Нове видання про футбол!

25 вересня 09:27
Переглядів: 361
книга

Нещодавно в Польщі з під пера автора Павла Ґашиньского побачили світ два перші томи книжок з серії «Zanim powstała liga. Almanach rozgrywek piłkarskich w Polsce w latach 1919-1926». Пан Ґашиньскі на щодень працючи в архіві Яґельонського Університету, a у вільний від роботи час займається описами історії та подій польського футболу, який тісно пов’язаний з львівським. У розпочатій серії книжок прагне задокументувати кожен матч (товариський чи офіційний) розіграний на польській землі до створення державної ліги.

Джерелом його знань стали тогочасні періодичні видання (газети і журнали), завдяки яким і має народитися комплект із восьми томів. На сьогодні уже можна милуватися двома, які обіймають період 1919 і 1920 років. В 4 четвертому кварталі світ побачить третій том.

В історії польського футболу було багато клубів, які, на жаль, з тих чи інших причин зникли з футбольної карти. Для нас, галичан, найболючішою темою залишаються терени Галичини (Львів, Тернопіль, Станіславів, Стрий). Варто знати, що рік 1919, як і 1920 не належали до простих. Кулі «свистали» поміж нашими предками у всіх напрямках, а ще російська орда під керівництвом Будьонного намагалася захопити пів Європи. На щастя, з допомогою українців поляки все ж дали по-зубах знахабнілому ворогу і змогли зосередитися на копаному м’ячеві.

На сторінках цих видань краківський документаліст у деталях описав події розіграшу кубка Желєньского, який започатковано 1912 року. А розігрували його репрезентації Львова і Кракова. На вимогу організатора, команда, яка тричі переможе, навічно збереже цей приз у своєму місті. З роками такий самий аргумент для чемпіонів світу висунув і француз Жюль Ріме…

1919 року не виходила жодна спортивна газета, а ті суспільно-політичні, якщо і подавали інформацію про «footballowy match», то дуже скромно. Найчастіше обходилось кількома рядками. Добре, що тих газет не бракувало в жодному місті і навіть містечках, які збереглися у сховищах бібліотек. На жаль, не всі номери «дожили» до наших днів.

1920 року у змаганнях за звання чемпіона Польщі виступило два львівські клуби. У постанові Львівського Окружного Футбольного Союзу з дня 29 травня йшлося: «Встановлено поділ команд на класи. До класу «А» приділили («Поґонь», «Чарні», «Реверу» (Станіславів) і «Полонію» (Перемишль). Клас «Б» - «Гасмонея», «Лєхія», «Спарта», «Поґонь-2», «Чарні-2» (усі – Львів) та КС (Стрий). Згодом до них долучився ще (Жидівський Клюб Спортови).

У ті часи надзвичайно були популярними, так звані міжнародні матчі та поєдинки репрезентацій міст. Репрезентація Польщі щойно готувалася до свого дебюту на міжнародній арені. Також варто знати, що «великі» клуби у своєму арсеналі уже мати …стадіони з критими трибунами. Нехай і з дерева, але саме таким шиком могли похвалитися і «Чарні», і «Поґонь», і «Гасмонеї», а навіть скромна трибуна на українському «Соколі-Батьку».

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: