Разом з Україною починає свій рух до сонця і тернопільський "Колос"

02 грудня 18:30
Переглядів: 213
МЕНДУСЬ

Про найважливіші проблеми та перспективи Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства “Колос” – інтерв’ю з головою цієї громадської організації Олександром МЕНДУСЕМ.

- Зараз в Україні на часі процес реалізації територіально-адміністративної реформи і децентралізації. Як це стосується “Колоса” і використання його кадрового потенціалу?

МЕНДУСЬ: – “Колос” завжди був незамінним кадровим ресурсом для обласних і районних управлінь фізичної культури і спорту, а сьогодні ситуація потребує активно залучати наших спортсменів, що закінчили кар’єру, до тренерської та керівної роботи. Від цього буде користь і для спортивної сфери, і для самих спортсменів, які передаватимуть молоді свій досвід. Такі кадри, особливо із гарною освітою, є найкращим прикладом для своїх вихованців, а також важливим чинником гармонізації колективів, в яких вони працюють. У колосівців є величезний потенціал, який потребує реалізації, тому їх важко змусити весь день сидіти за комп’ютером, підбиваючи підсумки змагань. Вони постійно вносять пропозиції для удосконалення роботи і покращують її. Приміром, у вінницькій СДЮСШОР “Колос” майстер спорту міжнародного класу Марина Самборська повернулась після закінчення кар’єри у школу, яка її виростила, і успішно готує спортивну молодь разом із досвідченим тренером Віктором Постемським. Ще один приклад – мсмк Наталя Сорокіна, чемпіонка світу серед ветеранів, яка разом із Володимиром Прошиним постійно готує перспективних легкоатлетів. Цей ентузіазм – така “хвороба”, яка із людиною на все життя, вона спонукає працювати заради інших попри всі труднощі, особливо, якщо у людини вже є успішний досвід виховання юних спортсменів. Чи візьмемо Вінницьку спеціалізовану дитячо-юнацьку школу волейболу, де мізерна ставка зовсім не є адекватною до колосальних зусиль тренерів, які виховують чимало нових зірок. Але вони витрачають свій вільний час і щодня працюють із дітьми, і стабільно досягають хороших результатів на рівні чемпіонатів України. “Колос” конструктивно співпрацює з владою, тому що це визначає якість нашої роботи, а іноді й просто дає можливість вижити. А з іншого боку, якщо ми просто зігнемо голову, і будемо робити все так, як нам пропонують, то дуже швидко свою діяльність завершимо…

- В Україні значно підвищено оплату праці деяких новоутворених структур, приміром – патрульних підрозділів поліції. Чи не “світить” таке підвищення колосівцям, яких через величезний обсяг роботи і мізерну платню можна назвати “чорноробами” спортивної сфери України?

- Висловлю свою думку як громадянин. Зміни необхідні, причому кардинальні і термінові, але вони потрібні насамперед працюючим і освіченим спеціалістам, про кого держава просто забула. Ну не може тренер із вищою освітою відпрацьовувати на усі 100%, маючи 24 групи по 15 дітей, і отримувати при цьому зарплату 1600 грн.! Людина повинна отримувати такі кошти, на які, принаймні, вона могла б просто вижити, це ж елементарно… Але реформи у спортивній сфері все-таки відбуваються. Зокрема, створено робочу групу із відпрацювання нової концепції вітчизняного спорту, куди залучені авторитетні фахівці, які здатні запропонувати суспільству ефективні підходи щодо розвитку і масового, і великого спорту. Окрім концепції, готується до розгляду “наверху” і конкретна програма розвитку з урахуванням потреб усього українського суспільства. Це означає, що тільки-но відбудеться покращення загальної ситуації у державі, такі напрацювання дуже стануть у нагоді для капітальної реконструкції всієї галузі фізичної культури і спорту в Україні.

- Відомо, що Ви, Олександре Петровичу, вважаєте конкуренцію ефективним чинником розвитку “Колоса”, та й загалом спорту…

- У спорті повинна бути конкуренція, це вічний двигун спортивного життя, без неї спортивні змагання утратять всю свою привабливість. Приміром, народний депутат Іван Спориш якось сказав мені, що в його сільгосппідприємстві у селі Високе було аж сім волейбольних команд, і всі вони успішно грали у чемпіонаті Томашпільського району. Для чого йому, небідній людині, це потрібно? Виявляється, є від цього і пряма економічна вигода, тому що люди, які втягуються у цю конкуренцію, краще не тільки грають, але й працюють. І будьте певні, якщо вони самі знаходять час для тренувань, наступного разу вони вже не бути останніми. Так що конкуренція – найкращий стимул зростання і для “Колоса”, і для України загалом.

- Сьогодні успішну взаємодію “Колоса” і НОК України, напевно, можна є прикладом конструктивних стосунків спортивних структур. НОК стабільно допомагає в організації колосівських змагань, натомість “Колос” справно готує спортсменів-олімпійців, які виборюють нагороди Ігор. Що можна сказати про таку співпрацю, адже на горизонті вже чіткі обриси Олімпіади-2016 у Ріо-де-Жанейро?

- Популяризація олімпійського руху – один із напрямків роботи нашої організації, в рамках якої Центральна рада, а також обласні і районні організації ВФСТ “Колос” активно співпрацюють з осередками Національного олімпійського комітету. У підготовці олімпійського резерву НОК розраховує на найкращих вихованців наших ДЮСШ і СДЮСШОР. До речі, вже у самій назві СДЮСШОР закладено, що спортивна дитячо-юнацька школа готує резерви саме для олімпійських команд України. Ця співпраця взаємовигідна і НОКу, і “Колосу”, а “Олімпійські уроки”, “Олімпійський тиждень”, “Олімпійське лелеченя” – це шанс для тисяч юних спортсменів добре показати себе перед найкращими тренерами, а потім займатись спортом на більш високому рівні. У цих акціях виявляються таланти з народу, частина з яких виростає до світових зірок. Для нас важливо, що НОК високо оцінює нашу роботу з підготовки юних зірок. Олімпійські ігри – це захід, заради якого об’єднуються зусилля усіх спортивних структур. Справа честі “Колоса” – довести підготовку своїх лідерів до високого міжнародного рівня, який дозволив би їм отримати ліцензії. До речі, 26 листопада, ми обговорювали ці напрямки на Президії ЦР ВФСТ “Колос”, і підтримали кандидатів від “Колоса” на участь в Олімпійських іграх, щоб вони могли виступити там якомога краще.

- Чи можна сьогодні говорити про кількість кандидатів від “Колоса” на участь в Олімпіаді?

- Поки що коло претендентів по видах спорту тільки формується, тому сьогодні “Колос” проводить експертну оцінку шансів наших спортсменів на ліцензування та оцінює їхні шанси вибороти олімпійські нагороди. За традицією, є так звана елітна група і олімпійський резерв. Першою групою займається не тільки “Колос”, але й інші структури, тому ці спортсмени для якісного виступу забезпечені, як правило, усім необхідним. На завершальному етапі підготовки основні кошти держбюджету вкладаються через Мінмолодьспорту. Надіємось, що на Олімпіаді-2016 в Ріо-де-Жанейро представники “Колоса” і взагалі спортсмени України виступлять не менш успішно, ніж чотири роки тому у Лондоні.

- Повертаючись до засідання Президії Центральної ради, чи можна сьогодні, наприкінці року, говорити про перспективи стабільного старту “Колоса” у новому олімпійському 2016 році?

- Ми виконуємо рішення ІХ з’їзду Всеукраїнського ФСТ “Колос”, який відбувся цього року, в контексті цього на Президії розглядалося два головних напрямки. Перша з них – реорганізація структури і органів управління Центральної ради та реорганізація ШВСМ, друга – збереження структури і адаптація нашої роботи до територіально-адміністративної реформи в Україні. Ми напрацювали інструменти її реалізації і розробили план заходів. Ця робота передбачає перезавантаження та кардинальну зміну іміджу нашої структури, а також навчання з підготовки кадрів для переходу “Колоса” до нових ефективних методів роботи. Окрім цього, у “Колосі” працює спеціальна експертна комісія, яка оцінює якість роботи усіх структурних одиниць нашої організації. На Президії також відзначено, що поступово формується нова стратегія розвитку “Колос”–2020″ як елемент реалізації стратегії “Україна-2020″, ініційованої свого часу Євросоюзом… Цей крок дозволить нашому товариству бути у сучасних умовах конкурентоздатним, причому оновлення стосуватиметься і керівних структур, і низової ланки. З метою удосконалення нашої роботи передбачено провести навчання у всіх обласних організаціях ВФСТ “Колос”. Ще одна тема Президії – реорганізація системи управління спортивних об’єктів, які належать “Колосу”. Ми націлюємо керівників колосівських підприємств на те, щоб через 3-4 роки вони були готові до будь-яких різких змін, які час від часу відбуваються в Україні.

- Про які ще важливі питання йшлося на цьому заході “Колоса”?

- Новий стратегічний напрямок – гранти. Вирішено, що у Центральній Раді буде експерт, який формуватиме нову стратегію розвитку “Колоса” та координуватиме роботу спеціалістів з технології написання і захисту грантів. Це – вимога часу, адже гранти сьогодні є важливим елементом економічного зростання і спортивної сфери, і загалом росту України як держави. Саме 2016-й рік стане визначальним у становленні і дієздатності нової стратегії і модернізованої структури Всеукраїнського ФСТ “Колос”. Дуже важливо, як буде діяти цей новий підхід в умовах адміністративно-територіальної реформи, де, приміром, замість одного району з’явилось чотири об’єднані сільські території, одна з яких матиме функцію адміністративного центру. Сьогодні “Колос” має свої осередки у всіх областях, і нам важливо налагодити ефективні взаємовигідні стосунки у нових умовах соціально-територіального розподілу України. Саме взаємовідносини з місцевою владою, офіційно прописані у статуті конкретної території, великою мірою і визначатимуть розвиток фізичної культури і спорту. Є надія, що цей новий підхід сприятиме покращенню спортивної роботи на місцях аж до найвіддаленішого села. Сьогодні треба змінити психологію і сам підхід до спортивної справи, і забути, що усе залежить тільки від Києва, від рішень “зверху”. Ми будемо націлювати представників “Колоса” у будь-якій територіальній громаді на занесення у її статут пункту про те, що одним з пріоритетів розвитку будь-якої сільської/селищної громади є здоров’я і фізичний розвиток його мешканців. Після цього “Колос” планує підписати угоди з міністерствами АПК, Мінрегіонрозвитку, Мінмолодьспорту та усіх, які мають відношення до розвитку спортивної інфраструктури у цих населених пунктах. До речі, працюємо і над новим сайтом товариства, де буде представлена робота усіх обласних і районних організацій “Колоса”, щоб користувач мали змогу її оцінити…

- На якому етапі перебуває процес повернення спортивних об’єктів “Колоса”, свого часу незаконно відібраних у товариства?

- На VІІІ і ІХ з’їздах товариства прийняті рішення про повернення у власність наших господарських об’єктів. На прикладі “Колоса”, а також на моєму особистому прикладі, ми й отримаємо реальну відповідь, чи справді оновлюється, чи стає прозорішою і об’єктивнішою українська Феміда… Тут наша позиція незмінна: все незаконно відчужене майно не тільки повинно належати товариству, але ще й – обов’язково ефективно і по-господарські використовуватись.
Резюмуючи нашу розмову, скажу, що ми у “Колосі” розуміємо необхідність дуже швидкої адаптації до процесів адміністративно-територіальної реформи, перерозподілу влади та зміни управлінських структур, хоча б тому, що все це є реаліями сьогоднішньої України. Але у нас є і своє бачення шляхів впровадження ефективної спортивної структури. Рівень розвитку нашого товариства тісно пов’язаний із загальним розвитком держави, тому я впевнений, що гірше, ніж сьогодні, вже не буде. Ми досягли економічного дна, і поступово із відновленням економіки разом з Україною починає свій рух до сонця і “Колос”. Поки що ніхто не може точно спрогнозувати, яким саме буде це зростання, але у разі пробуксовки реальних реформ, профанація, хаос та амбіції, які сьогодні стрімко погіршують рівень життя громадян, просто розвалять Україну.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: