Після Євро…

23 вересня 15:55
Переглядів: 4241
vorota

Стадіонів для професіоналів забагато, для любителів — замало?

Пристрасті навколо Євро-2012 угамувалися, і тепер час спокійно подивитися, що ми отримали в підсумку, і як цим розпорядитися. Про ситуацію з аеропортами «Газета» вже писала, тож сьогодні поговоримо про стадіони. До чемпіонату планували, крім будівництва головного стадіону «Арена-Львів», реконструювати кілька тренувальних: «Україну», «Скіф», «Сокіл» і «Юність». І, власне, перший конфуз трапився саме з ними: команди, які брали участь у Євро-2012, відмовилися проводити тренування в Україні. Як наслідок — із реконструкцією єдиного державного стадіону в цьому переліку — «Скіфу», який належить Львівському державному університету фізкультури, — уже не поспішали, її і досі не завершили.

Цікаво інше: хоча на стадії підготовки до чемпіонату і міські, й обласні чиновники охоче роздавали коментарі щодо реконструкції та будівництва стадіонів, тепер охочих прокоментувати ситуацію ні на площі Ринок, ані на Винниченка, 18, знайти не вдалося. Чиновники аргументували це тим, що головний стадіон — «Арена-Львів» — у державній власності, решта — у приватній, отож, мовляв, вони тут ні до чого. Найоригінальнішими були представники львівської мерії, які зазначили, що обидва комунальні стадіони — «Україна» та «Сокіл» — перебувають в оренді, відповідно, у ФК «карпати» та ФК «Львів», отож це запитання до орендарів, а не до чиновників.

Із цієї ж причини дізнаватися бодай приблизну кількість стадіонів і як саме їх використовують, довелося з інших джерел. Зокрема, «Вікіпедія» нарахувала у Львові 14 стадіонів, де тренуються професійні спортсмени, однак її дані є неповними, адже не враховано всіх спортивних арен вищих навчальних закладів. Утім із тих стадіонів можна виокремити три — «Арена», «Україна» та СКА, — де, в принципі, можна проводити професіональні футбольні матчі. Однак перша проблема — у Львові немає стількох професіональних футбольних команд, а якщо точніше: то нині вона фактично одна — «Карпати». Щодо другої, ФК «Львів», то вона припинила виступи «до кращих часів». Стосовно стадіонів, то в найгіршому стані нині перебуває СКА, який потребує реконструкції. З іншого боку, який сенс її проводити, якщо все одно немає команди, що могла б на ньому виступати?

Хоча у Львові збудовано новий стадіон — «Арена-Львів», однак «Карпати» і далі грають на старій-добрій «Україні». Начебто через «нефартовість» нової арени. Зі свого боку, можемо припустити, що президент клубу Петро Димінський з якихось причин не говорить публічно, чому саме відмовляється перейти на новий стадіон. Зрештою, це його право.

І тепер залишається головний стадіон — «Арена-Львів», який збудували на околиці міста. До кінця року на ньому проводитиме матчі ужгородське «Закарпаття-Говерла», однак що буде потім — невідомо. Цього тижня там відкрили модерний картодром, однак чи користуватиметься картинг популярністю в нашому місті — запитання без відповіді. Також на стадіоні час від часу проводять концерти та форуми — у його приміщеннях є кілька сучасних конференц-залів. Однак черги зірок світового класу, які прагнули б виступити на новому майданчику, поки що непомітно. Понад те, адміністрація арени якось заявила, що має намір запросити до виступів на ньому регбійну команду. Враховуючи мізерну популярність цього виду спорту в Україні, така заява здається дещо дивною. Мабуть, одна з основних проблем нового стадіону — він, фактично, в полі, без регулярного транспортного забезпечення.

Власне, є два варіанти перебігу подій: або у Львові почне інтенсивно розвиватися професіональний футбол, а для цього потрібен розвиток потужного бізнесу, а головне — платоспроможний глядач, або ж нас очікує шлях Португалії. До чемпіонату Європи 2004 року там теж набудували стадіонів, на підготовку до Євро ця країна витратила 5 млрд. євро, натомість заробила лише 400 млн. Тепер португальці не можуть дати собі ради зі стадіонами: вони і хотіли комусь їх продати, однак ці споруди нікому не потрібні. Врешті, економісти кажуть, що це стало однією з причин економічної кризи в цій країні.  

Для Газети

Ярослав Грисьо, голова Федерації футболу Львівщини

У Львові немає «безгоспних» стадіонів — кожен має якогось власника, дуже часто — приватного. Здебільшого їх використовують за призначенням: там або виступають професійні спортсмени, або ж тренуються діти зі спортивних шкіл. Якщо говорити про стадіони, призначені для професіональних змагань — «Арена-Львів», «Україна» та СКА, — то їх цілком достатньо, хоча останній потребує реконструкції. Однак це не загальнодоступні стадіони. Щодо решти: в нас, якщо не помиляюся, щонайменше сім дитячих футбольних шкіл, ну а враховуючи те, що на одному стадіоні не можна тренуватися більш ніж вісім годин на тиждень, то наявних майданчиків замало. До того ж протягом кількох останніх десятиліть, окрім «Арени-Львів», не збудували жодного стадіону, передусім я говорю про загальнодоступні. Можливо, річ у тім, що його утримання — доволі дороге задоволення — щонайменше 500 тисяч гривень на рік. Стосовно стадіонів, які використовують не за призначенням, то у Львові проблеми є хіба що з одним — «Кінескопом». Його кілька разів перепродували, теперішні власники, наскільки мені відомо, за кордоном, і про їхні плани щодо арени нічого не знаємо. Стадіон зачинено, на ньому не проводять жодних заходів — ані змагань, ані тренувань.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: