Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів третього туру Ліги Парі-Матч

03 серпня 16:04
Переглядів: 227
ступар

Марно чекати, що бодай один тур чемпіонату України пройде ідеально з точки зору суддівської роботи. Але третій тур Ліги Парі-Матч, на щастя, обійшовся без грубих суддівських помилок та скандалів. Хіба що в матчі "Сталь" - "Зоря" стався неприємний інцидент, спровокований в тому числі і арбітром. Про цей епізод, а також про всі інші резонансі моменти за участю арбітрів, розповідає експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

Мирослав Ступар. В якості вступного слова скажемо, що у арбітрів наче вичерпався ліміт червоних карточок та одинадцятиметрових ударів. Жодного вилучення та пенальті в цьому турі не було. Хоча, підстави для них були.

"Сталь" - "Зоря" 2:0
Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Хмельницький)

Мирослав Ступар. Коли я побачив склад "Зорі", то зрозумів, що луганцям важко буде щось протипоставити "Сталі", яка в минулих двох турах показала достатньо змістовну гру і потерпала від помилок арбітрів, які призначали одинадцятиметрові у її ворота. В цьому матчі теж були моменти, по яким до Жабченка є питання.

23-я хвилина. Іван Петряк зазнав ушкодження, тож Юрій Вернидуб був змушений готувати заміну. Арбітр, втім, довго не дозволяв увійти Луканову в гру і саме в цей час, коли "Зоря" перебувала в меншості, "Сталь" забила гол.

Мирослав Ступар. Принцип Fair Play повинні сповідувати команди, але й арбітр мусить відчувати ситуацію. Петряк отримав травму в боротьбі з гравцями "Сталі" (порушення правил там не було) і змушений був покинути поле. "Зоря" залишилася в меншості, але вже готувала заміну. І от коли Луканов вже був готовий вийти на поле, Жабченко мусив бути уважнішим і повинен був дати можливість луганській команді провести заміну якнайшвидше. Нажаль, Анатолій цього не зробив (хоча, можливість була) і в якраз коли "Зоря" перебувала в меншості, "Сталь" забила гол. Тільки через дві хвилини після того Жабченко дозволив Калініну увійти в гру. Емоції і обурення Вернидуба зрозуміти можна. Це не просто момент, коли команда хотіла зробити заміну. Команда залишилася в меншості і мусила робити заміну. Тут вже арбітр мусив сповідувати принцип Fair Play. Неприємна ситуація, яку Жабченко спровокував сам.

72-а хвилина. "Сталь" відбилася від подачі кутового, м’яча винесли на половину поля лугаців у напрямку Кулача; Владислав на швидкості оббігав Калініна та Ярмаша, але останній завалив опонента на газон. Жабченко покарав Григорія жовтою карточкою.

Мирослав Ступар. Воротар "Сталі" на виході зіграв кулаком в м’яч, далі захисник "Сталі" Воронін вибив шкіряного на чужу половину поля у напрямку Кулача. Владислава опікали Калінін та Ярмаш, проте швидкий Кулач, демонструючи велике бажання, випереджав захисників і міг вийти віч-на-віч з воротарем "Зорі". Ярмаш, бачачи це, з порушенням правил зупинив нападника, руками поваливши Кулача на землю. Жабченко фол зафіксував, але жовта карточка виглядає "блідим" покаранням в цій ситуації. Адже захисник фолом зупинив форварда, який мав реальну можливість реалізувати свій момент.

80-а хвилина. Ліпартія прорвався лівим флангом, втік від Кравченка, але, увійшовши до володінь Паньківа, після контакту з тим же Кравченком впав на газон. Арбітр гри не зупинив.

Мирослав Ступар. Ліпартія на лівому фланзі прокинув м’яч, набрав швидкість, але перед самим кутом штрафного майданчика Кравченко відверто штовхнув Ліпартію в спину. Джаба на ногах встояв, зробив ще кілька кроків у штрафний майданчик, після чого Кравченко ще "додав", рукою штовхнувши опонента в спину. Жабченко був в прекрасній позиції і, вважаю, чітко бачив цей момент; але чому не зреагував на це порушення Кравченка, я не знаю.

"Чорноморець" - "Динамо" 0:2
Головний арбітр – Юрій Мосейчук (Чернівці)

Мирослав Ступар. Гра не була простою. Зустрічалися дві різні за класом команди, але те, з якими емоціями, характером і азартом грав "Чорноморець", можуть взяти собі за приклад інші команди. Кількість попереджень говорить, що була безкомпромісна гра, а ті епізоди, які Мосейчук намагався погасити превентивними методами, все рівно викликали емоції.

9-а хвилина. Микола Морозюк від кутового прапорця розіграв м’яч з партнером, отримав передачу в штрафному майданчику, вступив в єдиноборство з Петьком і впав на газон. Арбітр порушення правил з боку захисника "Чорноморця" не зафіксував.

Мирослав Ступар. Морозюк розіграв кутовий, відкрився, отримав передачу і в штрафному майданчику прокинув м’яч повз Петька, після чого зіткнувся з захисником "Чорноморця". Важко однозначно сказати, чи був тут фол з боку Петька. Мосейчук розцінив цей епізод як ігровий, хоча кульбіт, який здійснив Морозюк після зіткнення з опонентом, більше говорив про наявність порушення правил.

"Ворскла" - "Дніпро" 1:1
Головний арбітр – Костянтин Труханов (Харків)

Мирослав Ступар. Була принципова гра двох представників України у єврокубках. Пропущений "Дніпром" гол все таки додав гостям наснаги і вони зуміли зрівняти рахунок. По фолам, по кількості попереджень видно, що "Дніпро" – більш технічна команда, адже полтавчани не завжди в межах правил зупиняли опонентів. І Труханов за це карав полтавчан: у "Ворскли" 27 порушень, у "Дніпра" – чотирнадцять. По жовтим карточкам – 4:2. Десь були неоднозначні рішення Труханова в елементарних ситуаціях, дрібні помилки, але вони на хід гри і результат матчу не вплинули.

"Металург" - "Волинь" 0:2
Головний арбітр – Ярослав Козик (Закарпатська область)

90+3-я хвилина. Микита Татарков на швидкості прийняв м’яч, увійшов в штрафний майданчик "Волині", але після зіткнення з Гол Шішом упав на газон. Арбітр одинадцятиметровий удар не призначив.

Мирослав Ступар. Здавалося, що все йде до логічного завершення гри, але на третій компенсованій хвилині, коли Микита Татарков увійшов до штрафного майданчика і Гал Шіш там його спіймав на стегно, арбітр повинен був призначати одинадцятиметровий удар. Це елементарне порушення правил. Нажаль для Татаркова, арбітр прийняв інше рішення і матч закінчився з рахунком 0:2. Зрозуміло, що 0:2 чи 1:2 – невелика різниця, але для арбітра ФІФА така помилка в простій ситуації недопустима. Це несерйозно.

"Металіст" - "Олександрія" 1:1
Головний арбітр – Сергій Бойко (Київ)

Мирослав Ступар. Я дивився матч "Аполлон" - "Габала", арбітром на якому працював Сергій Бойко. Хочу сказати, що події в тому поєдинку не вплинули на Бойка і в матчі між "Металістом" та "Олександрією" він виглядав достатньо впевнено. При тому, що це була цікава, непроста гра. Бойко її провів на хорошому рівні.

Матч на Кіпрі Сергій теж добре відсудив – за виключенням кінцівки поєдинку. На Кіпрі дуже непросто судити, зважаючи на те, як там поводяться вболівальники. Це мені нагадує ситуації, коли ми судили матчі на Кавказі.

Все ніби йшло нормально, але на останніх хвилинах пішла подача у штрафний майданчик "Аполлона", суперники боролися за м’яч, прозвучав свисток, яким Бойко ознаменував призначення одинадцятиметрового. В тій ситуації у арбітра були тільки формальні підстави для призначення пенальті. Такі моменти бувають в кожному матчі по кілька разів - найбільше під час розіграшів стандартних положень. Я вже не говорю про чемпіонати Англії, Нідерландів, де таких моментів безліч і арбітри на них не реагують. Але тут Бойко наважився зафіксувати фол, проти якого господарі довго протестували.

"Габала" пробила пенальті, після чого команди відіграли ще дві хвилини. А потрібно було компенсувати ще той час, який був затрачений на пенальті – то приблизно чотири хвилини. При тому, що Бойко всього компенсував п’ять хвилин. Тобто, після голу "Габали" команди мали відіграти ще як мінімум чотири хвилини. Але дограли стільки, скільки дограли. Бойко матч закінчив і в супроводі охоронців та стюардів швиденько сховався в підтрибунному приміщенні. Думаю, цей матч буде предметом засідання УЄФА з питань поведінки глядачів, які кидали на поле різні предмети, а також арбітражу Бойка.

"Шахтар" - "Говерла" 2:0
Головний арбітр – Олександр Дердо (Одеська область)

90+1-а хвилина. Віктор Коваленко отримав м’яч на підступах до штрафного майданчика "Говерли", на швидкості увійшов до нього, прокинув шкіряного повз Ягодінскіса і упав. Арбітр показав гравцю "Шахтаря" жовту карточку за симуляцію.

Мирослав Ступар. Коваленко на швидкості увірвався до штрафного майданчика, проти Віктора грали двоє захисників і в момент, коли Коваленко хотів прокинути м’яча повз Ягодінскіса, захисник носком доторкнувся до шкіряного. Коваленко відчув подих опонента і картинно упав. Дердо справедливо показав Віктору жовту карточку за симуляцію, на що півзахисник "Шахтаря" зреагував дуже спокійно.

"Олімпік" - "Карпати" 0:1
Головний арбітр – Олександр Головков (Луганська область)

Мирослав Ступар. Гра без моментів, нудна. Якось так виходить, що на цьому стадіоні (НТК ім. Віктора Банникова - прим.) гра завжди беззуба. Чотири справедливі попередження гравцям "Карпат" – більше в цьому матчі нічого такого, що варте уваги, не було. Львів’яни проявили більше бійцівських якостей, забили гол і втримали переможний рахунок.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: