому між іншим працює лише 7-8 чоловік, а не як у нас 15. А порівнювати рівень футзалу в Іспанії і в Україні, вибачте, але якто навіть незручно. Достатньо переглянути це відео:

Якщо ж розглядати СЬОГОДНІШНІЙ футзал як комерційний проект, то у нього, як і у будь-якого іншого бізнесу, мають свою вартість. А оскільки немає жодного партнера, який би вкладав рекламні гроші в футзал. Оскільки немає жодного телеканалу, який був би готовий купити права на трансляцію матчів Національного першості, робимо висновок - на сьогоднішній день вартість нашого футзалу 0 грн, 0 копійок.

За матеріалами: sportinform.com.ua
Дізнавайтесь про новини спорту в Галичині першими | Закрити