Павло Сіренко: "У професійному спорті дрібниць немає"

14 червня 09:15
Переглядів: 217
сіренко

До другої частини сезону «левів» готував новий тренер з фізпідготовки. Уродженець Львова Павло Сіренко ніколи раніше не працював у тренерському штабі зелено-білого клубу. Зараз впевнено можна сказати, що перші кроки нового наставника у «Карпатах» видалися доволі успішними. Міжсезоння – гарячий час для тренера з фізпідготовки, тому в коментарі Інформаційному центру ФК «Карпати» Павло Олександрович детально проаналізував роботу «зелено-білих» у минулому сезоні та пролив світло на важливі аспекти фізичної підготовки футболістів. 

– На початку нового року ви ввійшли до тренерського штабу «Карпат». Минуло достатньо часу для того, щоб підвести певні підсумки. Як оціните цей період?
– Починаючи співпрацю з «Карпатами» взимку, у мене не було й найменшого сумніву, що ми усе налагодимо. Я кажу «ми», оскільки при збалансованій і належній праці усіх без виключення ланок: футболістів, адміністративного сектору, працівників клубу, медичного та тренерського штабів, а також керівництва, можна виконувати будь-які завдання. 

– Піврічний період у «Карпатах» не минув без певних складнощів.
– Звичайно, вони мали місце, але ми стали єдиним цілим. Будь-яка команда може програти, проте, якщо у цій команді футболісти грають не лише за пункти в таблиці, а один за одного, відстоюючи честь рідного міста, то в суперників шансів стає набагато менше. 

– Загалом ви задоволені тим, як минули ці півроку?
– Це питання риторичне, оскільки я до мозку та кісток перфекціоніст і завжди намагаюся шукати і виправляти певні недоліки. Передусім, у своїй роботі. Я чудово розумію, що у професійному спорті дрібниць немає.

– Яку роль відіграє фізична підготовка у футболі загалом?
– Фізична підготовка – дуже широкий фронт діяльності. Можливо, комусь здається, що це лише вправи на тренажерах чи біг. Насправді потрібно дивитись більш глобально. На певних етапах підготовки вправам без м’яча ми приділяємо більше уваги, на інших менше, однак всі вони мають відповідати загальній концепції побудови тренувального циклу. Я маю на увазі, що вправи з м’ячем та іншої спрямованості мають відповідати одна одній і певні фізичні якості можна розвивати за допомогою ігрових вправ. Даному аспекту ми разом з Олегом Бойчишиним надаємо головну роль, повсякчасно балансуючи різними засобами. 

– Ваша комунікація з головним тренером – ключова річ в цьому аспекті.
– Стільки часу, скільки ми з тренерським штабом спілкуємося, плануючи і обговорюючи структуру тренувальних циклів, напевно, не приділяємо навіть своїм близьким (посміхається). Стосовно загального розуміння «фізичної підготовки футболіста» необхідно відмітити, що футбол з його повсякчасним ритмом зміни швидкості, напрямку і контакту з суперником, завжди надасть пріоритет у протиборстві краще фізично розвиненому, підготовленому футболісту, навіть при умові однакового технічного і функціонально оснащення. Існує хибна думка, що вправи в тренажерному залі можуть негативно вплинути на швидкість чи координаційні якості. Насправді усе залежить від того, яким чином змодельоване тренувальне заняття (побудова серії, кількість повторень, інтенсивність, відпочинок, вага). Ми категорично проти максимальної ваги в структурі даної роботи. На нашу думку, усі м’язи (під час тренування) мають отримувати «однаковий», рівномірний вплив. Ми можемо, наприклад, дати максимальну вагу у вправі «жим ногами лежачи», але ми не можемо дати максимальну вагу у вправі «зведення ніг» чи для м’язів спини чи живота. Це може призвести до негативних наслідків. Тому усі вправи з максимальними зусиллями ми моделюємо у тренуванні на полі, для найбільш широкого залучення важелів впливу, з різних положень та використовуючи спеціальний інвентар. До речі, також не можу не відзначити і злагоджену роботу медичного штабу, що чітко дає нам оперативну інформацію щодо стану гравців та системно проводить фармакологічні заходи щодо розвитку тих чи інших рухових якостей, знімаючи стан втоми чи перенапруження.

– Робота команди в другій частині чемпіонату. Виконали все те, що планували?
– Так! Команда на високому рівні пройшла зимові збори, результатами не усіх матчів ми залишились задоволеними, але, враховуючи те, що практично усі поєдинки ми проводили на фоні втоми, це дало нам можливість закласти фундамент на весь чемпіонат. Те, що стосувалось семиденних ігрових циклів – тут усе трохи інакше. Ми маємо лише декілька днів для максимального навантаження у їх середині, а до календарних зустрічей прагнемо підходити «на фоні свіжості». Важко було балансувати навантаження наприкінці чемпіонату, оскільки ми грали фактично одним складом і головним завданням було уникнення перевтоми.

– Ви тримаєте зв'язок з гравцями «Карпат» у відпустці? 
– Перед відпочинком усі хлопці отримали програму індивідуальної підготовки. Проте «втратити» функціонально і набрати зайвого», я впевнений, вони багато не встигли (посміхається).

– Якось ви сказали, що в роботі треба знаходити золоту середину у вимогах. У минулому році вам довелося бути диктатором чи ви здебільшого використовували метод пряників?
– Завжди намагаюся прислухатися до кожного футболіста. Хочу відзначити їхню професійність та подякувати хлопцям за розуміння наших вимог. Будь-яку думку при доступному обґрунтуванні свідома людина сприйме правильно. Наведу вам приклад. Ви, напевно, зауважили, що після матчів «Карпат» з певною групою футболістів (тих, які не грали або грали мало) ми виконуємо додаткову роботу. Звичайно, вона є складною. Проте всі розуміють завдання, які ми ставимо: врівноважити рівень тих, хто відіграв весь поєдинок або був поза грою, відпочити і в однаковому стані почати новий тренувальний цикл. Коли після матчу я ще не встигаю нічого сказати, а до мене підходять футболісти зі словами: «Ну що, працюємо?», я розумію, що нас чують.

– Ви пройшли з «Карпатами» зимові збори, попереду – літні. Футболісти не особливо люблять цей період. Однак чи можна сказати, що всі гравці «Карпат» працювали на максимумі і у вас немає нарікань?
– Можливо, якісь футболісти не люблять збори, але це точно не наші (посміхається). Наприклад, наші легіонери дуже швидко адаптувалися і я не бачу жодних відмінностей у співпраці з ними. Крім роботи з м’ячем, ми урізноманітнюємо засоби впливу: біг, аеробіка, аквааеробіка, тренажерний зал, вправи з компонентом статичної рівноваги, гімнастика, навіть тайбо. Прагнемо, щоб робота була ще й цікавою. 

– Відомо, що «Карпати» влітку проведуть три тренувальні етапи. В контексті фізичної підготовки – як будуть розподілені навантаження?
– Я вже казав декілька слів стосовно нашої праці на зборах. Додам лише, що на першому етапі зборів ми запланували розвиток загальної, координаційної, силової витривалості, 50% вправ буде виконуватись без м’яча; другий етап зборів присвячений розвитку швидкісної витривалості, а заключний етап – швидкості і силі. Виключення в роботі матиме лише Родріго Варгас, оскільки він нещодавно грав за збірну Болівії і план його підготовки буде корегований.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: