Чорногорія - Україна. Тактичний аналіз

08 червня 23:12
Переглядів: 2548
Чорногорія - Україна 0:4

Збірну України в цьому матчі влаштовувала лише перемога. Чорногорія очолює турнірну таблицю групи «H», і випереджала українців, які розташовувались на четвертому місці, на шість пунктів. Багато в чому Йоветічу і компанії допомогла перемога якраз над Україною в Києві з рахунком 1:0. Після тієї зустрічі багато хто поставив хрест на амбіціях синьо-жовтих, але впевнена перемога в Варшаві відродила надії українських вболівальників на потрапляння до Бразилії.

Звертає на себе увагу велика кількість втрат, насамперед це стосується української команди: Коваль, Кучер, Шевчук, Мандзюк, Морозюк, Дедечко, Хачеріді і Девіч не могли вийти на поле через травми, а Степаненко пропускав гру через дискваліфікацію. У Чорногорії теж були проблеми: не могли допомогти своїй команді травмовані Савіч і Дрінчіч, а також дискваліфіковані Джудовіч і Новаковіч.

Формації

Чорногорія - Україна. Тактичний аналіз - изображение 1

Бранко Брновіч загалом не є прихильником якоїсь однієї тактичної схеми, збірна Чорногорії під його керівництвом використовує різноманітні побудови з одним, з двома, інколи з трьома форвардами. Не змінною залишається лише гра в чотири захисники, при цьому варто зазначити, що чорногорці в залежності від перебігу подій часто змінюють формацію і по ходу гри. До прикладу, в домашньому поєдинку проти збірної Англії «хоробрі соколи» чотири рази змінювали розташування на полі.

Вчорашнього вечора підопічні Брновіча розпочали матч, використовуючи схему - 4-4-1-1. Місце в воротах зайняв Божовіч, зліва в захисті розташувався його однофамілець, пару в центрі захисту за відсутності Джудовіча склали Баша і Кецоєвіч, правий захисник Павічевіч (тут також варто відзначити відсутність Савіча, як основного гравця команди). Два опорних півзахисники - Пековіч більш зорієнтований на захист та Зверотіч - гравець, що направляє атаки команди. Лівий півзахисник Волков, який значно менше аніж за звичай приділяв увагу атакуючим діям, відстежуючи маневри Андрія Ярмоленка , правий півзахисник Касаліца, і два форварди - Вучініч на вістрі та під ним з глибини Йоветіч.

Михайло Фоменко, як і його колега, відчував кадрові проблеми в лінії захисту команди, пов’язані з травмами провідних виконавців. Тож місце в центрі захисту посів Анатолій Тимощук, для якого ця позиція не нова, адже в «Баварії» він використовувався в обороні, хоча за два останніх роки провів там не більше десяти матчів. Пару йому склав Ярослав Ракицький. Справа Федецький, зліва Олег Гусєв, зважаючи на суперника, в якого немає сильного виконавця на правому фланзі нападу, а зазвичай там використовується Сімон Вукчевіч, вже бувший гравець львівських «Карпат», тож необхідності в наявності Селіна не було. Навпроти, Гусєв мав додати гостроти в атаку та активно допомагати Коноплянці. В воротах Пятов.

Цікавим виглядало рішення Фоменко і в центрі півзахисту, де перевага віддалась двом гравцям здатних будувати гру команди - Ротаню і Едмару. Забігаючи наперед, варто відзначити інтелектуальну гру дебютанта збірної, що вдало вів взаємодію не тільки з Русланом в центрі поля, алей постійно пропонуючи себе під передачу від Ярмоленка. Гармаш в позиції атакуючого півзахисника, на флангах інвертовані вінгери Коноплянка і Ярмоленка, а на вістрі нападу Роман Зозуля.

Чорногорія, побоюючись швидкості Ярмоленка з Коноплянкою, з стартових хвилин віддала ініціативу українцям, зосереджуючи власні дії на швидкому виході в контратаки. На першому малюнку приведені схеми розташування команд, та прозоро-жовтим кольором виділені дві зони футбольного поля, в яких підопічні Брновіча намагались створювати чисельну перевагу і таким чином вести протидію лідерам української збірної. Відповідно залишалось більше простору в центрі поля, яким активно користались Едмар з Ротанем.

Особливо тут варто відзначити натуралізованого бразильця. Важко говорити про далекоглядні перспективи, але в цій грі українці отримали гравця, що дуже якісно читав гру і не дозволяв супернику здійснювати відбір. При зміщенні Пековіча в зону Ярмоленка туди відразу зміщувався Едмар, пропонуючи себе для взаємодії чи Андрію чи Федецькому, не дозволяючи чорногорцям користатись кількісною перевагою. Через Едмара в основному змінювались напрямки розвитку атак, а його поява та взаємодія з Гармашем між лініями захисту господарів поля змушувала останніх притискатись до власних воріт.

Широка гра від вінгерів, що цього разу мало працювали на звуження, і активна гра від флангових захисників розтягували побудови Чорногорії. В результаті Едмар і Ротань перебували в центральній частині поля в чисельній більшості та добре керували грою, з цього і складалась перевага України в перші і в останні 15 хвилин першого тайму.

Чорногорія - Україна. Тактичний аналіз - изображение 2

В середині першого тайму Чорногорії вдалось перехопити ініціативу в грі, оскільки Волков фактично не підключався в атакуючі дії команди по власному краю, контролюючи Ярмоленка. Він почав зміщуватися в центр для взаємодії з Зверотічем та Пековічем, таким чином вирівнюючи протистояння в центральній частині поля на три проти трьох. В зону лівого нападника зміщувався Вучініч, а Йоветіч працював з глибини та на місці центр форварда, Касаліца активніше пішов в напад.

Таким чином, підопічні Брновіча в залежності від зони розвитку атаки змінювали розташування, при перехопленні м’яча на власній половині поля намагаючись швидко доставити його парі Йоветіч-Вучініч. Якщо швидка атака не проходила, то в позиційному нападі вони перебудовувались на 4-3-2-1, де Йоветіча по правому флангу підтримував Касаліца, в останній фазі атаки формація змінювалась на – 4-3-3, при цьому Вучініч займав місце лівого форварда, Касаліца правого і Йоветіч центрального. Зверотіч в цій формації виконував функції атакуючого півзахисника.

В попередніх матчах проти Польщі та останній проти Камеруну при звуженні захисників в фланг на місце крайнього захисника опускався вінгер, цього разу підопічні Фоменка були готові зіграти в більш відкритий футбол. На останню лінію захисту на опускались ні опорні півзахисники ні вінгери, витримуючи формацію – 4-2-3-1. Коноплянка з Ярмоленком залишались високо розташованими по полю. В цей відрізок матчу з кращої сторони проявив себе Денис Гармаш, який встигав працювати в позиції атакуючого півзахисника і повертатись в опорну зону для зменшення простору для нападників суперника.

Чорногорія - Україна. Тактичний аналіз - изображение 3

По перерві обидві команди вимушено змінили розташування. Бранко Брновіч через отриману травму Йоветіча випустив на поле Дам’яновіча, що потягнуло за собою певні перебудови. Вучініч опустився на крок назад в зону атакуючого півзахисника, чи, якщо так можна висловитись по відношенню до нього, в зону «фальшивої десятки». Фактично Мірко працював на пошук простору та можливість його використання. Дам’яновіч зайняв позицію центр форварда, що працює на глибину атаки та вістрі при розвитку атак з флангів, відповідно вище розташувались Волков і Касаліца формуючи – 4-2-3-1.

Михайло Фоменко був змушений коректувати побудову команди через червону картку отриману Романом Зозулею. Українці вимушено віддали ініціативу супернику, вибудовуючи дві лінії в захисті з чотирьох захисників та трьох півзахисників. Коноплянка опустився нижче, допомагаючи Гусеву в захисних діях, Едмар зміщувався ближче до Федецького, Ярмоленко і Гармаш попереду півзахисників. Отже, 4-3-2-0. Україна залишилась в меншості, проте отримала вільні зони в нападі, яких в першому таймі суперник не надавав, що дозволило Ярмоленку і Коноплянці працювати на цьому просторі на швидкості, де вони в повній мірі змогли продемонструвати свою перевагу над суперником.

Якщо розглядати гру з тактичної точки зору, то вона стала простішою, що звичайно було вигідно нашій команді, зважаючи на гру в меншості. Натомість суперник не зміг запропонувати цікавих рішень, які б поставили в складне становище захист збірної України, окрім розіграшу стандартних положень, де Чорногорія могла використати свою перевагу в антропометричних даних.

Чорногорія - Україна. Тактичний аналіз - изображение 4

Після пропущеного голу наставник збірної Чорногорії, замінив лівого захисника на центрального форварда, це була спроба зіграти в три захисники, але не зовсім. Павічевіч змістився на лівий край захисту, а правий в фазі захисту мав контролювати Касаліца. Делібашіч мав створювати тиск в центрі з Дам’яновічем та на місці правого вінгера, Вучініч залишився в позиції «фальшивої десятки». В результаті маємо 3-4-1-2. В Михайла Фоменка не було необхідності вносити корективи в гру, а після того, як склади команд вирівнялись, Україна розпочала домінувати на футбольному полі.

Статистика

Чорногорія - Україна. Тактичний аналіз - изображение 5

Підсумок

Михайло Фоменко багато уваги напередодні матчу проти збірної Чорногорії приділяв психології, звертаючи увагу, що більшість гравців збірної підійшли не в кращому психологічному стані до цього протистояння. Як показав перебіг подій на полі, тренеру вдалось віднайти підхід до гравців та змусити їх працювати на досягнення результату. Особливо важливим моментом стало вилучення Романа Зозулі, яке не зламало волю футболістів. Також варто відзначити бажання грати до кінця незважаючи на результат. Як не крути, а в більшості матчів за сприятливого рахунку наші команди зупиняться і не бажають доводити гру до розгрому суперників. Цього ж вечора вони сповна дали насолодитись вболівальникам футболом та самі отримували максимальне задоволення на полі.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: