Віктор Мацикур: "Допоки база та стрільбище у Підгородньому знаходяться в приватній власності – проекту сучасного біатлонного комплексу держава не розглядатиме взагалі"

16 жовтня 08:13
Переглядів: 1249
Віктор Мацикур

Незабаром розпочинається біатлонний сезон-2018/19. Як відомо, цей вид спорту є одним з пріоритетних у нашій області. З якими планами та очікуваннями підходять до нього тернопільські біатлоністи? З такого запитання ми розпочали розмову з начальником управління фізичної культури і спорту ТОДА Віктором Мацикуром.

Біатлоністи використовують рушниці, яким уже близько 35 років

– Сподіваюся, з бойовим налаштуванням на перемоги. Справа в тому, що біатлон розвивається лише в 5 областях України, тернопільська збірна, як правило, виступає за загальними результатами не нижче підсумкового третього місця, щоразу привозячи по кілька медалей у різних вікових категоріях та на різних гонках. Чому в наступному році повинно бути гірше? Тренери забезпечені заробітною платою, спортсмени отримують у цьому році трохи нового інвентарю, купуються тренувальні та змагальні патрони, тренування відбуваються згідно з затвердженими планами. Також ми фінансуємо навчально-тренувальні збори, виїзд на перший сніг, фінансуємо проведення літнього та зимового чемпіонатів області й чемпіонату ДЮСШ. Рушниці у нас в оренді, власником досі формально є «Колос», але вони завжди доступні для занять, ремонтуються та придатні для тренувань і змагань. Звісно, рушницям уже близько 35 років, вони давно застаріли, однак у всіх решту областях діти тренуються та змагаються з такими самими гвинтівками, як правило, це Бі-7. В Україні, до речі, є і два десятки сучасних гвинтівок «Anchus», які придбані державним коштом через  Мінмолодьспорт. Вони в користуванні тільки членів національної збірної України.

– У яких змаганнях братимуть участь наші біатлоністи, в тому числі дорослі, та яких результатів від них очікувати?

– Це питання до всеукраїнської та обласної федерацій, які формують  календарі, а управління в міру виділених коштів фінансово забезпечує підготовку та участь збірної у цих всеукраїнських заходах, проводить обласні заходи. Як правило, щороку відбувається літній та зимовий чемпіонат України серед дітей та серед дорослих, літній чи зимовий чемпіонати області, всеукраїнський турнір на кубок президента ФБУ тощо.

– В один із зимових сезонів команда школярів нашої області не поїхала на всеукраїнські змагання. Чи не може повторитися подібна ситуація цьогоріч? 

– У січні щороку планується чемпіонат України серед ДЮСШ. Казначейство реально починає працювати з 20-х чисел, до того часу вони не реєструють зобов’язання, тому кошти реально виділяються уже в лютому. І тренери щоразу самі на тренерській раді вирішують, чи їхати за свої кошти, а потім їх ми  повернемо, а це 15-20 тисяч гривень, чи не їхати на змагання, що не є рейтинговими. Ніяких проблем із цим чемпіонатом серед спортшкіл нема, однак уже десяток років тренери приймають рішення пропустити цей один із десятка інших турнірів. Бо в архіві я знаходжу протоколи засідання обласної федерації ще за керівництва О. Кайди, де тренери піднімають проблему пропуску цих змагань. Я, до речі, тоді ще не працював, однак мене чомусь звинувачують у невиїзді команди спортшколи, забуваючи, що це рішення тренерської ради школи, а не управління спорту.

– Повідомте, будь ласка, які тернопільські біатлоністи є збірниками України та кандидатами до збірної різних вікових груп?

– В основний склад збірної входять: чоловіки – Дмитро Підручний, Руслан Бригадир, Віталій Труш; жінки – Анастасія Меркушина, Марія Кручова. Кандидати: юніори  – Роман Бригадир, Віталій Мандзій, Андрій Підгрушний, Назарій Цебринський, юніорка – Мар’яна Брикайло.

– Можете роз’яснити ситуацію з нашою найвідомішою біатлоністкою Оленою Підгрушною. Вона на змаганнях представляє Тернопільщину?

– Олена Підгрушна виступає за місто Київ і приносить йому залікові очки. Тут секрету ні для кого нема, варто подивитися документи Мінмолодьспорту.

– Чув, що місцева влада допомагає спортсменам із покращенням матеріального становища, одним допомогли із придбанням житла, іншим виділили землю під будівництво тощо. Чи була якась допомога в цьому для тернопільських біатлоністів за останній рік-два?

– Було надіслано листи щодо виділення землі для Анастасії Меркушиної.

База в Підгородньому знаходиться у приватній власності

– Як відомо, навколо бази олімпійської підготовки з біатлону тривали різні дебати. На чому ми нині стоїмо, вона й далі знаходиться у власності обласного ФСТ «Колос», передана під Центр олімпійської підготовки (ЦОП) чи перебуває в комунальній власності області?

– НСБ «Колос» із біатлону в с. Підгородньому належить громадській організації – обласному фізкультурно-спортивному товариству «Колос» та знаходиться у приватній власності. Досі триває процедура передачі за згодою «Колоса»  в державну власність Міністерства молоді та спорту України на баланс ДЦОП з біатлону (м. Чернігів)

– Чи укладено договір між ФСТ «Колос» на право користування ДЮСШ із зимових видів спорту приміщенням бази?

– Ні, на приміщення бази нема, обласне ФСТ «Колос» погодилося тільки на договір про оренду кімнати для зберігання зброї, а також на договір про оренду спортивної зброї з обласною комунальною ДЮСШ зимових видів спорту.

– Чи можуть на біатлонній базі повноцінно жити та тренуватиcя тернопільські спортсмени (хто нині оплачує комунальні послуги, чи в кімнатах тепло тощо)?

– На базі живуть та тренуються спортсмени. За результатами робочої наради 18 травня 2017 року з Міністром спорту І. Ждановим, головою ОДА С. Барною, керівником Федерації біатлону України В. Бринзаком та головою Всеукраїнського ФСТ «Колос» на обласний бюджет було покладено завдання розрахуватися за поточні борги власника приміщення, що й було зроблено. А подальше утримання бази до моменту передачі майна у Міністерство було взято на себе Федерацією біатлону України (В. Бринзак), Федерацією біатлону Тернопільської області (В. Щур) та ДЦОП з біатлону (В. Деркач). Сподіваюся, процедура передачі завершиться до кінця цього року і новий власник через балансоутримувача – Державний Центр олімпійської підготовки з біатлону – буде фінансувати не тільки комунальні видатки, а й техперсонал бази, вкладатиме кошти у ремонт та реконструкцію бази і території, а також лижеролерної траси.

– Яка ситуація з забезпеченням тернопільських біатлоністів набоями, адже у ЗМІ була інформація, що їх катастрофічно не вистачає і біатлоністи мало стріляють, а здебільшого намотують круги?

– Наскільки мені відомо, до початку моєї роботи на посаді з обласного бюджету кошти на придбання патронів ніколи не виділялися. Починаючи з 2014 року, мені вдається отримати підтримку в сесійній залі обласної ради і щороку виділяється по 50 тисяч гривень на закупівлю сучасних патронів для тренувань та змагань. Крім того, меценати щороку купували для тренерів патрони, яким вийшов термін експлуатації і які часто дають осічки, однак придатні для навчальної стрільби. Такі кошти, тобто 50 тис. грн.,  виділено і в цьому році для ДЮСШ із зимових видів спорту, а також ще додатково заплановано виділення 20 тис. грн. з інших джерел.

– Зі слів одного із членів президії Федерації біатлону Тернопільської області Олександра Починка, Товариство сприяння обороні України готове було передати спортивній школі 20 тисяч набоїв. Чи вирішилось це питання, вони вже передані, якщо ні, то чи вони їй не потрібні?

– Ніякого підтвердження цих слів О. Починка нема, це порожні звинувачення. Більше того, ми через керівника обласного ТСОУ Анатолія Новгородського дізналися, що у Києві голова ТСОУ України Кошин Сергій не мав жодних домовленостей і не давав ніяких обіцянок Починку. Крім того, Федерація біатлону Тернопільської області ніколи не зверталася до ДЮСШ із зимових видів спорту (директор Володимир Приймак) з цього приводу і не доручала звернутися Олександру Починку. Є офіційний лист обласної Федерації за підписом керівника В. Щура, де  чітко вказано, що таких доручень федерація не давала, тому це виключно спроба О. Починка  дискредитувати директора спортшколи під надуманим приводом неіснуючої «передачі зброї та патронів». Окрім того, О. Починок дав кільком журналістам інформацію, що Федерація біатлону області звернулася до Верховної Ради та Тернопільської обласної ради з приводу відсторонення від посадових обов’язків директора школи В. Приймака. В офіційному листі обласної федерації за підписом керівника В. Щура вказано, що наведена О. Починком інформація про такі звернення не відповідає дійсності і Федерація подібного рішення не розглядала та не підтримувала. Вважаю, що Федерація біатлону області, де рішення приймаються згідно з процедурою, шляхом голосування та погодження керівником прийнятого рішення стала заручником особистої неприязні одного зі своїх членів – О. Починка –  до окремих керівників установ та організацій. Це питання обговорюється зараз у цій громадській організації. Для прикладу, у них є всі повноваження виключити з членів президії та загалом організації будь-кого, хто дискредитує весь їхній колектив та провокує конфлікти.

– Свого часу гвинтівки з підгороднянської бази передали в тернопільську поліцію, бо були проблеми з їхнім зберіганням. Чи нині питання з кімнатою зброї вирішились у повному обсязі?

– Я вже відповів на це запитання вище. У кімнаті встановлено обласною ДЮСШ із зимових видів спорту сигналізацію, сплачується її обслуговування, у штаті школи працює майстер з обслуговування зброї Володимир Бурик.

«Ділянки всередині біатлонного кільця отримали близькі до влади та правоохоронних органів люди»

– Відомо, що всередині біатлонного кільця свого часу було роздано землю приватним особам. Чи робилися якісь кроки управлінням фізичної культури і спорту ТОДА чи РДА, керівництвом області або іншими структурами у плані повернення цієї ділянки (в тому числі через суд), а людям, які там отримали землю, надати альтернативні ділянки?

– Землі, що знаходяться всередині біатлонної траси, ніколи не мали відношення до товариства «Колос», управління спорту чи загалом до біатлону. Вони належали організації «Племоб’єднання», працівники цієї організації обробляли її для своїх сільськогосподарських потреб. У 2012 році обласне товариство «Колос», що є власником бази та стрільбища, нічого не зробило, щоби заблокувати незаконне розпаювання ділянок та зміну призначення, яке здійснила Тернопільська РДА. Для того, аби звернутися у суд щодо порушення закону при цьому розпаюванні, а точніше «дерибані», де багато ділянок отримали близькі до влади та правоохоронних органів люди, потрібно довести, що права заявника порушено. Це могло би зробити товариство «Колос» як власник лижеролерної траси. Однак РДА скористалася тим, що  недолуге керівництво обласного «Колоса» не мало (і до речі, досі за всі ці 33 роки не має) ніяких правовстановлюючих документів на трасу, тобто формально це не спортивний об’єкт, а асфальтована лісова дорога. Управління спорту зверталося у всі органи для з’ясування юридичного статусу траси, на жаль, відповідь ми отримали невтішну. Тому хочу підкреслити: управління фізичної культури та спорту, згідно з нормативними документами, не має повноважень вирішення порушень майнових чи земельних прав тих чи інших суб’єктів, які не є в нашій компетенції. Могли би зрушити з мертвої точки звернення народних депутатів до Генеральної прокуратури. Однак стати на захист державних інтересів – збереження спортивного об’єкта лижеролерної траси – прокуратура, на нашу думку, зможе після завершення передачі приватного майна «Колоса» до державної власності та за зверненням Міністерства молоді та спорту. Сподіваюся, це відбудеться найближчим часом і тоді  суд стане на захист траси та інтересів спортсменів.

– Років півтора-два тому Ви презентували проект цілого біатлонного комплексу з сучасним стрільбищем у Підгородньому, який мав приймати навіть міжнародні змагання. Час іде, чи щось робиться в напрямку будівництва цього об’єкта, чи відомий його бюджет, чи зроблено проектно-кошторисну документацію, коли хоча б приблизно він може стартувати?   

– Так, у 2016 році обласна рада виділила 50 тисяч гривень для обласної Школи вищої спортивної майстерності (директор О. Любінський), а та замовила передпроектну візуалізацію проектній організації «Стилобат». У ході їхньої роботи були неодноразові виїзди на місцевість. Консультації з місцевими фахівцями та представником Федерації біатлону України Романом Боднаруком. А також з’ясувалися  точні межі, юридичні статуси всіх об’єктів, що знаходяться в межах та поряд з біатлонним комплексом. Результатом роботи є чернетковий проект, де запропоновано  один із можливих розв’язків проблеми перетину транспортом лижеролерної траси, а також з’єднано стару та нову трасу, знайдено можливе місце для будівництва нового сучасного біатлонного стадіону зі стрільбищем та трибунами. Проект був презентований. Багатьох охопив ентузіазм. Однак далі справа не пішла. Причин кілька – доки не перенесено меж заказника, ніяке будівництво відбуватися не може. А їх не перенесено навіть після кількох розглядів в облраді, блокують як не заїжджі «екологи», то ентузіасти завершення кримінальної справи проти колишнього голови ОДА Валентина Хоптяна. Друге – ініціювали проект ми від управління фізичної культури та спорту ОДА, однак допоки база та стрільбище знаходяться у приватній власності, такий проект держава не розглядатиме взагалі, бо одна з умов фінансування будівництва коштами ДФРР – тільки державна або комунальна власність на об’єкти та землю. Тому після завершення процедури передачі майно та земля повинні перейти до держави, і дуже сподіваюся, що Міністерство молоді та спорту передбачить у своєму бюджеті кілька мільйонів гривень для розробки проекту. А потім і потрібну суму для співфінансування, а решту коштів зможе надати Державний Фонд регіонального розвитку.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: