Чому деградують "Карпати"? Думки видатних Львівських гравців!

02 квітня 20:15
Переглядів: 751
Лукас

Обговорюємо стан команди з легендами «Карпат» різних років. П’ятьом поважним карпатівцям задали чотири одинакових питання й отримав досить розмаїті відповіді.

1.Через що, на ваш погляд, «Карпати» всього за рік перетворилися з команди, яка посідала п’яте місце, перемагала «Шахтар» і «Динамо», в відвертого аутсайдера українського чемпіонату?

2. Гадаєте, правильно, що винуватцями цих невдач зробили тренерів – спершу Олега Кононова, потім Володимира Шарана?

3. Оцініть роботу трансферного директора ФК «Карпати» Іґора Йовічевіча.

4. Наскільки виправдане чергове залучення до керівництва командою Юрія Дячука-Ставицького і чи справді він заслуговує називатися «антикризовим менеджером»?

Анатолій КРОЩЕНКО, нападник «Карпат» 1963-1966, заслужений тренер України:

1. За останній час з команди пішла ціла група футболістів. Та це не головне. Головне те, що президент клубу і старший тренер повинні бути однодумцями, і поступово, терпеливо, як будують будинок, цеглину за цеглиною укладати і таким чином створювати команду. Якщо селекційна робота не проводиться планомірно, системно, коли щороку посилюєш якусь конкретну позицію, тоді команда буде деградувати. За прикладом далеко ходити не треба. Подивіться будь-яку команду. Візьміть того ж Маркевича в «Металісті» Дали йому нагоду попрацювати довгий час, поволі, з кожним роком команду посилювати, й він за чотири сезони створив конкурентоздатну команду європейського рівня.

2. Шаран взагалі там ні при чому, адже він ще не досяг такого тренерського рівня, щоб тренувати вищолігові команди. Його рівень – «Олександрія», перша ліга. Володимирові ще треба років три-п’ять, щоб працювати з командою вищої ліги, яка претендує на єврокубки. Ось Кононов – кваліфікований, професійний тренер. Він це довів. Єдине, що треба було, щоб йому допоміг президент. Але Петро Димінський цього не зробив. Не виключаю, що не міг. Може, власник «Карпат» був здатен купувати футболістів за 200-500 тисяч доларів, тоді як рівень амбіцій колективу вимагав покупок за $5-10 млн.

3. Якщо трансферний директор провадить будівництво команди, то нині якість цього будівництва помітна. Інша річ, що Йовічевіч, здається, не такий великий професіонал в кадрових питаннях. Такими справами має займатися кілька людей. Спершу вони мають підібрати потрібного гравця колективно, а потім кандидатуру новачка має затвердити головний тренер. Одноосібно такими питаннями не може займатися жоден керівник. По-друге, Йовічевіч же розпоряджається не власними грішми. Він міг запропропонувати сильного гравця. Але не гарантія, що президент погоджувався викласти за цього виконавця потрібну суму.

4. Свого часу я починав працювати тренером в дитячо-юнацькій школі «Карпат». Тоді Юрій Дячук-Ставицький не проходив навіть на посаду дитячого тренера. Лише згодом почав помічати, що Юрій Михайлович спершу став начальником команди, потім директором, згодом – старшим тренером в Івано-Франківську. Потім знову був організатором, або як тепер модно говорити, менеджером. Далі – знову тренер. Мене це дивувало, адже для тренерської роботи у Дячука-Ставицького нема ні досвіду, ні особливого авторитету. Футболом мають займатися професіонали. Юрій Михайлович добрий організатор, ось хай би цим і займався.

Володимир Данилюк, нападник «Карпат» 1966-1978, володар Кубка СССР-1969, кращий бомбардир в історії команди (забив 88 голів):

1. Немає Кононова – немає команди. Кононов був душею колективу. Крім того, мабуть, у клубі щось недобре робиться всередині, може, даються взнаки фінансові проблеми. Також відзначу дуже слабкий захист. Ви подивіться на ті голи, які забила зі стандартних положень «Оболонь»! У першому випадку Федецький міг виручити. Він стояв поряд з Гурським і нічого не зробив. Так грати не можна.

2. Кононова не треба було міняти однозначно.

3. Не хочу туди лізти. Понабирали гравців з другої ліги, з таких країн як Аргентина, Іспанія. Вони ж там не грали в елітних клубах, а в якихось заштатних командах. Якщо брати іноземців, то таких, яких бере «Шахтар», Динамо». Про Йовічевіча говорити не хочу. То відмивання грошей. Можу сказати, що в команди немає стабільності, немає кому в оборонній лінії грати. Користі від іноземних гравців нема, вони тут тільки отримують гроші.

4. Щось треба робити, бо п’ять ігор й лише одне очко. Шаран – молодий хлопець, немає досвіду, а Дячук має досвід, хай витягує. Вірю, що «Карпати» залишаться у вищій лізі і вийдуть до фіналу Кубка. Принаймні, «Чорноморець» у чвертьфіналі маємо обігрувати.

Ігор Кульчицький, півоборонець «Карпат» 1963-1972, володар Кубка СССР-1969, багаторічний капітан львів’ян:

1. За останній час в команду прийшло багато нових гравців. Спершу не було нападників, а цьогоріч їх забагато, відразу вісім. Оскільки ж більша увала акцентувалася на нападниках, менше уваги звернтали на оборону. З гравців середньої лінії травмувалися Голодюк і Худоб’як. Виходить, провідні гравці дістали травми й тривалий час не грали. На їх місці - багато нових, незіграних гравців. Це призвело до того, що команда поступово почала опускатися. Ці обставини вплинули на те, що команда почала грати все гірше і гірше.

2. Тут питання неоднозначне, бо команда почала падати ще при Кононові. Виправдання теж є, бо був нападник Кузнєцов, який приносив результати. Коли він пішов – заміни не було. А пізніше, в зимовий період, набрали забагато нападників. І вийшло, що вони не готові. Одні були на зборах, інші ні. Певним чином, заручниками ситуації виявилися і Кононов, і Шаран.

3. Не можу характеризувати, бо не знаю, які в Йовічевіча обов’язки. Його робота рахується як селекційна, гравці багато, а такої якості, як треба, немає. Справа в грошах. Прикладом є «Металіст», У них сильні бразильці, аргентинці, але вони коштують мільйони. Ми набираємо гравців або безкоштовно, або беремо в оренду, або за копійки. А повинна бути якість. Може, наш президент немає грошей. «Карпатам» треба брати бодай гравців другого-третього сорту, а зараз в нашу команду приходять виконавці восьмого-девятого ґатунків. Так, їм треба платити гроші, яких, мабуть, немає. Але то не причина провалу. Гравці низької якості – ось в цьому причина.

В ідеалі варто ставити своїх виконавців, але новачків підберали під Лігу Європи. Молоді не можуть показувати результат відразу, їх треба вводити у склад поступово. У нас непогана молодь, але їй треба час, роки, щоб хлопці могли влитися в основу «Карпат». Особливо важко в цьому аспекті зараз, бо команда внизу. Молодих ставити важко, бо вони психологічно нестійкі. Їм на такому івні ще непросто. Ось, пригадую, восени, коли команда грала в Одесі проти «Чорноморця», Кучеров виставив зовсім юного нападника Володимира Костевича. Але хлопчина «згорів» й тренер мусів його міняти ще до перерви.

4. Не було кого ставити, з тренерів залишився один Дячук. То вимушений крок. Прийде час і, певно, буде інший тренер.

Любомир Вовчук, півоборонець «Карпат» 1995-2002, володар бронзових медалей чемпіонату України-1997/98, один з рекордсменів клубу за кількістю проведених матчів – 197:

1. Важко сказати. Найперше це травми провідних гравців – Голодюка, Худоб’яка, Зеньова.

2. З відставкою Кононова можна погодитися. Якщо йшли погані ігри, то треба було щось міняти. А стосовно Шарана рішення трохи завчасне.

3. В тому якась доля правди є. Легіонерів прийшло багато, а заграв один – Лукас. Іспанець грає стабільно і непогано виглядає. А з рештою в трансферній політиці були якісь помилки. Думаю, що легіонери підбиралися під Лігу Європи. Також на даний момент я не бачу в «Карпатах» молодих гравців, які б відразу змогли грати в основному складі.

4. Таке, що Юрій Михайлович допомагав команді, вже було. На даному етапі це більш-менш нормально кандидатура, бо він місцевий, переживає за клуб, багато років в ньому працював. Наразі часу на пошуки іншого спеціаліста нема. Та й не кожен погодиться йти на посаду рятівника. А Дячук-Ставицький свій, знає всі тонкощі. Я б не сказав, що «Карпати» приречені. Дивлячись на турнірну таблицю, дісно, стан поганий. Але в схожій ситуації ще п’ять команд, які будуть боротися за виживання. Між ними відрив невеликий. «Карпатам» треба виграти буквально одну гру і вони відчують психологічно, що здатні перемагати.

Юрій Дудник, півоборонець «Карпат» 1996-1997:

1. Часта зміна тренерів. Можливо, при Кононові гравці піднаїлися єврокубків. У Кононова була не така довга лава запасних. Може, трохи переситилися, щось не пішло на початку сезону, а тут – миттєві оргвисновки, відразу звільнення. Команді потрібно перелаштуватися на нового спеціаліста, хто б він не був – місцевий чи немісцевий.

2. Ні, звичайно. Вчора у «Футбольному вікенді» Володимир Богданович Шаран сказав, що повів себе сильно м’яко, бо вимагав від президента дуже мало. Мовляв, треба було підсилюватися, ставити жорсткіші умови. У Шарана було мало часу. Півтора місяця збори – й відразу чемпіонат. Не беру гру в Луганську, але якби по-іншому склалася перша домашня з «Таврією», коли команда вигравала 2:0. але поступилася 2:3, все було б інакше.

3. Якщо Шаран сам каже, що команда трохи недоукомплектована, мабуть, потрібна була свіжа кров. Там непогана грає молодь – Озарків, Гудима. Але потрібні досвідчені бійці. Пропустив перші тури Федецький. Це ключовий гравець для «Карпат». Зламався Худобяк, травмувався Голодюк. Цих гравців замінити ніким. Випали центральні фігури, гравці збірної, треба було шукати підсилення зі сторони. Але його не було.

4. Я знаю Юрія Михайловича як функціонера, як голову служби. Та й тренер він, мабуть, непоганий, знає внутрішнє становище «Карпат», йому знайомі риси, притаманні львівським хлопцям, їхня самовіддача. Юрій Михайлович «Карпатам» не чужий, а коней на переправі не міняють. Тим більше, що трапилася різка зміна всього тренерського штабу. Попри це, мені здалося, що «Карпати» недооцінили «Оболонь», думали, що ця гра буде легкою прогулянкою. А так не вийшло, адже київські хлопці грають в непоганий футбол. Загалом не знаю, як оцінити призначення Дячука-Ставицького, позитивно чи негативно. Мабуть, інший тренувальний процес теж небажаний. Треба ставити команду, а в турів залишилося всього п’ять.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: