Михайло СТАШКІВ: «Чистого спорту не буває в принципі»

12 грудня 11:33
Переглядів: 640
Default Image

На Перших юнацьких Олімпійських іграх в Сінгапурі львів’янка Оксана Райта стала бронзовою призеркою у стипль-чейзі (бігу з перешкодами) на 2 кілометри.

Для багатьох ця медаль українки стала сюрпризом. Навіть попри те, що за два місяці до Ігор львів’янка стала переможницею першості Європи серед юніорів у Москві, серед потенційних призерів Юнацької Олімпіади прізвища Райти не було. Спокійними та упевненими у запланованому результаті були лише самі автори цієї перемоги – спортсменка та її тренер Михайло Сташків. Це далеко не перший успіх Сташківа-тренера. У чому секрети його таємниць у «вирощуванні» чемпіонів, Михайло Сташків (на фото) розповів в інтерв’ю «Леополісу».

– У сучасному спорті відновленню та фармакологічній підтримці приділяють особливу увагу. Хто у вашій команді цим займається?

– Я сам. На рівні хорошого лікаря читаю кардіограму чи аналіз крові. У мене навіть є власний кардіограф. Чимало лікарів, з якими обговорював тему роботи серця та кардіографію, страшенно дивувалися, коли дізнавалися, що я не закінчував медінституту. Я не лікар, а професійний тренер. Але мені треба знати, чи добре я навантажив спортсмена, можливо, йому можна додати навантажень, а може, варто знизити темпи? Відповідь на ці питання дає кардіограма. До усього я доходив сам. На початках це був жах! Ніхто з лікарів на мої прохання проконсультувати не хотів і слова правди сказати. Але мені пощастило. У Стрийському парку, де ми тренуємося, полюбляв гуляти з онуками Юрій Колупаєв, зірка львівської кардіології і у минулому легкоатлет. Коли у мене виникали якісь запитання, він охоче ділився своїми знаннями, підкореговував мене.

Я сам дійшов до того, звідки і на який день у кардіограмі з’являється екстрасистола (понаднормове скорочення серцевого м’яза. – Авт.), як реагує конкретний спортсмен на різні види навантажень, як реагує серце на різні види роботи: бігові вправи по 200 м, по 800 м, по 1000 м, темповий крос тощо.

Я підготував 68 призерів СРСР, 60 з них входили до трійки найкращих і на «дорослих» чемпіонатах. Колись на першості Союзу серед юніорів у Кисловодську з 270-ти чоловік на старті усі призові місця посіли учні Сташківа. Знаєте, що мені після цього сказали? «Твое место в тюрьме!» Не могли повірити, що це можливо – набрати звичайних новачків і довести їх до такого рівня. Нас з учнями оточила поліція, і під конвоєм ми пішли на допінг-контроль. «Кому ви довіряєте?» – запитали мене. – «Келлі», – я назвав одного прибалтійського тренера, який, точно знав, не підсипле чогось у пробірки. Він провів тести – усе чисто. А всі думали, ми втікатимемо, наче останні злодюжки. Через тиждень нас запросили у Москву, начебто на тренувальний збір. А насправді відразу з літака дітей повели на ще один допінг-контроль. Після цього їм дали квиток на літак до Ленінграда. Там на них чекав ще один контроль. Увечері я зустрів їх у Львові.

Після цього нас визнали. До мене всі підходили з одним запитанням: «Ну, розкажи, що ти робив? Як тобі це вдалося?» А що я їм скажу? Сказав, що ми чесні. Порівняно з ними ми виглядали невинними ягнятами. У збірній Союзу вони робили зі спортсменами все, що хотіли. Хімічили, і у великих дозах. Головним завданням медиків було вивести з організму цю всю хімію до офіційних міжнародних стартів. Якщо рівень заборонених речовин усе ж перевищував норму, спортсменів за кордон не випускали. «Відмазка» була завжди одна: «Спортсмен травмувався і не встиг відновитися», або ж одвічне «через сімейні обставини». Деколи допінг-проби брали перед самим літаком – так практикувалося для тих спортсменів, у кого показники були на межі дозволеного. Якщо ж проби були позитивними, у слухавку з лабораторії лунало: «Привітайте з днем народження, – наприклад, Володю. Наш колектив щиро вітає». Це означало, що тому спортсменові бігти не можна. Але усе це не виняток з правила, характерний для якоїсь однієї системи. На цьому і досі весь світ стоїть.

Та навіть якщо грати чесно за правилами, все одно можна «залетіти». Купуєте ви, наприклад, один препарат, складові якого дозволені. А там виявляється, що препарат був підробленим, і деякі його складові зовсім інші, заборонені. Тому чистого спорту не буває в принципі. Я принаймні в це не вірю.

– Ваша вихованка Оксана Райта стала призеркою юнацької Олімпіади у стипль-чезі. Де у Львові ви тренуєте біг з перешкодами?

– У Львові немає елементарних умов для розвитку стипль-чезу. Про яму з водою можна лише мріяти. Ми тренуємося у Стрийському парку. Стрибаємо через… лавки. Позаду однієї лавки, що на центральній алеї, ми самі вирили яму. А потім її ретельно замаскували – «під архітектуру». Щоби вписати все це у рельєф, потрібно було вирівняти велику площу. Тож принесли камінь і пісок, а восени ще й засипали листям, щоби начальники не засікли (сміється). Коли падає дощ, яма наповнюється водою. У Львові води завжди вистачає. Наша яма навіть краща, ніж у суперників, які тренуються на стандартних спорудах. Принаймні корисніша для здоров’я: у моїх спортсменів не так відбиваються ноги. Ми приземляємося не на асфальт чи бетон, а на ґрунт. Так бережемо спину й ноги. Окрім ями, маємо ще два бар’єри. Я сам купив залізо, заплатив зварнику, вирив у парку ями, де ховаємо ці бар’єри. Після кожного тренування засипаємо усе це добро листям – щоби бомжі не знайшли і не здали на металолом. Нас усе це цілком влаштовує. Технічно Райта виходить з ями так, як найкращі кенійські аси, які перемагають на «Золотій лізі». І хто подумає, що яма для тренувань у нас саморобна? Як це не дивно, Стрийський парк мені імпонує. Маємо можливість тренуватися в манежі. Але там пилюка, інфекції. Нам добре й у парку. Якщо дощ, на ноги вдягаємо целофанові торбинки. Усім, хто у негоду бігає, рекомендую – ніколи не застудитесь.

Маю багато власних тренерських таємниць. Я не готовий ділитися ними з усіма. А в парку ніхто не підглядає за нами. Тому нам нема на що жалітися і нарікати. З приходом на посаду голови Львівської обласної федерації легкої атлетики Олега Нємчинова легкоатлетам стало жити краще. Він за нас стіною стоїть. Якщо у нас виникають труднощі, ніколи не відмовляє.

– Хто найбільше вплинув на становлення Михайла Сташківа як тренера?

– Я пройшов московську школу – науково-дослідний інститут фізичної культури. Їздив на тренерські курси та семінари до Великої британії й Німеччини, спілкувався з видатними людьми моєї професії. Але найбільше враження справив на мене лорд Кое. Незважаючи на гучні титули й належність до палати лордів, інженер за освітою Пітер Кое до тренерської роботи взявся сам: тренував свого сина Себастьяна Кое і зліпив з нього дворазового олімпійського чемпіона у бігу на 1500 м. Він вразив мене математичним розрахунком кожного окремого тренування й цілої системи підготовки.

Мені пощастило слухати лекції Кое та спілкуватися приватно. У нього я багато чого взяв такого, що й донині використовую в тренерській практиці. Окрім всього, мені імпонував і його спосіб подачі інформації. На лекціях в Бірмінгемі в присутності багатьох поважних осіб він не вважав за потрібне уникати міцних виразів. Якось, побачивши приголомшену публіку, лорд Кое сказав: «Речі слід називати своїми іменами. Чим швидше ви навчитеся це робити, тим швидше досягнете успіху». Я – моряк у минулому, тому такий підхід мені подобається. Ось у мене в машині диски лежать – «Североморские песни». Я цими піснями учням мізки промиваю. Там «не здаватися» і «знову в атаку» – ключові слова. Терпіти і нікого не боятися, перемога – це головна мета. Ці пісні допомагають готувати психіку до змагань. А в Німеччині мене вразила дисциплінованість. Хоча, як на мене, німці надто заорганізовані. Якщо у плані у них щось написано, значить, за будь-яких умов потрібно це виконувати. Щоправда, у них і умови всі є, щоб ці плани втілювати у життя…

– Багато тренерів стикаються з проблемою переходу юніорів у дорослий спорт. Чому багато талановитої молоді не уживається у дорослому спорті?

– Діти виростають і хочуть красиво жити. Якщо вони приходять з дискотек о третій-четвертій ранку, я не бачу сенсу далі їх тренувати. На цьому спорт завершується. А жаль. Зазвичай сил та потенціалу у них вистачає. Але, як показує досвід, перемагає кохання. Або ж комп’ютери чи дискотеки.

У цьому аспекті не можу не згадати про одного з найкращих своїх учнів – Андрія Булковського. Гарний був хлопець, охайний. За жінками не бігав. Вони самі переслідували його. І відмовити їм вдавалося не завжди. А це заважало тренуванням. Мотивація до тренувань у нього з’явилася лише з приходом у мою групу красуні Марини Рибкіної. Ця дівчина нікого не залишала байдужим. Мало того, що зовнішність у неї модельна була, та ще й начитана, цікава. Булковський не міг не звернути на неї уваги. А Марина йому сказала: «Заміж за тебе вийду тоді, коли виграєш два Кубки Європи». У майже малолітньому віці (йому тоді був 21 рік) Булковський на Кубку Європи обійшов усіх іменитих бігунів, чемпіонів та призерів Олімпійських ігор, зокрема іспанця Ферміна Качо, олімпійського чемпіона-1992. Булковський став першим спочатку на 1500 м, а за кілька днів побив Європу і на 800 м. Тільки-но ми повернулися в Україну, він відразу полетів до Львова, зранку пішов до РАГСу, написав заяву, і їх без черги (він динамовець, а військових обслуговують без черги) тут же розписали. Ось так. Булковський і після того непогано тренувався, але то було вже не те.

Михайло Сташків народився 16 жовтня 1943 року у Львові. Заслужений тренер України, відмінник освіти. Підготував понад десять призерів першостей Європи та світу з легкої атлетики (біг на середні та довгі дистанції). У “колекції” тренера понад 500 нагород чемпіонатів та Кубків України, СРСР, першостей Європи та світу. Найвідоміші вихованці: Андрій Булковський (триразовий чемпіон Кубка Європи, срібний призер юнацької першості Європи, рекордсмен України у бігу на 1500 м та 2000 м), Василь Цікало (бронзовий призер зимового Кубка Європи, срібний призер Кубка Європи серед юнаків), Ірина Євочка (чемпіонка світу серед школярів), Марія Василюк (восьме місце на чемпіонаті світу у напівмарафоні) та інші.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: