"Атомик Селектс Торонто" - найбільш українська команда Канади

10 лютого 10:10
Переглядів: 1296
Прокіпчук

Ми поспілкувалися з президентом канадської команди, в якій окрім українського тренера, працевлаштувалися вісім наших виконавців.

З першого лютого 2015-го року канадський футбольний клуб «Атомік Селектс Торонто» почав роботу під керівництвом колишнього тренера тернопільської «Ниви» Ігоря Яворського. Разом з собою в Канаду, фахівець вже запросив ряд виконавців - це Станіслав Катана, Денис Рильський, Василь Шпук, Михайло Басараб. Вони вже в команді. Найближчим часом компанію їм повинні скласти Ігор Мельник, Володимир Плішка, Андрій Данько і Олександр Семенюк.

На честь такої масової імміграції наших футболістів в країну з однією з найбільших українських діаспор у світі, ми звернувся до президента канадського клубу Ігора Прокіпчука. Він розповів про те, що собою представляє його команда, який рівень соккера в країні «кленового листа», про курс на українізацію складу і багато іншого.

Що стосується самого Прокипчука, то нинішній функціонер в молодості грав на позиції воротаря в деяких вітчизняних командах, а після того як переїхав до Канади в 1977-му році, працював тренером. Власне, з цього ми й почали нашу розмову.

- Розкажіть, будь ласка, про свій клуб. Коли Ви його заснували, і як взагалі у Вас з'явилася ідея про його створення?

- Я у футбольному бізнесі Торонто вже майже 38 років. Спочатку був тренером дитячих команд, потім молодіжних. Ідея створити свою команду прийшла, на жаль, після трагічної смерті моєї дочки Тетяни, три роки тому... вона завжди підтримувала свого молодшого брата Матвія під час матчів. На логотипі буква «Т» іншого кольору - це в її честь.

- Наскільки важко було в Канаді створити футбольний клуб?

- Відкрити клуб тут просто. Але, не маючи досвіду роботи в футболі, життя такої команди приречена. При оформленні документів, дивляться на фінансовий стан людини, її історію, репутацію і багато інших моментів. Однак, моя компанія «Atomic Heating and Cooling LTD» - одна з найстаріших в Торонто, нас всі знають, так що проблем з дозволами не було.

- У керівництві «Атомік Селектс» фігурує багато українських прізвищ. Генеральний менеджер, адміністратор, технічний тренер, інструктор ... Ви за національною ознакою підбирали людей?

- Так, Ви маєте рацію, всі українці. Відбір дуже простий. Це всі знайомі мені вже давно фахівці. З усіма свого часу грав у львівських «Карпатах» і «Соколі». В цілому ж, коли приходить нова людина, то ми спочатку багато спілкуємося, щоб зрозуміти, чи підходить нам людина. Намагаюся, щоб усі працівники мого клубу були професіоналами своєї справи.

- З новим тренером Ігорем Яворським «Атомік Селектс» скоро почнуть виступи в першій лізі чемпіонату Канади. Плануєте більше орієнтуватися на власну молодь, або запрошення гравців з України свідчить про сплав молодості та досвіду?

- Потрібно обов'язково об'єднати досвідчених гравців з амбітними молодими людьми, у яких є мотивація розвиватися. Але головне, що повинно бути у наших гравців - велике бажання у серці чогось досягти.

- До речі, як би Ви охарактеризували рівень першої ліги? І які цілі будете ставити перед командою?

- Знаєте, тут багато фахівців з різних країн, які добре розбираються у футболі, і всі як один порівнюють канадську лігу соккера (CSL) з першої та другої лігами України. Мета - перше місце, щоб голосно заявити про себе заради майбутнього прогресу клубу.

- Щоб нашим читачам було зрозуміліше, розкажіть, в якому форматі буде проходити турнір і коли він стартує?

- У чемпіонаті беруть участь 13 команд, а грати вони будуть у два кола. В кінці сезону, перший вісім колективів проходять в плей-офф, де і розігрують путівки в півфінали та фінал. Сезон починається в травні (точна дата поки не визначена). Команди поділені по общинному принципом - сербська, хорватська, ямайська, англійська, бразильська, ну і тепер українська.

- Львівське видання кілька днів тому поширило інформацію, що крім раніше озвучених Станіслава Катана, Дениса Рильського, Василя Шпука та Михайла Басараба, гравцями Вашого клубу найближчим часом стануть четверо виконавців відомих з виступу в першій лізі. Як відбувається підбір виконавців у вашій команду?

- Склад під свої тактичні напрацювання підбирає наш головний тренер Ігор Яворський. Але, я з усіма футболістами наочно знайомий з української преси, сторінок тернопільської «Ниви», а також за рекомендаціями президента моршинської «Скали» Миколи Івановича Кмітя.

- А на якій підставі українського футболіста поповнять «Атомік Селектс» - оренда або повноцінні трансфери?

- Якщо чесно, то для мене такі поняття, як «трансфери», «вільні агенти» - зовсім нова наука, але я готовий дуже швидко вивчити всі аспекти футбольного ремесла. Тут кожен іммігрант повинен дуже швидко освоюватися, тому що по-іншому ніяк. Що стосується гравців, то вони всі на контрактах, тому я повністю довіряю нашому головному тренеру їх легальний статус.

- Якщо не секрет, заробітні плати у них будуть на рівні того, що вони отримували в Україні або інші?

- Секретів немає - ми намагаємося мінімізувати наші витрати. Якщо донецький «Олімпік» в українській Прем'єр-лізі може успішно виступати з маленьким бюджетом, то чому ми не можемо побудувати також роботу у себе в команді? Зарплата в Канаді, в районі 600-800 канадських доларів (480-640 доларів США) на тиждень.

Думаю, гравцям повинно вистачати. До речі, нещодавно по радіо була передача на тему «Скільки потрібно грошей, щоб утримувати сім'ю?», Так результати опитування показали, що одній людині було мало $ 400 тисяч на рік. У теж час, іншому вистачало $ 40 тисяч, щоб п'ять дітей водити на хокей і жити таким великою родиною. Так що, все залежить від сімейних стандартів.

- В обмін на приїхавших в Канаду українців, у зворотному напрямку Ви відправили молодого атакуючого півзахисника Миколи Чачулу. Що можете сказати про цього футболіста?

- Микола повністю заслужив шанс спробувати себе в професійному клубі в Україні. Він - дуже амбітний хлопець. А головне, що президент «Скали» з Моршина Микола Кміт це зрозумів. Так все і склалося.

Ми також постійно придивляємося до перспективних українських гравців. Тільки є одна проблема - багато аферистів, які спочатку обіцяють, але в результаті нічого роблять. До цього додати «тепличні» умови вдома, негативне ставлення до футболу з боку батьків молодих хлопців, мовляв «футболом ти на хліб не заробиш» ... на виході маємо, те що маємо. Але вони не розуміють, що тут є шанс через спорт вступити до університету, перейти в професійний клуб, ну і, звичайно, вести здоровий спосіб життя.

- Як в цілому, в Торонто відносяться до соккеру? Цим видом спорту займаються тільки діти емігрантів або й місцеві дітлахи?

- В Онтаріо 464000 дітей у віці від 16 років грає в сокер. Будучи країною, яка активно бере іммігрантів, в Канаді не звикли ділити людей на емігрантів і своїх, тут усіх трактують як канадців. Це вже наша й інші громади хочуть зберегти своє коріння, ось ми і посилаємо дітей в свої школи, організації і так далі.

Ми в своїй команді хочемо об'єднати два напрямки - професійний футбол і громадську діяльність. Щоб молоді люди були більш відповідальні і свідомі. А все ж дуже просто - прокинувся з ранку, застелив ліжко, допоміг біля будинку. Все починається з цього. Часто молодь недооцінює батьківську роботу. Але, треба визнати і ми не святі.

- Ви вже спілкувалися з головним тренером про малюнок гри команди? Що б особисто Ви хотіли бачити на полі від своїх футболістів?

- Ми раніше грали за схемою 4-1-4-1. Звичайно, важка схема, але вона дає можливість відразу відокремити працездатних гравців від ледачих. У мене команда 97/98 року народження, три роки тому вся вкладалася в три кілометри за 12 хвилин. Часто в кінці матчів змушували понервувати суперників своїм відмінним фізичним станом. Додайте до цього показника кілька латиноамериканців, сербів, хорватів, і виходить команда краще, ніж збірна Канади. Я від гравців на полі, в першу чергу, вимагаю самовіддачі. Ненавиджу «халявщиків». В цілому футбол в Канаді на належному рівні, але без європейських стандартів, тому й немає результату.

- Герб Вашого клубу схожий на емблему італійського «Мілана». Можливо, Вас надихала гра Андрія Шевченка в червоно-чорній футболці при його створенні?

- Емблема була розіграна на конкурсі між нашими молодими футболістами. Молодь обрала саме цю. Вона відображає всю суть Торонто, християнську релігію, історію українського футболу через гру Андрія Шевченка за «Мілан», ну й історію наших патріотів. Слава Україні!

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: