Легіонери львівських "Карпат": хто, коли і скільки

06 січня 23:40
Переглядів: 1407
семен

З кожним роком у львівських «Карпатах» зменшується кількість легіонерів. Це пов’язано з новою політикою клубу - на збільшення кількості власних вихованців, зокрема, й українських футболістів загалом. Легіонерів купуватимуть тільки на проблемні позиції.

В новітній історії «зелено-білих» були різні часи: в команді не було легіонерів взагалі, або було аж 18 гравців. Ми вирішили подивитись посезонно скільки легіонерів грало в команді і які були результати «левів» в чемпіонаті.

1992 - чемпіонат України відбувався у скороченому форматі, «Карпати» фінішували шостими у першій групі. З 18 матчів команди у 6 в рамці воріт «зелено-білих» стояв, тоді єдиний легіонер «левів», Раймонд Лайзанс. Він пропустив 9 голів. У Львові латвійський голкіпер виступав з 1990 по 1992 рік провівши понад 80 матчів.

лайзанс

1992/1993 - відбувся перший повноцінний чемпіонат України. Тодішніми лідерами команди були Покладок, Леськів, Плотко, Чижевський, Мокрицький, Стронціцький. Здобувши однакову кількість, по 10, перемог, поразок і нічиїх «зелено-білі» фінішували шостими. Протягом всього сезону за команду жодної хвилини не зіграв жоден легіонер.

1993/1994 у команді знову появився іноземець. Ним став азербайджанський голкіпер Ельхан Расулов, який виступав за «Карпати» до 1997 року. За цей час він провів 71 матч в яких пропустив 75 м’ячів. В першому сезоні у Львові його «суха серія» налічувала майже 500 хвилин. Цього сезону «зелено-білі» здобувши 16 перемог фінішували п’ятими. Слід відмітити, що до Львова Расулов повернувся вже у зрілому віці, маючи 33 роки, раніше він встиг зіграти понад дві сотні матчів за СКА «Карпати» з 1983 до 1988 року.      

1994/1995 - 1995/1996 - 1996/1997  протягом трьох сезонів Расулов продовжував залишатись єдиним легіонером в команді, а результати «Карпат» залишались стабільними. 1994/1995, незважаючи на менше пропущених голів, «зелено-білі» фінішували восьмими. 1995/1996 набравши на очко більше ніж в попередньому сезоні «леви» знову фінішували восьмими. 1996/1997  львів’яни здобули перемоги у половині матчів і фінішували п’ятими. Одним з основних факторів такого результату стала прекрасна гра захисту і голкіперів, які тільки 23 рази дозволили супернику вразити свої ворота. Доречі, за ці три сезони у ворота львівських воротарів влітало в середньому 33 голи за сезон.  

1997/1998 в команді появився новий легіонер. Ним став півзахисник із екзотичної на тоді Гвінеї – Мохамед Алькапі Соума, або як його називали львівські вболівальники «Семен». Соума провів у Львові два роки, зіграв 20 матчів  та забив 1 гол. Він став першим гвінейським футболістом в чемпіонатах України і встиг вибороти «бронзу» чемпіонату України. Цього сезону львів’яни здобувши 16 перемог, зазнали тільки п’ять поразок та фінішували третіми, що досі є найкращим результатом команди в чемпіонатах України.    

1998/1999 сезон «Карпати» провели тільки з одним легіонером – «Семеном». Здобувши на одну перемогу менше ніж у попередній рік, фінішувала четвертими. Цього сезону Соума вже не відігравав важливої ролі вийшовши на поле тільки у трьох матчах.   

1999/2000 у нове тисячоліття «Карпати» вступили без легіонерів. Лідерами команди продовжували залишатись Покладок, Стронціцький, Толочко, Вільчинський. Заявили про себе молоді Мізін, Тлумак, Тимчишин, Семочко, Даниловський. Результати команди пішли на спад - 14 поразок і восьме місце за підсумками сезону. 

2000/2001 незважаючи на погіршення результатів легіонери в команду так і не прийшли. У Львові продовжили довіряти ветеранам і підпускати до основи молодь. Свій перший матч цього сезону зіграв Микола Іщенко, а першим голом за основу «зелено-білих» відзначився Тарас Кабанов. На фінішній прямій «Карпати» опинились на 10 місці. 

2001/2002 став знаковим для команди. У Львові появилось більше легіонерів ніж за всі попередні роки. Воротарську позицію був покликаний підсилити поляк Мацей Налєпа, який з невеликими перервами виступав за «зелено-білих» до 2008 року. За цей час він провів за команду біля 80 матчів в яких пропустив майже сотню голів. Основним голкіпером команди він став у наступних двох сезонах.

налєпа

Підсилити захист команди були покликані словаки Францішек Ганц і Петер Суковський. Останній через травму провів тільки один матч. Ганц зіграв 10 матчів. Обидва в кінці сезону покинули команду. Також в команду прийшов узбецький захисник Олег Сабіров, але за першу команду так і не зіграв. Його навіть не вносили в заяку команди на сезон. Він провів 6 матчів за "Галичину-Карпати" і 8 за "Карпати-2". 

Прийшли в команду і чотири півзахисники, два з яких зуміли увійти в історію «зелено-білих». Взимку 2002 року в команду прибув нігерійський півзахисник Самсон Годвін, який став одним із символів сучасник «Карпат» і досі працює в структурі клубу. З перервами Самсон грав у Львові до 2013 року і за цей час він провів понад дві сотні матчі та забив 6 голів в зелено-білій футболці, ставши улюбленцем місцевих вболівальників. Цього сезону «Карпати» купили у модавського «Тіраса» за 220 тис. фунтів Сергія Ковальчука, який провів повноцінні три сезони, зіграв 72 матчі, забив 4 голи, став одним з лідерів команди та був проданий у московський «Спартак» за 1,58 млн. фунтів стерлінгів. Це найкращий трансфер «Карпат» враховуючи різницю між витратою на покупку та доходу від продажу. Також появилися в команді два серби - Івіца Янічевіч та Душан Шиміч. Івіца Янічевіч за два сезони у Львові провів тільки 7 матчів через важку травму, яка не дала можливості себе проявити. Душан Шиміч провів протягом двох сезонів 14 матчів і забив 1 гол.

Підсилити атаку були покликані два форварди – нігерієць Едвард Анямке і зімбабвієць Генрі Тундерай Мутамбіква. Останній зіграв тільки 10 хвилин в матчі із запорізьким «Металургом» після чого покинув команду. Анямке провів в команді три сезони, взяв участь у 49 матчах і забив 3 голи.

Збільшення кількості легіонерів не допомогло команді покращити результати – 8 підсумкове місце.

2002/2003 появились нові легіонери. Захист повинен був підсилити хорват Йєрко Мікуліч, який став одним з улюбленців вболівальників. Проте травма меніска не дала йому повноцінно розкритися у «Карпатах». За два сезони проведені в команді Йєрко зіграв 31 матч і забив 1 гол.  Цього ж сезону приїхав до Львова теперішній головний тренер команди Ігор Йовічевіч, який  протягом двох сезонів зіграв 26 матчів і забив 2 голи. Прийшов у команду і один з кращих легіонерів в новітній історії клубу Олексій Сучков. За «зелено-білих» виступав з перервами до 2008 року. За цей час встиг взяти участь у понад 100 матчах і забити п’ять голів. Тільки один матч провів за команду боснійський півзахисник Едін Куніч. Більше матчів, але з таким ж результатом зіграв словенський форвард Сенад Тігань. За два сезони він взяв участь у 12 матчах в яких так і не зміг відзначитися.

В чемпіонаті львів’яни покращили свої позиції фінішувавши сьомими.

йовічевіч

2003/2004 у новий сезон «Карпати» входили з великими надіями, а в підсумку покинули Вищу лігу. Ні нові легіонери, ні ті які вже були раніше в команді не змогли врятувати її від вильоту – здобувши шість перемог «зелено-білі» фінішували 15-ми. Цього року команду мав підсилити румунський півзахисник Августін Кіріце, який провів 21 матч. Проте, команда вилетіла, а Кіріца перейшов до «Прикарпаття». Не зміг підсилити атаку і молдавський форвард Олександр Голбан (3 матчі 0 голів). Останній грав у Львові до 2007 року. За цей час він взяв участь у 47 матчах і забив 7 голів, з яких 43 матчі і всі голи забив у Першій лізі в наступних двох сезонах.

2004/2005   після вильоту у Першу Лігу у Львові розпочалось будівництво нової команди, яке тривало пару років, тому на фініші чемпіонату «зелено-білі» виявились тільки шостими. З легіонерів в команді залишились Налєпа, Годвін, Сучков, Голбан. Також прийшов у команду форвард Вільям Роша Батіста, який у своєму першому сезоні у Львові провів 28 матчів і забив 8 голів. За сім проведених сезонів в «Карпатах» Батіста встиг стати кращим бомбардиром-легіонером «левів» у чемпіонатах України відзначившись у ворота суперників 39 раз.

2005/2006 «Карпати» були одним з претендентів на підвищення в класі, що й доводили протягом сезону у підсумку друге місце і вихід у Вищу лігу. Ніхто з легіонерів не покинув команду, а навпаки для підсилення півзахисту був запрошений бразилець Жозе Діого Пірес. Проте, він не затримався в команді - взявши участь в 10 матчах, повернувся назад у Бразилію.

2006/2007 після повернення в еліту українського футболу, головним завданням для команди було втриматись у Вищій лізі. Завдання команда перевиконала, фінішувавши восьмою. Протягом сезону в команді виступали два нові легіонери-форварди - нігерієць Лакі Ідахор, довго не затримався, провівши 10 матчів і не забивши жодного голу покинув команду, а білорус Леонід Коваль, приєднавшись до команди взимку 2007 року став ударною силою львів’ян в нападі. До кінця року він провів за «Карпати» 29 матчів і забив 12 голів, після чого із скандалом перейшов у раменський «Сатурн».    

2007/2008   провівши вдалий сезон після повернення у Вищу лігу, всі розраховували на подальше покращення результатів. Але цього не сталось, «Карпати» опустились на дві сходинки і фінішували 10-ми. Цього сезону відбулось суттєве збільшення легіонерів - +5. Грузинський Воротар Георгій Ломая провів тільки півтори тайми у матчі з «Динамо», який львів’яни програли 7:3, і пропустив 4 голи. Підсилити захист були покликані білоруси Павел Кірількик  (провів 23 матчі і забив 2 голи, покинув команду в кінці сезону) та Олександр Юревіч (провів 10 матчів і повернувся назад в Білорусію). Молдаванин Сергій Лащенков (провів 21 матч, заробив 7 жовтих і 2 червоні карточки та став одним з головних учасників скандального матчу «Металіст» - «Карпати» (4:0), який був визнаний договірним).  Також рахувались у складі «левів» нігерійський півзахисник Тоні Алегбе  і македонський форвард Хрістіан Кіровскі але на поле вони жодного разу так і не виходили. Цього ж сезону прийшов в команду нападник Сергій Зеньов, який виступав у Львові до літа 2014 року. За цей час він зіграв 139 матчів і забив 23 голи.     

лащенков

2008/2009 після невдалого попереднього сезону керівництво клубу попрощалось із більшістю легіонерів. В команді залишились тільки Годвін і Зеньов. Також були запрошені два захисники – серби Іван Мілошевіч і Нєманья Тубіч. Обидва стали основними захисниками команди. Тубіч провів у Львові три сезони (50 матчів, 1 гол)  і був проданий в ФК «Краснодар»  за 1,06 млн. фунтів стерлінгів. Мілошевіч покинув Львів в 2013 році, встигнувши зіграти 116 матчів і забити 4 голи. Для підсилення атаки був запрошений Олександр Гурулі. Останній провів у футболці «зелено-білих» чотири сезони протягом яких 72 рази виходив на поле і забив 1 гол. За підсумками сезону команда фінішувала на 9 місці. 

2009/2010 за підсумками сезону «Карпатам» вперше з кінця 90-х вдалось пробитись в Єврокубки. Важливу роль у досягненні такого результату відіграли і легіонери, а саме Мілошевіч, Тубіч, Гурулі, Зеньов, Батіста, Годвін. Для підсилення середньої лінії в команду були запрошені - македонець Влад Лазаревскі та чорногорець Младен Кашчелан, проте, закріпитись в команді вони не змогли – Кашчелан взяв участь у 3 матчах, а Лазаревскі у 2.  

2010/2011 став одним з найуспішніших в новітній історії клубу. Команда пробилась у груповий турнір Ліги Європи і зберегла свої позиції в чемпіонаті України. Сезон став рекордним на той час по кількості легіонерів в команді – їх було 14. Воротарську лінію був покликаний підсилити македонець Мартін Богатінов, який за три сезони у Львові зіграв 42 матчі і запам’ятався не тільки ефектними сейвами, а й багатьма ляпами. В поточному чемпіонаті саме через позов Мартіна із «зелено-білих» зняли 9 очок. Появився в команді іспанський захисник Борха Гомес але стати основним він так і не зміг. Взявши участь у 25 матчах за два сезони був поданий в «Гранаду». Також в команду прийшов словенський захисник Грегор Балажиц, який став одним з лідерів команди в цьому сезоні. Загалом Грегор зіграв 79 матчів і забив 7 голів. Для підсилення лівого флангу атаки в команду був запрошений бразилець Даніло Авелар. Не дивлячись на те, що він зіграв тільки 23 матчі і забив 2 голи за два сезони, Авелар зарекомендував себе з найкращого боку і відправився, спершу по орендах, а потім був вигідно проданий в «Кальярі». Разом з Авеларом в команду прийшли ще два бразильці Тіаго Альберто і  Нено. Останній взяв участь тільки в одному матчі, а перший у двох. Для підсилення атаки був запрошений досвідчений румун Резван Кочиш але незважаючи на вдалу гру, після закінчення оренди він покинув команду. За час проведений у Львові зіграв 11 матчів і забив 2 голи. Суттєвим підсиленням для команди став Лукас Перес Мартінес, який за три сезони у Львові заграв 51 матч і забив 14 голів.  

2011/2012   після вдалих попередніх сезонів результати «Карпат» пішли на спад. До кінця сезону львів’яни стали одним з аутсайдерів і до останнього туру були на грані вильоту. Нестабільність у грі «зелено-білих» призвела до зміни великої кількості гравців. Цього сезону у Львові встановили рекорд – 18 легіонерів в заявці протягом сезону. У липні в команду прийшов молодий бразильський захисник Муріло, проте до кінця року не взяв участі в жодному матчі і покинув Україну. Взимку 2012 року для підсилення захисту в «Карпати» був запрошений молдавський захисник Вадим Болохан, але це не дало результату. Він провів тільки п’ять матчів і покинув команду в кінці сезону. Для налагодження гри в середині поля був запрошений бразильський плеймейкер Ерік де Олівейра. Він спершу не міг довго адаптуватись, а після шести зіграних матчів був переведений в молодіжну команду і самовільно покинув Львів. Протягом сезону взяв участь у семи матчах і забив 1 гол іспанський півзахисник Крістобаль Маркес. Розпочав свої виступи у Львові грузинський півзахисник Муртаз Даушвілі, на сьогоднішній день на його рахунку пів сотні зіграних матчів і статус одного з лідерів  команди. Не склалась у Львові доля ще трьох форвардів: естонець Тармо Кінк провів п’ять матчів і нічим не запам’ятався, аргентинець Херман Пачеко провів 6 ігор та 5 ігор зіграв білорус Андрій Варанков. 

2012/2013 незважаючи на зміну тренерів і хороший підбір гравців «Карпати знову боролись за виживання і фінішували на 14 місці. В цьому сезоні кількість легіонерів зменшилась на 1/3. До Львова на 4 матчі приїжджа скандально відомий польський захисник Якуб Тосік. Два матчі зіграв відомий чорногорський півзахисник Сімон Вукчевіч. Появився в команді черговий бразилець – півзахисник Марселіньо, який за два сезони проведені у Львові зіграв тільки 14 матчів і повернувся назад в Бразилію. Також не став своїм камерунський нападник Арманд Кен Елла, взявши участь протягом двох сезонів у чотирьох матчах і забивши один гол відправився в оренду. Лідерами команди цього сезону стали два нові півзахисники. Грузин Леван Кенія - провів 20 матчів, забив 3 голи і був вигідно проданий у німецьку «Фортуну». Боснієць Семір Штіліч провів 22 матчі, забив 1 гол, по завершенні сезону перебрався в турецький «Газіантепспор». 

 Семір Штіліч

2013/2014 новий сезон розпочався гучною заявою про виставлення на трансфер 19 гравців «Карпат». Частина з них продовжила виступати в клубі. Керівництво оголосили новий курс клубу на збільшення кількості українців в команді і власних вихованців. Тому кількість легіонерів зменшилась до 8 футболістів. Новим іноземцем в команді був тільки орендований у «Дніпра» Младен Бартуловіч. Хорватський півзахисник став одним з лідерів команди. Зіграв 23 матчі і забивши 7 голів. Також взимку 2014 року в команду повернувся блудний син Леонід Ковель, проте зіграти бодай один матч він так і не зміг. За підсумками сезону «зелено-білі» фінішували одинадцятими.

2014/2015 керівництво команди змінило вектор розвитку, тепер перевага віддається власним вихованцям. Тому в команді залишилось тільки два легіонери Балажиц і Даушвілі. Обидва є гравцями основи Грегор навіть став кращим бомбардиром команди в першій частині сезону. За наявною інформацією Балажиц вже покинув Львів, після закінчення контракту. Ще з літа російські клуби цікавляться Даушвілі. Так що в новий рік «Карпати» можуть увійти взагалі без легіонерів.

Сезон

Кількість легіонерів

Місце в чемпіонаті

1992

1

6

1992/1993

0

6

1993/1994

1

5

1994/1995

1

8

1995/1996

1

8

1996/1997

1

5

1997/1998

2

3

1998/1999

1

4

1999/2000

0

8

2000/2001

0

10

2001/2002

10

8

2002/2003

11

7

2003/2004

10

15

   2004/2005*

5

6

   2005/2006*

6

2

2006/2007

7

8

2007/2008

12

10

2008/2009

5

9

2009/2010

8

5

2010/2011

14

5

2011/2012

18

14

2012/2013

12

14

2013/2014

8

11

2014/2015**

2

13

* Перша ліга

**Сезон не завершено, зіграно тільки 14 турів із 26.

Іван Голац

Крім гравців легіонерів були у Львові і тренери іноземці.  За час незалежності «Карпатами» керували п'ять тренерів іноземців: Іван Голац, Олег Кононов, Павло Кучеров, Ніколай Костов, Ігор Йовічевіч. Серб Голац був першим тренером іноземцем у Львові. «Карпати» тренував з грудня 2002 року до серпня 2003 року.  Саме він готував команду до сезону 2003/2004, який завершився вильотом команди в Першу лігу. Білоруса Олега Кононова надовго запамятають у Львові. Період його роботи був одним з найуспішніших в історії «Карпат». Команда двічі фінішувала п'ятою та вийшла в груповий раунд Ліги Європи. Ще один білорус Павло Кучеров двічі був виконуючим обов’язки головного тренера в сезонах 2011/2012 і 2012/2013. Саме в цих сезонах львів’яни були на межі вильоту. В останньому сезоні передав управління командою болгарину Ніколаю Костову, який так і не зміг покращити результати команди. Від теперішнього тренера «зелено-білих» хорвата Ігоря Йовічевіча всі очікують куди більших результатів ніж від його колег-легіонерів. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: