"Карпати" та "Верес" пропонують реформувати чемпіонат U-21

06 квітня 08:55
Переглядів: 330
карпати лях

Футбольні клуби «Карпати» Львів та «Верес» Рівне виступають з спільною ініціативою та звертаються до адміністрації ОПФКУ «Прем’єр-Ліга» із пропозицією щодо скасування змагання Чемпіонату України (U-21) із сезону 2018/19 рр. Натомість, спільно із ФФУ, випрацювати механізм обов’язкової участі резервних команд клубів ПЛ у змаганнях першої та другої ліг.

«Головним завданням турніру дублерів є ефективна підготовка та розвиток молодих футболістів до рівня основних команд клубів. Ще більш важливим завданням цих змагань, з огляду на складні фінансові виклики, які переживає нині український футбол, є формування конкурентноспроможного з спортивного та ментального боку продукту на ринку трансферних прав футболістів. Станом на поточний момент змагання Чемпіонату України серед команд U-21 і близько не виконують жодного з цих завдань» – вважає технічний директор ФК «Карпати» ТарасГордієнко.

ЩО Є ЗАРАЗ? 

Упродовж останніх років змагання резервістів фактично відповідають заявленій віковій категорії. Згідно з Регламентом, змагання проводяться серед футболістів 1996 р.н. та молодших. Відповідно, на поточний момент (весна 2018 року), основній масі учасників змагань мало б бути 21-22 роки. Втім, проста статистика останніх трьох турів змагань свідчить:

А) середній вік гравців основних складів команд U-21 лише у 6 команди перевищує 20 років (максимальне значення при цьому – 20,6). Ще у 4 команд середній вік коливається між 19 та 20 роками, а у 2 команд середній вік основних складів команд U-21 взагалі нижчий, аніж 19 років (мінімальне значення – 18,5);

Б) серед 12 команд U-21 лише 4 команди задіювали у матчах більш ніж 1 (!) гравця 1996 р.н. за матч (максимальне «досягнення» – 4 гравці є у 1 команди), а 3 команди не задіяли взагалі жодного такого гравця у жодному з 3 матчів;

В) серед 12 команд U-21 лише 2 команди задіювали у матчах більш ніж половину (6 та більше) гравців сумарно 1996 та 1997 р.н. (базових для цієї вікової категорії!), а у 6 (рівно половини) команд загальна кількість таких гравців у жодному матчі не перевищувала трьох.

Наведена статистика вичерпно свідчить про реальний інтерес та повагу більшості клубів до змагань U-21, відповідно – і їх реальну змістову наповненість. 

Штучне гальмування чи усунення серйозних спортивних викликів та мотивації до самоствердження для молодих перспективних футболістів у зв’язку з нинішніми реаліями декількарічного примусового борюкання серед однолітків та молодших за віком футболістів, призводить до непоправного застою у розвитку талановитої молоді. Власне тому, змагання серед команд U-21 стало найблагодатнішим грунтом для проникнення нечистоплотних ділків з пропозиціями «підзаробити вже і сьогодні» на фіксованих результатах. Необхідної мотиваційної «протиотрути» в рамках змагань U-21 у клубів – нема.


ЩО МОЖНА ЗМІНИТИ? 

Очевидною альтернативою змаганням команд U-21 є участь резервних команд клубів у змаганнях нижчих ліг професійного футболу. Це є досвід, який успішно практикувався в Україні впродовж тривалого часу. За такою формулою (змагання U-19 – резервна команда у нижчій лізі – головна команда) вибудувана структура росту футболістів у більшості провідних футбольних країн Європи (за винятком Німеччини). Основні її переваги:

  • прискорення зростання майстерності та змужніння молодих футболістів через виступи проти команд, складених з дорослих досвідчених футболістів та вищий рівень мотивації до самоствердження власної спроможності на їх фоні;
  • кращі можливості професійної оцінки за таких обставин результатів природної спортивної конкуренції молодих футболістів та їх психологічної стійкості;
  • швидше та ефективніше формування та впровадження в обіг вартості комерційного продукту трансферних прав футболістів на загальних підставах;
  • відсутність будь-яких штучних вікових обмежень.

ЩО КАЖУТЬ ФАКТИ? 

Практичний досвід ФК «Карпати» за останні 15 років у цьому напрямку можна закумулювати у декількох тезах:
1. Усі місцеві гравці клубу, котрі стали основою команди, що досягла найбільших успіхів у 2009-2011 рр., пройшли «мясорубку» другої та першої ліг Чемпіонату України у складі команд «Карпати-2» та «Карпати-3».
2. Жоден з футболістів команди «Карпати» U-21, котра стала Чемпіоном України у 2010 році, за винятком воротаря Андрія Новака, і близько не зумів закріпитися у основному складі котроїсь із команд ПЛ.
3. Жоден з власних молодих вихованців ФК «Карпати», котрі нині виступають за основний склад команди, не мав тривалого періоду виступів за команду U-21, перейшовши до основного складу практично одразу з команди U-19. Особливо показовим є винятковий випадок Назара Вербного, котрий закріпився в основному складі власне після 6-місячної оренди до першолігового «Руху».

ЩО З ФІНАНСАМИ? 

Насамкінець, звернемося до визначального, фінансового аспекту. Мінімальна оцінка річних витрат на нормальне функціонування команди U-21 (заробітна плата тренерів та футболістів, проживання, харчування та транспортні витрати під час проведення календарних матчів, кошти суддівства, організаційні кошти на проведення матчів, спортивна форма та інвентар, обслуговування тренувальних та ігрових полів, медичне забезпечення, навчально-тренувальні збори у міжсезонні) становить 6-7 млн.грн.

Будь-який господар, котрий витрачає такі кошти, повинен думати про ефективність віддачі вкладень. І на сьогодні видається НАБАГАТО ЗМІСТОВНІШИМ вкласти кошти власне у виступи команди у першій чи другій лізі, а не у змаганнях U-21.

ЩО МОЖЕ БУТИ?

Для того, щоб опрацювати організаційні засади участі резервних команд у нижчих лігах – потрібне бажання та декілька засідань робочої групи, до яких ми готові скерувати своїх фахових спеціалістів. Основні пропоновані принципи:

  • на початку, тобто на наступний сезон, кращі 3-4 команди за підсумками змагань U-21 поточного сезону матимуть право заявитися до участі у змаганнях першої ліги, решта – до участі у змаганнях другої ліги;
  • резервні команди не матимуть права виступів у тій самій лізі, що і головна команда (це торкається як випадків потенційного підвищення у класі резервної команди, так і фактичного пониження у класі головної команди); інших обмежень на переміщення резервних команд у класі не існуватиме;
  • відсутність обмежень для гравців резервних команд на виступи за головну команду та чіткий перелік обмежень виступів гравців основної команди за резервну (наприклад, тільки у матчах на період дискваліфікації за основну команду через жовті картки, на період відновлення після хвороб чи травм тощо).

P.S. Наведену вище статистику змагань серед команд U-21 залишається доповнити хіба двома красномовними фактаки: оці 2 команди, які задіювали у матчах більш ніж половину гравців сумарно 1996 та 1997 р.н. – це саме «Карпати» та «Верес». Саме у «Карпат» та «Вереса» - найвищий середній вік гравців команд U-21 – 20,4 та 20,6.

І саме ми – хочемо змін. Для користі наших клубів – і на благо футболу.


Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: