Сьогодні у Львові відзначають 117 річницю першого футбольного матчу в історії України та Польщі

14 липня 12:20
Переглядів: 291
Default Image

Святкування розпочнеться о 16 год. з різноманітних забав для львів’ян та гостей міста та відбуватиметься в Стрийському парку поряд з пам’ятником першому футбольному матчу на території України.

Музичний супровід забезпечить оркестр Академії Сухопутних військ ім. гетьмана П. Сагайдачного та гурт Йорий Кльоц. Завершиться захід показом фільмів та унікальних світлин спортивної Галичини кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Основною ж подією заходу стане реконструкція першого футбольного матчу, який вперше зіграли команди Львова та Кракова товариства «Сокіл» 14 липня 1894 року.

«Наприкінці ХІХ століття футбол ще не був знайомий львів’янам. Копали м’яча без знання правил і засад гри. Футбольне поле будувалося дуже швидко – достатньо було вставити в землю дві палиці з прапорцями, віддаленими одна від одної на відстані 12 кроків, і ворота готові. Ігрове поле вимірювався 80-90 кроками. Кутових, вільних, штрафних, одинадцятиметрових чи аутів не практикувалось, але була людина, яка стежила за «порядком гри», – суддя. Місцева сокільська молодь з весни 1894 р. почала інтенсивно тренуватися, аби як слід приготувати свою команду до спортивного свята. Отож студенти-соколи Львова, з ініціативи краківських студентів, планували провести перший, як тоді писали “footballowymatch”, згідно з англійськими правилами. Історична подія відбулася під час Другого польського сокільського злету. Документаліст львівської «Погоні» Рудольф Вацекписав у своїх «Спортивних спогадах» про цей історичний матч, що14 липня, в суботу, перед вільними гімнастичними вправами, на поле, спеціально приготовленому на виставковій площі, у присутності кількох тисяч глядачів вийшли дві команди: краківська – в синіх гімнастичних штанях і львівська у – попелястих, але обидві – в білих сорочках, на ногах спортовці мали мешти. Швидко з’ясувалось, що футболісти майже не розумілися на грі. Зате добре усвідомили мету, яка зводилась до того, щоб увігнати м’яча між прапорці противника», - розповів спортивний журналіст, історик футболу Олександр Паук.

Героєм дня і тим хто забив перший гол став львівський студент Володимир Хомицький, який отримавши від партнера м’яча на правому боці поля, відважився на дальній удар. М’яч полетів у ціль поміж прапорці. Сталося це на 6 хвилині поєдинку.

«Футболістів» змінили інші більш шановані спортсмени щоб демонструвати гімнастичні вправи та вміння будувати всілякі «живі вежі». Проте саме ця знаменна подія і цей львівський матч спричинилися до популяризації футболу, який на Галичині називали копаним м’ячем. З 1903 р. у Львові почали утворюватись один за одним спортивні клуби, які представляли польські, чеські, німецькі, єврейські та українські осередки, в яких провідну роль відігравав футбол», - додав Олександр Паук.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: