Василь Швед: "Дай Бог, всі троє синів вийдуть одночасно в футболках "Карпат"

05 травня 10:19
Переглядів: 626
швед

Екс-нападник львів'ян Василь Швед розповів про свого 17-річного сина Мар'яна, який зараз виходить на перші ролі в команді Ігор Йовічевіча.

- Василь, після того як за головну «зелено-білу» команду почав грати Мар'ян, можна говорити про таке явище, як «Карпати» - в житті сім'ї Шведів ... - звернувся до батька 17-річного форварда кореспондент.
- Можна сказати, що з 2001-го футбольний клуб «Карпати» і сім'я Шведів йдуть однією дорогою. Спочатку я грав у «Карпатах», тепер там виступає син. І грає Мар'ян в «зелено-білих» кольорах клубу з шести років. Ось і виходить, що карпатівська сім'я і родина Шведів йдуть по життю як друзі.

- У «Карпатах» ви дебютували в 28 років, в статусі кращого бомбардира другої ліги, будучи вже досвідченим і зрілим футболістом, «обстріляним» в турнірах різних ліг і першостей. Якщо ж говорити про Мар'яна, то шлях до команди Прем'єр-ліги він подолав екстерном: з дитячо-юнацького футболу - відразу в дорослий ...
- Що стосується мене, то, звичайно, в «Карпати» я прийшов уже досвідченим гравцем. І все ж, коли опинився в першій команді клубу з колективу другої ліги, відчув, що різниця між футболом, в який грають у вищій лізі, і тим, в який грають команди нижчих дивізіонів, є, і до того ж велика. Тому дуже вдячний тодішнім тренерам і гравцям за те, що вони прийняли як рівного. Це для мене було дуже важливо. Від мене вимагалося лише професійне ставлення до футболу. Це і дозволило досягти того результату, який у мене був у львівській команді.

Мар'ян теж, прийшов в першу команду не відразу. Він подолав усі етапи, клубної школи, і в турнірах U-19 пограв. Ну а тепер починається доросле життя. А зараз в чемпіонаті більше уваги звертають на своїх вихованців. Мабуть, своєю працею, майстерністю і професійним ростом він і привернув увагу тренерського штабу головної команди. Сподіваюся, що на тій дорозі, по якій йде, Мар'ян і надалі прогресуватиме.

- Якими якостями повинен володіти професійний футболіст?
- Перш за все - це бажання грати. Я, коли з Мар'яном розмовляв, та й зараз, коли розмовляємо, весь час запитую: чи хоче він грати у футбол. Що ж стосується суто футбольних якостей, то тут багато можна перераховувати: і те, що він повинен професійно ставитися до своєї справи, і те, що повинен досконало оволодіти технічними і тактичними навичками і багато іншого.

- До речі, про бажання грати. В одному зі своїх інтерв'ю ви висловили думку, що далеко не всі легіонери в українському футболі стовідсотково віддаються футболу. У той час як свої гравці, які демонстрували б куди більшу самовіддачу, не мають достатньо практики і можливостей для професійного зростання.
- Моє бачення таке: легіонер, в першу чергу - це людина, яка приїжджає заробляти гроші. Я не кажу, що іноземних футболістів не повинно бути в командах. Але це мають бути гравці значно більш високого класу, ніж місцеві футболісти та клубні вихованці. Тоді ті ж вихованці матимуть приклад для наслідування. Свої футболісти повинні працею на тренуваннях, в іграх доводити і собі, і керівництву, що вони потрібні команді і хочуть чогось добитися в цій короткій футбольного життя. А футболісти, які поставили перед собою мету, повинні йти до неї по обраному шляху.

- Як то напередодні свого сорокаріччя ви сказали, що всі ваші голи - пам'ятні, але гол своєї мрії - ще не забили. Минуло три роки. Мрія здійснилася?
- Мабуть, ще ні. Але я зараз граю за ветеранів, тому, сподіваюся, що голом мрії буде вже ветеранський. Ну а, якщо говорити більш серйозно, то, звичайно, є голи, які приносили перемоги «Карпатам» і командам, за які я виступав. Виділяти зараз не буду. Все - дійсно пам'ятні і дорогі. Тому що гол - це робота не тільки моя, а й усієї команди. А нападник, який забиває, тільки доводить її до кінця, ставлячи у всіх цих зусиллях точку.

- Власне, перші голи, причому, відразу дубль, перетворили вашого сина Мар'яна з обдарованого, перспективного гравця в висхідну зірку львівського футболу. Як до цього ставитеся?
- Дуже обережно. Однозначно, дуже радий за нього. Але я б не хотів, щоб у відношенні його журналісти оперували таким терміном, як «зірка». Адже Мар'яну належить ще дуже багато працювати і вчитися. Задоволений, що зараз він працює з тими людьми, які можуть його багато чому навчити. А голи стали наслідком і результатом тієї роботи, яку він виконав до цього разом з командою і індивідуально. І це повинно його надихнути на те, щоб не знижувати вимог до себе при вдосконаленні майстерності. Тому - робота, робота і ще раз робота.

- Що відчували, коли Мар'ян забивав «Олімпіку»? Може згадали себе у формі «Карпат»?
- Себе не згадував - це точно. Але в ті моменти, коли він забивав, був безмежно радий. Навіть сльози на очі набігли. І хоча я радів за Мар'яна, в першу чергу хотів, щоб перемогла команда. Тому що це має розкріпачити її психологічно. Ми ж усі бачили в попередніх матчах: команда проробляє величезну роботу, прогресує і своєю грою заслуговує перемоги. Тому, її дуже потрібно було добути.

Як сказав після гри Юрій Беньо, голи, які забив Мар'ян, хороші: і він грамотно відкрився, і передачі були хороші, і здорово він забивав, але це наслідок роботи всієї команди.

Так що я дуже радий за нього. Але синові сказав: «Мар'ян, ми радіємо сьогодні, завтра ж буде новий день і - робота і ще раз робота! Ти зараз підняв планку на певний рівень, значить, її треба тримати. І, щоб були і надалі голи, які б приносили радість тобі і всій команді, треба працювати ще більше!».

- А як Мар'ян прийшов у футбол?
- Перед тим як віддати його на футбол, син рік займався акробатикою. Я вважав, що це урізноманітнює загальний розвиток організму, а завдяки спеціальним вправам, посприяє удосконаленню необхідних для футболіста груп м'язів і суглобів, а також рухових навичок. З шести років його взяв до себе в групу Василь Іванович Леськів. І Мар'ян відразу був такий по-футбольному живий. Дуже швидко почав жонглювати м'ячем і вчитися премудростям футболу. Я побачив, що він здатний і при хорошому тренері зможе прогресувати. Так і сталося. У них підібралася дуже хороша група. По школі хлопці - чемпіони України і двічі віце-чемпіони країни. Під час виступів за юнацьку команду «Карпат» Мар'ян отримав запрошення до збірної України (U-18), а минулого тижня - дебютував у збірній (U-19), де відзначився голом. І тепер, сподіваюся, з 14 по 19 травня в Боснії в еліт-раунді чемпіонату Європи він разом з командою будуть боротися за право брати участь у фінальній частині першості континенту.

- Як досвідчений футболіст і як батько, ви допомагаєте синові адаптуватися в нових для нього умовах дорослого футболу?
- Ми постійно з ним у контакті, постійно розмовляємо. Ще після матчів за команду U-19 у нас був постійний аналіз: що Мар'ян зробив так, що - неправильно. У якому епізоді треба було зіграти так, а в якому - по-іншому. Тобто, предметне спілкування було і є. Розумію, що зараз дуже багато на нього навалилося: перехід з U-19 відразу у дорослу команду, ігри за збірну. Так що однозначно з ним треба розмовляти. Тим більше, хлопцю всього 17 років. Я сподіваюся, що Мар'ян - хлопець розумний. І розуміє: для того, щоб вирости в хорошого, добротного футболіста, який до чогось прагне і хоче чогось досягти, треба професійно ставитися до своєї справи. І, дивлячись на те, як він працює, десь відчуваю, що він це розуміє. Дай Бог, щоб він і далі так продовжував.

- Як і всіх молодих людей, Мар'яна підстерігає чимало спокус. Чи стійкий він до них?
- Життя складається не тільки з одного футболу. Футбол - це його робота. І Мар'ян усвідомлює це. Так що, може, навіть і добре, що син не зациклюється лише на роботі. Він же ще й вчиться. Однак, знаходить час і можливість десь поспілкуватися з друзями і однолітками на нефутбольні теми. Я йому кажу: «Мар'ян, ти повинен собі поставити мету, і йти до неї. Щоб чогось досягти, треба десь пожертвувати своїми бажаннями заради футболу». Я через це пройшов. І я знаю, як це непросто, але в той же час - дуже потрібно і важливо. Це і є професійне ставлення. Сподіваюся, що він теж розуміє, чого хоче від футболу. Посиденьки, гуляння допізна - нічого доброго не принесуть. І своєю поведінкою він повинен дати відповідь на головне питання, яке я йому завжди ставлю: «Чи хочеш ти грати у великий футбол?».

- Після успішних виступів за головну команду «Карпат», Мар'яна, напевно, вже від дівчат відбою немає. Не помічали?
- Я не знаю. Але думаю, що є дівчата, з якими він дружить. Але це не повинно йому заважати. Заняття футболом не означають, що він не повинен з ними дружити. Він просто повинен поставити собі мету - грати у футбол, домогтися чого-небудь у житті. А вже потім думати більш серйозно про дівчат.

- Але Мар'ян - не єдиний футболіст-спадкоємець батька. Є ще молодші Максим-Іван і Дем'ян. Які у них «футбольні» успіхи?
- Час покаже, чи підуть вони за Мар'яном. Для нас з дружиною найважливіше, щоб вони виростали здоровими і вихованими дітьми. Дивлюся на Максима (8 років), який зараз вже другий рік ходить на акробатику, він - теж хлопчик шустренький, швиденький. Але не знаю, по ньому ще важко робити прогнози. Дивлюся на Дем'яна, якому чотири роки, і бачу в ньому Мар'яна. Однак, ще раз підкреслю, час покаже. Але те, що вони обидва люблять футбол - це однозначно. Під будинком ганяють м'яч, як треба!

- Можливо, щодо Дем'яна виповнюється побажання його хрещеної матері, яка на крижмі, на якій його хрестили, вишила ім'я хрещеника і зображення футбольного м'яча?
- Можливо. Дай-то Бог! Я б хотів, щоб обидва сини пішли цим шляхом. Але в першу чергу, хочу, щоб вони були здоровими, вихованими і виросли хорошими людьми. Це найголовніше.

- Не виключено, що прийде час, коли в зелено-білій формі «Карпат» на поле вийдуть відразу три брата Шведа. Батько мріє про це?
- Я не проти. Якщо так станеться, мені втричі буде приємно дивитися футбол! А поки я з великим задоволенням спостерігаю, як Мар'ян виступає і тренується. А якщо Максим і Дем'ян підуть тим же шляхом і будуть виступати за «Карпати», то, дай Бог, всі троє синів вийдуть одночасно в футболках «Карпат». Думаю, в такому випадку, що не тільки нам з дружиною, але і дідусю з бабусею, які дуже переживають зараз за футбольний прогрес Мар'яна, було б дуже і дуже приємно.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: