Революційний футбол. 20 потенційних змін до правил

30 жовтня 13:19
Переглядів: 215
Правила

Пенальті без пауз, система фіксації голів, спрей для встановлення стінки - вже стали реальністю. На які ще зміни та модифікації футбольного статуту слід чекати вболівальникам?

Перший офіційний звід футбольних правил було затверджено англійцями 7 грудня 1863 року. В них не було згадки про пенальті, про жовті і червоні картки, заміни, номери на формі, офсайд і деякі інші принципи гри, які сьогодні здаються канонічними. Більш того, команди в ті часи грали без центральної лінії поля і сіток на воротах, поперечку заміняла мотузка чи стрічка, а суддя виконував свої обов’язки, перебуваючи за межами ігрової площі.

У 1886 році чотири британські асоціації (англійська, шотландська, валлійська та ірландська) створили Міжнародну раду футбольних асоціацій (IFAB – International Football Association Board). Відтоді і до нині саме цей орган відповідає за формування футбольних законів. Заснування IFAB посприяло тому, що вже наприкінці XIX – початку XX ст. було введено більшість відомих сьогодні правил гри. Але на цьому Міжнародна рада не спинилася. Прагнучи вдосконалити гру і добитися максимальної справедливості кінцевого результату матчів, ІFAB до наших днів ще неодноразово робила різноманітні поправки і відверто революційні нововведення.

Та як би не старалися футбольні чиновники, спорт номер один досі має чимало недоліків і приводів для суперечок. До того ж, сама гра не стоїть на місті і регулярно потребує адаптації правил під сучасні реалії. Як наслідок – міжнародні футбольні органи останнім часом дедалі більше приділяють уваги обговоренню можливих змін до регламенту, збираючи всілякі «круглі столи» та семінари за участю колишніх гравців і провідних європейських тренерів.

Мозковий штурм під час таких зібрань дозволив згенерувати вже велику кількість пропозицій, які покликані зробити гру мільйонів ще видовищніше, ще краще. До вашої уваги найцікавіші ідеї модифікації футбольних правил, які найближчими роками можуть втілитися у життя.

1. Відміна «правила виїзного голу»

На думку багатьох фахівців, положення футбольних правил, яке надає перевагу команді що забила більше голів у гостях, давно застаріло. Воно було актуальне в ті часи, коли подорож забирала дуже багато сил у футболістів, якість газонів на стадіонах суттєво різнилася, а вболівальники фактично не мали змоги вибратися на виїзний матч. Сьогодні ж фактор власного поля не має такого великого значення, а саме «правило виїзного голу» лише змушує господарів поля грати з оглядкою на власні ворота, адже ціна пропущеного голу є дуже високою.

До того ж, у певних випадках дане положення взагалі граничить з абсурдом. Так, у 2003 році в півфіналі Ліги чемпіонів зійшлися дві міланські команди, що виступають на одному стадіоні. Обидва матчі завершилися внічию – 0:0 і 1:1. В результаті до фіналу пробився «Мілан», який забив «Інтеру» формально гостьовий гол на «Сан-Сіро».

Вперше «правило виїзного голу» було застосовано у Кубку володарів кубків в сезоні 1965/1966. До того, за умови нічийного результату після двох матчів, команди виявляли сильнішого на нейтральному полі, або кидали монетку.

2. Можливість оскаржити суддівське рішення

Не цураються футбольні експерти позичати ідеї і з інших видів спорту. Так, наприклад, сьогодні широко обговорюється можливість введення правила, за яким тренери зможуть один раз на тайм запросити відеоповтор епізоду, де на їх думку суддя прийняв невірне рішення. Подібне правило вже діє в американському футболі і тенісі, де така можливість використовується лише в серйозних епізодах, які можуть вплинути на підсумковий результат зустрічі. У футболі такими елементами вочевидь можуть стати призначення пенальті, видалення футболіста або фіксація офсайду.

Опоненти введення відеоповторів говорять про те, що це буде уповільнювати темп гри. Але, враховуючи те що сьогодні дискусії футболістів з арбітром після суперечливих епізодів тривають по 1-2 хвилини, то даний недолік потенційного нововведення не виглядає достатньо переконливим. До того ж, обов’язки перегляду епізодів можуть бути довірені запасному судді, який знаходиться поруч з тренерами і має зв'язок з головним рефері. Тоді дана опція тренерів вирішуватиметься досить оперативно.

3. Відміна потрійного покарання за «фол останньої надії» у штрафній площі

Футбольна громадськість не перший день досить жваво обговорює можливість відміни потрійного покарання за «фол останньої надії» в межах штрафної площі. Як доводить практика, санкції у вигляді червоної картки, пенальті і дискваліфікації в більшості випадків виглядають дуже суворими і суттєво б’ють по амбіціях команд на матч.

Франц Беккенбауер, перебуваючи у комісії ФІФА з розвитку футбольних правил до ЧС-2014, вже робив офіційну заяву з цього приводу. У ній він зазначив, що червоною карткою повинні каратися лише дуже грубі порушення і навмисна гра рукою. В інших випадках, на думку німця, можна обмежитися жовтою карткою і пенальті. І хоча ІFAB відповідних змін до правил наразі не прийняла, подібна поправка цілком може з’явитися під час найближчого засідання Міжнародної ради.

4. Тайм-аути

Ще одним елементом запозиченим з інших видів спорту можуть стати тайм-аути. Ми не одноразово бачили як команди після перерви між таймами змінювалися до невпізнання і радикально перевертали хід гри. Тож, невеличкі паузи на прохання тренерів можуть стати дуже дієвим інструментом в арсеналі наставників.

Тут як і у випадку з відеоповторами постає питання про збиття темпу гри, але ж матчі і сьогодні частенько перериваються під час сутичок, травм, потрапляння димових шашок на поле тощо. І після цього команди нормально продовжують гру. Тож дві перерви по 2-3 хвилини навряд суттєво вдарять по динаміці. До речі, ідею тайм-аутів активно просуває Жозе Моурінью.

5. Три тайми

Обрання Катару в якості місця проведення ЧС-2022 стало каталізатором нової ідеї. Замість традиційних двох таймів по 45 хвилин пропонується поділити матч на 3 відрізка по півгодини. Головною причина є нелюдська спека, яка спостерігається у Катарі влітку. Температура повітря в тіні сягає +45 градусів, і зрозуміло, що видовищність мундіалю в таких умовах ризикує зрівнятися з партійними зборами 70-х років.

Варто зазначити, що ідея розбиття ігрового часу на три тайми виглядає життєздатною і без прив'язки до безжалісного катарському клімату. Медики стверджують, що формат «3 по 30» є оптимальним з точки зору людської фізіології. Футболісти будуть менше втомлюватися, а значить, швидкість гри повинна зрости. Крім того, поява другої перерви приверне в футбольну індустрію додаткові інвестиції від рекламодавців.

6. Перехід на «чистий ігровий час»

Невдоволення тренерів і футболістів через непропорційну компенсацію ігрового часу можуть призвести до переходу на «чистий ігровий час». Тайми можливо трохи скоротяться, але це на думку фахівців дозволить вирішити проблему навмисної затримки часу і несправедливості випадків, коли при трьох доданих хвилинах матчу команда пропускає вирішальний гол вже на 90+4-й або ще пізніше. В даному контексті є навіть пропозиція переходити на «чистий ігровий час» у заключні 10-15 хв., з відповідним оголошенням по стадіону і вмиканням зворотного відліку.

7. Скасування додаткового часу

Футбольні функціонери вже давно і всерйоз розмислюють над скасуванням додаткового часу, щоб у випадку нічийного результату футболісти одразу ж пробивали серію пенальті. До такого кроку підштовхують ті обставини, що під впливом відповідальності за результат команди у додатковий час більше думають як не пропустити ніж як забити. До того ж, додатковий час частенько перетворюється на фестиваль травм і м'язових судом.

8. Зменшення кількості гравців в овертаймах

Свою ідею вирішення недоліків додатково часу висловив Луї ван Гал. Голландець пропонує прибирати з поля по одному гравцю кожні 5 хвилин додаткового часу. Так на 115 хвилині матчу повинно залишитися 6 гравців у кожній команді, що дозволить футболістам значно легше діставатися чужих воріт і вирішувати долю зустрічі у додатковий час. Також наставник «МЮ» стверджує, що за таких умов на перше місце виходитимуть тактичні рішення тренерів і це внесе свою родзинку в овертайми.

9. Футбольні буліти замість пенальті

Той же ван Гал у якості пропозиції змін до правил згадав досвід США у визначенні переможця при нічийному результаті, який американці застосовували нетривалий час в 60-х роках минулого сторіччя. Тоді Футбольна федерація Сполучених Штатів взяла на себе ініціативу ввести у внутрішньому чемпіонаті «шотаути» замість після матчевих пенальті.

Суть новаторського рішення була такою: м'яч встановлювався на відстані 35-ти ярдів (32 м) від воріт і футболіст був вільний вразити ворота яким завгодно способом, але протягом п'яти секунд. Дехто намагався дійти до воріт і обвести воротаря, деякі гравці добігали до лінії штрафної і били звідти, хтось, прагнучи застати голкіпера зненацька, бив з дальньої дистанції. Подібний прийом, як відомо, нині використовують у хокеї, де це зветься булітом.

Та незважаючи на те що раціональне зерно у міркуваннях янкі було (виконати своєрідний буліт куди складніше, ніж пробити пенальті, значить, перемагають не ті, кому більше пощастить, а ті, хто краще грає), американська федерація вирішила не виділятися і досить швидко повернулася до загальноприйнятих у світі правил. Сьогодні ж міжнародні футбольні органи повертаються до вирішення проблеми присутності у післяматчевих пенальті великої долі фарту і розглядають американський досвід як реальну альтернативу 11-метровим ударам.

10. Аут ногами

Ще одну ідею Луї ван Гал висловив на цьогорічному семінарі елітних тренерів під егідою УЄФА. Голландський фахівець запропонував вводити аути ногами. Таким чином, вкидання із-за бокової лінії перетворюється на повноцінний стандарт, а стандарти у сучасному футболі приносять багато голів. Тож на переконання ван Гала таке нововведення значно підвищить видовищність футболу і загальну результативність матчів.

11. Пас воротарю під забороною

Відсоток людей, які дивляться на екран всі 90 хвилин матчу, постійно знижується. Все більше вболівальників гру слухають, а погляд переводять лише після того, як коментатор напружує голосові зв'язки. Паралельний серфінг в Інтернеті або спілкування з друзями куди важливіше інертної перепасовки на зеленому газоні.

Враховуючи зазначене, не дивно що футбольні чиновники бажають заборонити футболістам віддавати паси хоча б на воротаря. У 1992 році IFAB з тих же міркувань заборонило голкіперам брати м’яч у руки від «своїх». Тепер кіперів взагалі хочуть позбавити права брати участь у контролі м’яча.

12. Додаткові бали за різницю голів

Арсен Венгер вже давно висловлює ідею нараховувати додаткові бали за забиті голи. Наставник «Арсенала» пропонує додавати командам по одному очку за кожні три голи переваги над суперником. Так, перемога з різницею у 3 м’ячі принесе переможцю 1 додатковий пункт, а перемога з різницею у 6 м’ячів дозволить команді набрати 2 заохочувальні бали.

Такий підхід нарахування очок повинен додатково мотивувати команди на атакувальні дії і зробити групові етапи змагань та національні чемпіонати більш непередбачуваними.

13. Штрафні удари без стінки

Король футболу Пеле давно ратує за пробиття штрафних ударів без стінки, як у пляжному футболі. Завдяки цьому правилу гравці зможуть бити по воротах без перешкод, а отже ймовірність взяття воріт зростає у декілька разів.

14. Правила для святкування голів

Незабаром Міжнародна рада футбольних асоціацій може внести поправки у правила святкування взяття воріт. Цілком імовірно, що футболістам заборонять демонструвати свою радість від забитого голу виконанням кульбітів і сальто.

До таких обмежень спонукає нещодавній випадок в індійському чемпіонаті, коли футболіст Пітер Біаксангзуала помер в лікарні від травми хребта, отриманої під час святкування забитого голу. Трагедія сколихнула спортивну громадськість. Багато експертів вимагають від IFAB змін правил святкування голу.

15. Білі, помаранчеві та блакитні картки

Яскравими прихильниками ідеї додаткових карток є Мішель Платіні і П’єрлуїджі Колліна. Президент УЄФА пропонує ввести білу картку, яка діятиме поряд з жовтою та червоною, а демонструватиметься футболістам, які занадто емоційно оскаржують рішення судді. Є також пропозиція демонструвати білі картки симулянтам. Гравець, який отримав білу картку повинен відбути покарання у вигляді видалення з поля на 10-15 хвилин.

Голова суддівського комітету УЄФА і куратор суддівського корпусу України П’єрлуїджі Колліна запропонував ввести у футбольні правила помаранчеву картку, яка б теж означала видалення гравця з поля на певний час.

«Вона б підійшла для тих випадків, коли червона картка – занадто суворе покарання, а жовта – занадто м'яке», – пояснив Колліна.

Автор ідеї блакитної картки – Руї Мансіо – президент однієї з регіональних ліг Португалії. На його думку блакитні картки повинні використовуватися, як покарання гравців за нецензурні вислови під час матчу (як на адресу судді, так і при спілкуванні з суперником чи партнерами). Руї Мансіо вважає, що подібна поправка повинна бути внесена у правила хоча б для молодіжних складів команд.

16. Відеофіксація положення «поза грою»

Все той же Луї ван Гал запропонував рішення проблеми людського фактору при фіксації офсайду. Голландець пропонує прибрати лайнсменів, поставити на кожну половину поля окремого суддю і забезпечити їх зв’язком з арбітрами, які біля комп’ютерних моніторів відстежують положення «поза грою» завдяки спеціалізованим камерам. При цьому арбітри біля моніторів повинні мати змогу оперативно переглянути повтор суперечливого епізоду і винести правильне рішення. Для цього повинна бути створена кнопка, яка миттєво виводитиме на екран останні 5-10 секунд запису.

17. Додатковий гравець для слабаків

Два роки тому норвезька футбольна асоціація виступила з ініціативою щодо введення дуже цікавого правила. Було запропоновано узаконити право команди, що програє з різницею в чотири м'ячі, випустити на поле додаткового, 12-го футболіста. Така поправка повинна вирішити проблему матчів топ-команд з відвертими аутсайдерами, де інтрига фактично відсутня.

Але даний проект вочевидь повинен бути допрацьований, адже він абсолютно не враховує двох суттєвих факторів. По-перше, команда яка демонструє якісний і результативний футбол не повинна нести покарання у вигляді чисельної меншості. По-друге, не потрібно бути провидцем щоб зрозуміти, що домінуюча сторона з часом просто почне зупинятися на трьох забитих м'ячах.

Таким чином, ідея стимуляції команди що програє з різницею у 4 м’ячі безсумнівно є досить цікавою і перспективною, але навряд вона повинна реалізовуватися за рахунок сильної сторони. Тут доцільніше було б ввести систему нарахування балів, дзеркальну тій, що пропонує Арсен Венгер. Тобто за від’ємну різницю м’ячів знімати додаткові бали: 0:3 – мінус один, 0:6 – мінус два і т.д.

18. Футбольний нокаут

Окремі представники норвезької асоціації пропонують також внести на розгляд IFAB проект про введення правила нокауту – при розриві в шість м'ячів матч припиняється. Можливо, це більш життєздатна ініціатива норвежців. Приниження нокаутованої команди настільки велике, що вона напевно буде всіма силами чіплятися, щоб дограти матч до кінця. Відповідно глядачі бачитимуть справжню боротьбу навіть за рахунку 5:0.

19. Додаткові заміни в овертаймах

У 2012 році конфедерація КОНКАКАФ, яка включає в себе країни Північної і Центральної Америки, а також деякі острівні держави Карибського архіпелагу, запропонувала своє нововведення. Вона виступила з ініціативою дозволити командам проводити додаткові заміни в овертаймі. Було відзначено, що це може позитивно позначитися на здоров'ї гравців. Однак IFAB відхилила цю пропозицію.

Сьогодні ж ці зміни набули нової актуальності. Влітку на Кубку світу тренери неодноразово підкреслювали необхідність додаткових замін в овертаймах, а вже у вересні, на семінарі елітних тренерів УЄФА, було вирішено знов подати цей проект до Міжнародної ради. Пропонується дозволити одну чи дві понаднормові заміни у додатковий час.

20. Понаднормова заміна травмованого воротаря

Ще одну пропозицію у футбольне законодавство вніс Арсен Венгер. Він заявив, що командам слід дозволяти міняти воротаря, який отримав травму, навіть якщо ліміт замін вичерпаний.

«Уявіть собі ситуацію: збірна Англії веде у фіналі чемпіонату світу 1:0, але на 80-й хвилині воротар отримує травму голови, а замін більше немає. Не думаю, що хтось буде проти додаткової заміни. Або ви пропонуєте поставити у ворота, наприклад, правого захисника і закінчувати матч вдесятьох? Або ви готові взяти на себе відповідальність і залишити травмованого воротаря в рамці?

Я думаю, що подібного роду обставини є винятковими, адже воротар – це особлива позиція, що не впливає безпосередньо на ігровий процес. Так невже не можна замінити одного голкіпера іншим, навіть якщо замін більше немає?» – аргументує своє бачення французький наставник.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: