Оцінка підготовки та перспектив на сезон української команди
Календар
У майбутньому сезоні календар як ніколи раніше сприятливий для нашої збірної. У тому сенсі, що він вперше за довгі роки НЕ ЗАВАЖАЄ українській команді, виходячи з поставлених перед нею цілей на сезон. Крім того, терміни проведення чемпіонату світу, і сам календар головного старту сезону дають можливість сподіватися на успішні виступи. Але про все по порядку.
Почнемо, мабуть, якраз з останнього. Як відомо, тренери української збірної вже багато років поспіль практикують напередодні основного турніру тритижневий тренувальний збір на високогір'ї. Як правило, він поєднується з етапом Кубка світу в Антхольці і часто, щоб не переривати тритижневий етап підготовки, спортсмени змушені пропускати попередній або наступний етапи Кубка світу.
У нинішньому сезоні Антхольц розташовується в календарі акурат перед світовим чемпіонатом, і між італійським етапом і стартами в Нове-Місце є більш ніж двотижневий інтервал. Тобто, заїжджаючи в Антхольц 13-14 січня після Рупольдінгу, можна провести тритижневий збір до 3-4 лютого, включає в себе і старти на етапі Кубка світу. «Спуск» в Нове-Місце в такому випадку відбудеться за 3-4 дні до чемпіонату. При цьому найбільш складні в плані акліматизації 4-5 дні випадуть або на день відпочинку, або на змішану естафету, в якій (будемо відверті) наші шанси виглядають дещо гірше, ніж в інших дисциплінах.
Крім того, сам календар чемпіонату виглядає оптимістично. Не секрет, що вже більше двох десятиліть основні наші медальні надії пов'язані з жіночою частиною змагань (при цьому не варто скидати з рахунків приємні сюрпризи від наших хлопців, на зразок того, який вони піднесли два роки тому в естафеті Ханти-Мансійська).
У нинішньому сезоні всі жіночі гонки чемпіонату світу розташовані з достатніми для відпочинку і відновлення інтервалами. А адже, нагадаємо, саме засоби відновлення неодноразово називалися нашими фахівцями в числі тих факторів, в яких ми поступаємося провідним біатлонним державам. Тобто, всі гонки чемпіонату українські біатлоністки можуть пройти більш-менш рівно, і уникнути минулорічної ситуації, коли Віта Семеренко, повністю виклалися під час суботньої естафети, певною мірою пожертвувала своїми шансами на недільний мас-старт.
Ще один важливий чинник в календарі - чемпіонат Європи, який («жаль і ах!» Для більшості вболівальників) традиційно залишається в ряду головних пріоритетів нашої збірної. Серед тих спортсменів, які готувалися до сезону у складі Команди А, право виступити в Банско (саме в Болгарії пройде ЧЄ-2013) мають Олена Підгрушна, Юлія Джима, Надія Бєлкіна, Сергій Семенов, Артем Прима та Дмитро Підручний (опора жіночої команди на чемпіонатах Європи останніх років - сестри Семеренко - вже не проходять за віковим цензом). Для вчорашніх юніорів Бєлкіна та Підручний це, мабуть, дійсно буде головний старт року. Можливо, так само - і для Юлії Джим, на якій поки не лежить основний тягар відповідальності за результати головної команди. А ось Підгрушна, Семенов і Прима - хочеться сподіватися - будуть боротися за місця в загальному заліку Кубка світу. Як піде сезон - це інше питання, але кожен з цієї трійки цілком може боротися за потрапляння до ТОП-30.
Так от, перевага розташування чемпіонату Європи в календарі полягає в тому, що він, по-перше, проходить вже після чемпіонату світу (а значить, «основні сили» можуть готуватися до головного старту без оглядки на, скажімо так, «другий за значимістю» ), а по-друге, не накладається за термінами ні на один з етапів Кубка світу. Тобто, виступивши в естафеті ЧЄ (26 лютого) наші спортсмени цілком можуть встигати на спринт Холменколлен 28 числа. Так, при цьому доведеться виступати в Норвегії «з коліс», але це вже робота для тренерського штабу - як грамотно розподілити сили спортсменів в Банско, щоб це не зашкодило тим з них, хто претендує на певні досягнення в Кубку світу.
Замість прогнозу
Як відомо, прогнози в спорті - річ невдячна. Є, правда, кілька тисяч відвідувачів нашого сайту, які в Турнірі прогнозистів намагаються оскаржити сей тезу. Ми сперечатися не будемо, і замість прогнозів висловимо надію на успішні виступи українських біатлоністів.
Безумовно, ми хочемо бачити результати збірної ще краще, ніж це було в попередньому сезоні. Особливо це стосується чоловічої команди, яка зараз, як вже зазначалося вище, врятована від торішніх передсезонних проблем. Навряд чи варто очікувати, що наші хлопці «на контрасті» відразу увірвуться в число претендентів Глобусів різних мастей, але все-таки кілька подіумів (особистих або естафетних) в сезоні бачити дуже хотілося б. Тим більше що зараз у команді - класичний сплав досвіду і молодості, коли «аксакали» (Дериземля, Біланенко, Седнів, Р.Пріма) і молодь (Семенов, А.Пріма) повинні будуть підстьобувати один одного.
Якщо ж говорити про жіночої збірної, то весь кістяк команди перебуває у віці розквіту, а значить, коли, якщо не зараз? .. В першу чергу, напевно, говоримо про Віту Семеренко, від якої, виходячи з результатів кінця минулого сезону, а також із сприятливих особливостей календаря, можна чекати підкорення нових вершин у загальному заліку Кубка світу. Висловлювати претензії на звільнений Магдаленою Нойнер світової трон поки занадто оптимістично, але на місце в підсумковій десятці Віта може претендувати з повним правом.
Решта дівчат можуть і повинні також робити крок вперед. Місця в другому, а то і в першому десятку в окремих перегонах вже давно стали підкореної вершиною для всіх наших біатлоністок основи. Але досі ахіллесовою п'ятою українок була відсутність стабільності виступів. Напевно, в цій площині і лежить головний ключ до успіху в майбутньому сезоні.
Нарешті, однією з традиційних цілей для нашої збірної є місце в Кубку націй. Тут, мабуть, завдання залишаться традиційними для останніх сезонів: чоловікам треба боротися за місце в десятці і збереження квоти, а на плечі дівчат ляже боле складне завдання - завоювання максимальної представництва у Кубку світу 2013/14, а для цього треба піднятися як мінімум на одну щабель вище в порівнянні з торішнім шостим місцем.
Втім, як завжди, все передсезонні розклади в біатлоні дуже швидко відправляються в сміттєвий кошик, і білий спектакль під назвою «Біатлон» дарує нам зовсім новий, унікальний сценарій. Будемо сподіватися, у майбутньому сезоні для української команди він закінчиться голлівудським «хеппі-ендом».
Зі святом біатлону, друзі!
Частина 1