"Арену Львів" потрібно вводити в експлуатацію, а потім передати на баланс обласної ради

20 квітня 10:35
Переглядів: 235
Арена Львів

Держсекретар Мінмолодьспорту Олег Немчінов розповів сучасні проблеми «Арени Львів» та шляхи їх вирішення. 

Олеже Миколайовичу, останнім часом багато розмов про «Арену Львів». Ви безпосередньо вживаєте заходів, які мають врятувати головну спортивну споруду Галичини.  Якщо можна, то трішки детальніше розкажіть про те, яка зараз ситуація зі стадіоном. Кажуть, що він поступово руйнується…

Не можна сказати, що стадіон руйнується, але те, що будівельні роботи було виконано неякісно, – це видно неозброєним оком. Ви правильно зазначили про мою причетність щодо відродження «Арени Львів». Я очолюю робочу групу, яка створена в Міністерстві щодо забезпечення належного функціонування державного підприємства «Арена Львів». Як на сьогоднішній день виглядає ситуація зі стадіоном, який було збудовано до Євро-2012? Є доволі серйозні проблеми. Перша з них – деформаційні шви. Буквально днями відбулось чергове засідання робочої групи, де був присутнім головний проектант, який зазначив, що було порушено норми будівництва. Шви були виготовлені з недоліками. На наше запитання «А де ж є всі документи?», ми отримали відповідь від представника «Фінінпро», який є замовником цих робіт, що 2013 року документи в рамках кримінальної справи було вилучено працівниками Міністерства внутрішніх справ і нібито 2014 року, під час «ночі гніву», всі ці матеріали згоріли. Через такі дивні обставини первинних документів ніхто на руках не має. На думку «Фінінпро», такі первинні документи є у головного підрядника спортивної споруди, тобто в «Альткома». Власне тому ми звертатимемось до головного підрядника, щоб подивитись яка документація є. Є й інші проблеми у функціонуванні стадіону. Зокрема, коли готувалися до матчів європейського футбольного форуму, то в експлуатацію було здано тільки футбольне поле, роздягальні, тобто те, що було необхідно власне для футболу. Все решта перебуває в режимі тестової експлуатації досі, зокрема як і аеропорт.

Чи було на політичному рівні держави зроблено якісь кроки для вирішення гострих питань, які стосуються львівського стадіону?

Протягом 2017 року на засіданні уряду було винесено декілька проектів-постанов для того, щоб розблокувати вирішення фінансових питань НСК «Олімпійський», аеропортів та «Арени Львів». Йшлося про рішення судів, які вже набули чинності. За цими рішеннями 111 мільйонів гривень «Арени Львів» мали б бути погашені «Альткомом». На жаль, такі постанови не були погоджені з усіма профільними міністерствами, і за регламентом вони були скасовані.

Яким чином робоча група збирається вирішувати вище озвучені проблеми?

Останній раз на нараді робочої групи ми розглядали поточний стан речей. Плануємо функціонально обстежити весь стадіон на предмет проблемних питань, встановити первинну документацію заборгованості гарантійних зобов’язань та ввести в експлуатацію все те, що вже де-факто збудовано, винісши за дужки та доопрацювавши те, що потребує негайного втручання.

Всі, мабуть, чудово знають також, що «Арена Львів» останнім часом погрузла в боргах. Чи є якась конкретна сума заборгованостей і з чим вона пов’язана?

Останнє число, яке було оголошено на нараді, це 707 мільйонів гривень. Втім, треба розділяти борги «Арени Львів» та борги «Фінінпро». Фактично, то для об’єктів Євро-2012, окрім активів, було виділено ще й пасиви. Тобто ми повинні розуміти, що ці борги, 707 мільйонів гривень, «Арена» не створила. Це борги, що перейшли стадіону від замовника будівництва. До слова, цей замовник також пов’язаний з другою чергою будівництва, яку взагалі не здано в експлуатацію. Я вже неодноразово в інтерв’ю казав, що де-факто «Арена Львів» є прибутковим підприємством. Тобто, якщо врахувати кількість футбольних матчів, які там відбуваються, концерти, різноманітні заходи, то все добре. Просто маємо справу з недопрацьованим проектом.

Тобто, якщо оцінювати реальний стан речей, то найбільша спортивна споруда Львова таки може заробляти?

Безперечно. Якщо належним чином утримувати «Арену Львів», то вона може приносити непоганий заробіток. Добре, що зараз з’явився «Верес» – професійний клуб, який проводить на львівському стадіоні свої домашні матчі. Таким чином «Арена» може мати постійний прибуток. Була велика проблема після того, як ФК «Шахтар» передислокувався на ОСК «Металіст». ФК «Карпати» фактично лише півсезону експлуатував «Арену Львів», а далі відмовився від співпраці. Тішить те, що НК «Верес», який зараз є орендарем найбільшої спортивної споруди Львова, має дуже амбітні плани. Якщо минулого року єврокубки завітали до міста Лева завдяки луганській «Зорі», то вже з наступного єврокубкового сезону саме «Верес» може подарувати таке свято як Ліга Європи львівським вболівальникам. Домашньою ареною рівнян в такому випадку, ведуться ґрунтовні розмови з цього приводу принаймні, може стати саме львівський стадіон. Чому це так важливо? Коли господарем «Арени Львів» був «Шахтар», то саме він опікувався газоном і доволі непогано. «Верес» брав на поруки поле стадіону лише у двох матчах, коли надворі була аномальна для весни від’ємна температура і морози. На сьогоднішній день рівняни платять за оренду стадіону в кожному поєдинку, втім, зацікавлені, щоб бути повноправними господарями «Арени». Тим не менш, перепоною тут стає проблема, з якої починали розмову. В експлуатацію здана лише перша черга. Тобто ми не можемо здати у повноцінну оренду те, що не здано в експлуатацію.

Поширюються також чутки, що власне з газоном «Арени Львів» є доволі серйозні проблеми. Як прокоментуєте таку інформацію?

З цього приводу проводили навіть окрему робочу нараду. Дійсно, є великі запитання до газону. Це, перш за все, пов’язано з тим, що цьогоріч поле почали експлуатувати раніше, ніж зазвичай. Розглядаємо два шляхи вирішення цієї проблеми. Щоб постелити новий, більш якісний газон, то треба викласти, за різними оцінками, від 400 тисяч до півтора мільйона євро. Це те поле, яке буде сертифіковане для проведення хороших, міжнародних матчів. Більше схиляємося, втім, до варіанту, щоб якісно провести реновацію газону. Така можливість виглядає більш ймовірною, адже коштів потрібно буде значно менше і держава, відповідно, таким чином зможе допомогти «Арені Львів». Задля цього ми вже навіть домовились з керівництвом НСК «Олімпійський», де є хороша агрослужба. Повинні нам до Львова відрядити свого головного агронома, який подивиться що і як. Загалом, питання щодо газону «Арени Львів» мають вирішити вже найближчим часом, адже на початку червня там вже мають бути міжнародні матчі.

Як загалом бачите завершення епопеї з проблемною «Ареною Львів»?

Зараз я можу говорити тільки про свою особисту позицію, а не про позицію Міністерства, адже я на це не вповноважений. 2008 року, будучи депутатом Львівської обласної ради і президентом обласної федерації легкої атлетики, я висловлювався проти будівництва такої споруди. Тоді нас таких було двоє, ще Володимир Гірняк, який тоді в Львівській міській раді працював. Справа в тому, що місто мало тоді комунальний стадіон «Україна». Був хороший проект реконструкції «України», треба було зробити два аварійні виходи і обладнати належним чином трибуни. Тобто мінімальні вкладення треба було зробити. Міська влада в обличчі тодішнього і нинішнього міського голови хотіла будувати новий стадіон. Пам’ятають всі історію з кредитом, з тим, що місто за свій кошт все збудує. В результаті місто стадіону немає, а борги є. Тим не менш, як казав класик, маємо те, що маємо. Зараз моя позиція така, що держава не може бути ефективним власником «Арени Львів». Ми повинні виконати зобов’язання, які держава брала на себе перед Євро-2012, тобто закрити борги перед будівельниками, що підтверджені рішеннями судів. Далі треба виконувати вимоги Закону України «Про приватизацію», яким передбачено, що Міністерство на сьогоднішній день, в рамках реформи центральних органів виконавчої влади, крім стратегічних об’єктів, не може займатись безпосереднім управлінням ДП. Вони можуть бути приватизовані або ж передані місцевій владі. Сумніваюсь, що з тою балансовою вартістю, яку має «Арена Львів», стадіон піде на приватизацію. Саме тому, гадаю, цю проблему можна вирішити шляхом передачі «Арени» в комунальну власність міста, області. Вже сьомий місяць поспіль займаємося цим питанням безпосередньо. Львівська міська рада двічі була присутня на наших зборах. Одного разу був навіть начальник Львівського міського управління молоді та спорту Антон Нікулін, якого я ціную й поважаю. Втім, не може за інфраструктуру відповідати людина, яка займається розвитком галузі спорту загалом. «Арена Львів» – інфраструктурний об’єкт. Проблема нашого стадіону також полягає в тому, що він монофункціональний. Наприклад, на НСК «Олімпійський» та ОСК «Металіст» є бігові доріжки. Ці стадіони можуть бути використані для змагань з легкої атлетики. До речі, цікаво те, що луцький стадіон «Авангард» наразі виживає тільки завдяки легкій атлетиці. Три дні чемпіонату України перекриває їм цілий квартал утримання стадіону. Таким чином погашення боргів «Арени Львів» стає ще болючішою темою.

Як все-таки «Арена Львів» може заробляти надалі? Один лише НК «Верес» – не замало на сьогоднішній день?

Потрібен футбольний клуб, на який постійно ходять вболівальники. На матчах рівнян у цьому сезоні стабільно заповнені лишень два сектори, на жаль. Потрібні єврокубкові поєдинки або ж принаймні постійний господар стадіону. Окрім того, бентежить також те питання, що не досить хороше транспортне сполучення в «Арени Львів». Однозначно треба вирішити проблему «Як діставатись вболівальникам до стадіону?». Місто зазначає, що забезпечує шатли, які на час проведення матчів їздять до «Арени». Стадіон, втім, повинен жити постійно, а не раз у два тижні, коли якась команда там проводить свої ігри. Можливо, якби «Арена Львів» була комунальною власністю, то варто було б туди передислокувати якусь ДЮСШ. Окрім того, на території стадіону є можливість зайнятись кейтерінгом, конференц-зали, різноманітні суміжні послуги «Арена» може надавати. Тобто за наявності хороших транспортних комунікацій стадіон може працювати щоденно. Чи не замало одного клубу? Дивіться, напередодні Нового року ми запрошували до себе на нараду представників усіх професійних клубів, які хотіли б взяти в оренду «Арену Львів». На зборах були присутні тільки представники з «Карпат» та «Вереса». Пропонували такий варіант ще «Руху» та ФК «Львів», але їх така можливість не зацікавила. З «Карпатами» все знову складно, тому маємо тільки «Верес».

Якщо стадіон таки перейде у власність обласної ради, то зможе втриматись «на плаву»?

Гадаю, що область буде зацікавлена в тому, щоб віддати «Арену Львів» у концесію. Середній бюджет стадіону – 16 мільйонів гривень на рік. З них чотири мільйони – дотаційні, які пов’язані з наданням комунальних послуг, адже проект «Арени» такий, що передбачений для теплих країн. Дивно, чи не так? Я ж кажу, «фахівці» робили. По суті, 3-4 мільйони гривень для обласного бюджету – невеликі кошти. Втім, в обласній раді теж доволі практичні люди працюють. Навіщо їм витрачати, якщо вони просто грамотно можуть організувати процес самоокупності. Я думаю, що саме так буде вчинено, якщо ми таки дійдемо до передачі стадіону в комунальну власність.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: