Тернополянин Олег Собчук отримав «Золотий свисток», як кращий рефері на юнацькому Кубку з греко-римської боротьби «Сила традицій» у російському Новосибірську. Цю престижну нагороду йому вручив тренер прославленого російського чемпіона Олександра Кареліна – Віктор Кузнєцов.
Для судді міжнародної категорії Олега Собчука обслуговувати престижні змагання не є вперше. Та змагання на кубок «Сила традицій» вразили його не тільки іменним призом, але й побаченим шоу. Чи не вперше наш земляк відчув, що боротьба може бути феєричним видовищем. Олександр Карелін зібрав цілу плеяду своїх колег-олімпійців. Вони мали надихнути підростаюче покоління на заняття спортом.
- Інформацію про нагороду «Золотий свисток» прочитав на стенді при вході у зал. І серйозно до уваги її не взяв. Думав тільки про якість свого суддівства, - розповів читачам газети «Свобода» пан Олег. - Оскільки змагання зібрали не лише кращих борців у своєму віці, але й неперевершену суддівську колегію. У мене керівником був координатор всіх рефері на кількох Олімпіадах Костянтин Міхайлов з Узбекистану. Поруч зі мною оцінювали дії атлетів ще два олімпійських судді. Один з них - володар «Золотого свистка» як кращий на останньому головному спортивному форумі чотирьохріччя у Лондоні. Доводилося боротися з хвилюванням. Адже моя участь вирішувала долю матчу між двома збірними.
- Пане Олеже, хто оцінював вашу роботу?
- Ми не знали, хто буде в журі. Налаштовувалися судити коректно. А вже після приїзду нам повідомили, що наші дії буде контролювати колегія олімпійських чемпіонів на чолі з легендарними Олександром Кареліним.
- За якими критеріями обирали кращого?
- Коли присутні судді-«олімпіки», то потрібно бути «глянцевим» від А до Я: акуратно виглядати, правильно себе поводити, піднімати руки, свистіти тощо.
- Для українського судді це - почесна нагорода!
- До цього відбувалося вже більше 20 таких турнірів. І дуже рідко нагороджували когось не з Росії. Заслужити повагу у росіян – це вже досягнення. Адже у суддівстві вони тримають лідируючі позиції.
Перед змаганнями у Новосибірську семінар проводив інструктор Міжнародної асоціації спортивної боротьби, який розповів про новинки у правилах, котрі нещодавно запровадили на чемпіонаті світу серед дорослих в угорській столиці Будапешт. Боротьба стала набагато динамічнішою, а відтак і оцінювати її стало набагато важче.
- Новосибірськ – рідне місто «російського ведмедя» Олександра Кареліна. Він легенда світового спорту. Тому кубок під його патронатом мав високий статус.
- Я відвідував багато чемпіонатів світу та Європи, але такого шоу ще ніде не бачив. Кожну сутичку коментував диктор у залі. Склалося враження, що всі мешканці величезного Новосибірська захоплюється боротьбою. У залі не вистачало місця всім бажаючим. Перед входом стояла черга, ніби на прем’єру якогось голлівудського блок-бастера. І найголовніше - в залі було багато дітей.
Кареліну вдалося поєднати змагання з видовищем: під час представлення учасників боротьби їх вихід освітлювали окремим прожектором, звучав коментар, світилося повноколірне табло... Всі ці дрібниці в загальному поєднанні зробили дуже красиву картинку.