Початок: спорт - це ...

11 липня 02:04
Переглядів: 2360
Default Image

Отак відразу й не придумаєш нічого однозначного, в голові зринає багато варіантів, визначеннь цього слова - спорт. Будь-яке з них претендує на пальму першості але жодне не є цілковитим. Давайте звернемось до вікіпедії і дізнаємось що ж таке СПОРТ.

Спорт (англ. sport, походить від давньофранцузьського фр. disport — «дозвілля», «розвага») — організована за певними правилами діяльність людей, що полягає в зіставленні їх фізичних та інтелектуальних здібностей, а також підготування до цієї діяльності і міжособові відношення, що виникають в процесі гри.

Коротко, спорт - це змагання за певними правилами та підготовка до цих змагань. Часто, спорт служить розвагою для глядачів.

Зазвичай спортом є специфічний вид фізичної або інтелектуальної активності, яку здійснюють з метою змагання, а також поліпшення здоров'я, отримання морального і матеріального задоволення, прагнення до удосконалення і слави, покращення навичок.

Спорт ділиться на аматорський і професійний. Професійний спорт є важливою частиною індустрії розваг. За великими спортивними змаганнями спостерігають тисячі глядачів на трибунах стадіонів та спортивних залів і мільйони телеглядачів.

Види спорту

Види спорту поділяються на індивідуальні й командні. Окремо виділяють розумові види спорту й технічні види спорту. До розумових видів спорту належать різного роду настільні ігри. В технічних видах спорту використовуються різноманітні механізми й машини: мотоцикли, автомобілі, літаки, моторні човни, тощо.

Олімпійські види спорту

Із виникненням олімпійського руху види спорту, що входять до програми Олімпійських ігор мають особливий статус і в першу чергу фінансуються на державному рівні. Деякі види спорту визнані олімпійським комітетом, хоча й не входять до програми Олімпійських ігор.

До олімпійських видів спорту належать легка та важка атлетики, плавання та інші водні види спорту, такі як стрибки у воду, гімнастика, різні види єдиноборств: бокс, боротьба, дзюдо, таеквондо тощо, фехтування, кінний спорт, стрілецький спорт та стрільба з лука, велоспорт, веслування, вітрильний спорт та деякі види популярних ігрових видів спорту, а також сучасне п'ятиборство - вид спорту, вигаданий засновником олімпійського руху П'єром де Кубертеном.

До програми зимових олімпіад входять різні види лижного, ковзнярського, санного спорту, біатлон, а також деякі види ігрових зимових видів спорту.

Неолімпійські види спорту

Серед видів спорту, які не входять до програми олімпіад, є чимало професійних видів, що користуються великою популярністю в окремих країнах:бальні танці, крикет, регбі, американський футбол, гольф, багато різновидів вітрильного спорту, багато видів єдиноборств, технічні види спорту, екстримальні види спорту. Здебільшого ці види спорту мають солідну фінансову базу, приваблюють багато глядачів та увагу телебачення.

Технічні види спорту

Серед технічних видів спорту головне місце відіграють мото- та авто-перегони, використовуюються також і інші технічні засоби: моторні човни, літаки, моторні сани тощо. Кільцеві автоперегони проводяться на спеціально сконструйованих трасах. Найпопулярніші з них Формула 1, Наскар, 24 години Ле Мана збирають гігантську телеаудиторію. Ралі - перегони важкими трасами. До цього класу перегонів належать класичне ралі та різні ралі-рейди.

Єдиноборства

Існує велике різноманіття єдинобортсв, окремі серед них (бокс, боротьба, дзюдо, таеквондо) отримали статус олімпійського виду спорту. Серед єдиноборств велика кількість національних видів боротьби та бойових мистецтв.

 • Армійські одноборства
  • Бойовий Гопак
  • Рукопашний бій
 • Народні одноборства
  • Бойовий Гопак
 • Оздоровчі бойові комплекси
  • Ушу
 • Інші
  • Капоейра

Ігрові види спорту

Ігрові види спорту, як індивідуальні, так і командні привертають найбільшу увагу засобів масової інформації й користуються популярністю у глядачів та вболівальників. До індивідуальних ігрових видів спорту належать ігри з ракеткою: теніс, настільний теніс, бадмінтон, ігри з м'ячем: гольф, боулінг, різноманітні різновиди більярду, тощо. Часто такі види спорту мають також парний або командний варіанти.

Найбільші глядацькі аудиторії приваблюють командні види спорту: футбол та його різновиди (регбі, американський футбол, австралійський футбол), крикет, бейсбол, баскетбол, хокей, волейбол тощо.

Розумові види спорту

До розумових видів спроту належить значна кількість настільних ігор; шахи, шашки, го, рендзю, сьоґі, сянці, мають спортивний статус деякі з картярських ігор та азартних ігор: бридж, покер, нарди.В 2008 році відбулися перші Всесвітні ігри з розумових видів спорту - аналог Олімпійських ігор.

Інші популярні настільні ігри: доміно, маджонг, реверсі, лото / бінго, гральні кості, колекційні карточні ігри, настільні рольові ігри, монополія, вікторини, мають менш виражений спортивний статус.

Популярність

Асоціація сприяння міжнародному руху "Спорт для всіх" (TAFISA), яка представляє робочу групу комісії Міжнародного олімпійського комітету, оголосила перелік 20-ти найпопулярніших і наймасовіших видів спорту у світі. Це дослідження TAFISA провела у 200 країнах. Перше місце в рейтингу посіла легка атлетика, якою займаються 9,6 % населення планети. Друге місце дісталося футболу — 8,4 %, а третє — плаванню (8,1 %).

До переліку не включили інтелектуальні види спорту на кшталт шахів і бриджу.

Найпопулярніші та наймасовіші види спорту в світі
№ у поз. Вид спорту у відсотках
від усіх,
хто займається
1 Легка атлетика (ходьба, біг) 9,60 %
2 Футбол 8,40 %
3 Плавання (в тому числі дайвінг) 8,10 %
4 Йога 7,40 %
5 Велосипедний спорт 6,40 %
6 Баскетбол 5,70 %
7 Волейбол (в тому числі пляжний) 5,40 %
8 Аеробіка 5,30 %
9 Теніс 4,90 %
10 Бодібілдінг 4,70 %
11 Гольф 4,50 %
12 Спортивні танці 3,80 %
13 Лижний спорт 3,40 %
14 Єдиноборства (вільна, греко-римська боротьба, бокс, дзюдо, ушу, карате, джиу-джитсу) 3,40 %
15 Настільний теніс 3,10 %
16 Спортивне орієнтування (туризм) 3,00 %
17 Національні види спорту 2,7 4
18 Скелелазіння 2,60 %
19 Роллер-спорт 2,0 4
20 Екстремальний спорт 1,10 %

Організація спорту

Спорт здебільшого організований за системою спортивних клубів, які надають професійним спортсменам та аматорам послуги, забезпечуюючи їх спортивними спорудами, залами, інвертарем та тренерами.

В СРСР спортивні клуби були об'єднані в спортивні товариства, здебільшого за профспілковим принципом. Ця система збереглася в Україні, хоча виникають нові форми надання населенню спортивних послуг та організації професійного спорту.

Важливе значення для розвитку спорту високого рівня має спонсорство. Відомі спортсмени отримають значну частину своїх прибутків від реклами.

Студентський спорт

Спортсмени здебільшого молоді люди, часто студенти, і спорт має велике значення в їхньому житті. Університети багатьох країн встановлюють спеціальні стипендії для студентів-спортсменів, які беруть участь в університетських змаганнях, відстоюючи честь свого закладу. В США змагання між університетами з баскетболу, бейсболу, американського футболу чи хокею майже не поступаються популярністю професіональним лігам.

На міжнародному рівні проводяться Універсіади - змагання для студентів, аналогічні Олімпійським іграм.

Проблеми

Розвиток професійного та напівпрофесійного спорту, його популярність у глядачів, високі гонорари, призвели до бажання серед атлетів і тренерів добитися успіху будь-якою ціною. В кінці XX-го стотіття виникли проблеми з масовим вживанням спортсменами допінгу - медичних препаратів, які сприяють покращенню спортивних результатів, хоча можуть мати негативні наслідки в майбутньому й пошкодити здоров'ю. Для боротьби з допінгом в олімпійських видах спорту створена Всесвітня антидопінгова асоціація (ВАДА). Однак в сучасну епоху бототьба з допінгом перетворилася в наукове змаганням між ВАДА та хімічними лабораторіями виробників медикаментів, що мають потенціал покращити результати спортсменів. Сучасний спорт високих досягнень неможливий без фармакологічної підтримки, медикаментів, які дозволяють спортсменам зняти напруження з організму після виснажливих тренувань. Границя між дозволеними та забороненими хімічними речовинами часто дуже невизначена, що призводить до регулярних допінгових скандалів, особливо у видах спорту, які вимагають виносливості, наприклад, велоспроту й плавання, або великої cили м'язів (важка атлетика, спринт).

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: