"Наступного разу ми обіграємо росіян"

12 вересня 20:23
Переглядів: 280
sulypa

Чоловіча та жіноча збірні України повернулися зі стамбульської Олімпіади з бронзовими медалями. Підсумки нашого виступу підбив капітан чоловічої збірної України, львів’янин Олександр Сулипа.

- Олександре, це була ваша перша Олімпіада в якості капітана нашої збірної і сходу команда виграла медаль. Однак у порівнянні з результатом дворічної давнини це невеликий крок назад. Чи вважаєте, що команда показала свій максимум?

 - Мені доводилося бути тренером збірної в 1998 році, але капітаном України на Всесвітній олімпіаді я є вперше. Ми були близькі до максимуму, вигравши дев'ять матчів, однак дві поразки не дозволили зайняти перше місце. Два роки тому для першого місця вистачило восьми перемог при трьох нічиїх, тут же цього результату вистачило для поділу першого місця! Ми проявили вольові якості, виграючи матч за матчем. Третє місце - по грі. Результат об'єктивний.

- Наскільки виправдала себе заміна Захара Єфименка на Андрія Волокітіна? Андрій приніс нам чимало очок, але саме його поразка призвело до невдачі в матчі з Росією. Чи можна сказати, що поки у Волокітіна пріоритет, і Захару потрібно відвойовувати місце в команді?

 - Це дуже складне питання. На даний момент Волокітін сильніше Єфименка, а всі решта приблизно одного рівня. Тому мені навіть важко одразу відповісти. У матчі з Росією не склалося: якщо б Андрій знайшов 44 ... Крd6! або зіграв би акуратніше в дебюті... Вважаю, що в даний момент Єфименко не був готовий до Олімпіади, однак він зіграє за збірну в майбутньому, я в цьому впевнений.

"Наступного разу ми обіграємо росіян"

 - Що відбувалося всередині команди після невдалих ключових матчів з Вірменією та Росією?

 - Ми, звичайно, розбирали програні матчі. Особливо з Росією - все ж основний удар нам завдав наш колишній співвітчизник Сергій Карякін. Я потім жартував, що він міг би не виходити на партію з нами. Ну а як у залі після матчу сидів наш лідер Василь Іванчук - це показували всі канали... Хвилин десять я його заспокоював, але потім зрозумів, що він хоче побути один. Він сидів і ніяк не міг заспокоїтися, що не виграв у лідера росіян Володимира Крамника. Знаєте, саме в цьому матчі у нас пішла гра і я зрозумів, що гравці на підйомі. Наступного разу ми обіграємо росіян.

- Ключовим для нас був матч з Китаєм, у якому навіть нічия залишала нас без медалей. Наскільки ви були впевнені в успіху перед початком матчу і що відчули, коли зрозуміли, що медалі у нас в руках?

 - Матч вирішував усе. Вдалося вгадати зі складом, але китайці не очікували саме цього варіанту складу. До того ж вранці у нашого Моїсеєнка піднялася температура до +38, але за іронією долі саме він повинен був відпочивати. У нас в команді професіонали, які звикли грати вирішальні партії. І коли вранці Василь побачив Волокітіна, який сумнівається у своїх дебютах, сказав наступне: "Андрію, випий краще з нами кави, розслабся, все вирішиться в грі, тобі потрібна енергія". Золоті слова лідера! Ну а як сам грав Іванчук в останній партії... Геніальна жертва коня і тури! У Василя горіли очі, і він заматував Ван Хао, який входить у двадцятку кращих в світі. Після цього я зрозумів, що китайська стіна падає. Крім того, перед партією Пономарьов замінив зручний стілець на звичайний дерев'яний - я подумав, що це не спроста. Підсумок - рахунок 3:1 на нашу користь, але матч був розгромним.

"Контракт у мене на рік з продовженням"

 - Олімпіада викликала чимало нарікань з боку учасників, і навіть церемонія закриття, по правді кажучи, була ганебною в тому плані, що ведучий не міг вимовити толком відомі прізвища.

 - Бачте, щось не вийшло в організаторів, але щось було добре: наприклад, зал для гри або безпека. Конферансьє не був, мабуть, знайомий з шахами, та й взагалі церемонія закриття розтяглася до 12 години ночі.

- Який досвід ви винесли для себе на цій Олімпіаді?

 - Я отримав безцінний досвід. Розумію головні критерії успіху, бачу, де можна підсилити гру. У мене багато робочого матеріалу, який треба розкласти по поличках. Нам треба навчитися менше програвати партій, і тоді ми зможемо повернути титул. Але головне - тренер також повинен вчитися. Далеко на старому багажі не виїдеш. Як мені сказали, я один з наймолодших капітанів з провідних збірних. Буду працювати над собою.

- На який термін розрахований ваш контракт тренера збірної? Чи будете ви його продовжувати на новий олімпійський термін?

 - Контракт у мене на рік з продовженням. Звичайно, все вирішує керівництво і я готовий виконувати будь-яку роботу, яку мені доручать в збірній. Користуючись нагодою, хочу подякувати Державній службі у справах молоді та спорту та президенту Федерації шахів України Віктору Капустіну за надану довіру і допомогу у підготовці до Олімпіади. Без цього нам важко розраховувати на медалі. Крім того, у нас був хороший керівник делегації Леонід Тимошенко, який оперативно вирішував усі питання.

- Які подальші плани нашої збірної?

 - Турнірний графік насичений. Іванчук 20 вересня відлітає в Лондон, майже всі грають у єврокубках в Ізраїлі у жовтні. Навряд-чи ми проведемо тренувальні матчі в цьому році. Крім того, Пономарьов та Іванчук потрапили в серію Гран-прі.

- До наступної Олімпіади в Тромсі два роки. Чи плануєте ви товариські матчі для перегляду нових кандидатів?

 - Так, ми плануємо тренувальні матчі в наступному році. Треба вже і молодь подивитися, як, наприклад, Ілля Нижник поведеться в команді? Напевно, ще з Польщею зіграємо матч. Ми зараз ведемо переговори з багатьма країнами. Крім того, у нас ще й командний чемпіонат світу в 2013 році - треба готуватися. Потрібно як мінімум три тренувальні збори. Це потрібно запланувати до кінця року.

"Політика – це не те, що підходить Каспарову"

 - Що можете сказати щодо преміальних за успіх на стамбульської Олімпіаді? Можете озвучити офіційні цифри чи це закрита інформація?

 - По-моєму, діє Указ Кабінету Міністрів щодо преміальних, проте точна сума мені невідома.

- По ходу Олімпіади відбувся конгрес ФІДЕ, на якому було оголошено про те, що Олімпіада-2016 та Кубок світу 2015 пройдуть в Баку. Чи були якісь ще важливі рішення?

 - За ходом Конгресу не слідкував, у нас були делегати від України. Однак заходив в тренерську комісію ФІДЕ, з якою співпрацюю. Відносно Баку, по-моєму, це хороший вибір. Треба давати новим країнам шанс. А ФІДЕ, мені здається, стала трохи інертною організацією.

- На Олімпіаді був присутній Гаррі Каспаров. Наскільки мені відомо, в 2014 році він має намір балотуватися в президенти ФІДЕ. Як ви на даний момент оцінюєте діяльність Гаррі Кімовича і чи може він послужити на благо шахів в якості чиновника, а не гравця?

 - Каспаров ніби підписав угоду з ФІДЕ. Особисто його я постійно бачив біля столиків лідерів, він уважно стежив за партіями. Мені здається, політика - це не те, що йому підходить. Але він може багато чого зробити для шахів. Каспаров дуже популярний в світі.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: